Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Nowy tom wierszy ks. Rafała J. Pastwy

25.06.2019 Print
Nowy tom wierszy ks. Rafała J. Pastwy

Ks. dr Rafał J. Pastwa był przez kilka lat związany z Kraśnikiem. Niedawno ukazał się tom jego wierszy „Ipilimumab”, który jest do nabycia m.in. w księgarniach AVALON. Część wydanych właśnie utworów powstała podczas pobytu w naszym mieście.

 

Ks. dr Rafał J. Pastwa – poeta, teolog, dziennikarz, duchowny katolicki. Autor czterech tomów poetyckich oraz publikacji naukowych, w tym z zakresu medioznawstwa. Od 2013 r. kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego” w Lublinie. Członek i były prezes stowarzyszenia „Agape”. Nagrodzony lubelskim „Angelusem” w dziedzinie kultury medialnej (2016 r.). Jego najnowsze wiersze zostały opublikowane w czasopiśmie „Akcent”. W latach 2007-2012 wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.

 

„Wiersze przeczytałem i warto je było przeczytać, więc chyba warto je było napisać. A to czy jest teraz czas dla poezji to już lamenty niepotrzebne. Zawsze był i nigdy go nie było. Wreszcie wiersze pisze się bez tzw. „commonsensu” bo i niby po co tak dziwnym słowem, co przez dziwność szuka prawdziwości. Nie do druku, a jednak druku dochodzą, jakoś tam trafiają do innych, a od innych do nas jak odbite echo… No, wszystko biurokratycznym słowem nie daje się wyjaśnić, ale i ja bym tak sobie poszedł z psem na spacer, stracił trochę oddechu przy Bramie wietrznej i wszedł wreszcie na strych Lublina, aby popatrzeć w niebo” – napisał w recenzji Ernest Bryll

 

- „Ipilimumab” to kilkadziesiąt utworów poetyckich – zebranych w jednym miejscu. Zarówno wiersze rozproszone w „Pokoju mojej samotności”, który powstał w Kraśniku, jak i te z pozostałych miejsc znalazły się w bliskim sąsiedztwie utworów najnowszych, na które musiałem czekać wiele lat. Wiersze najnowsze powstały właśnie Lublinie, gdzie wyjątkowo szorstkie jest szare niebo i szorstki wieje wiatr. Tom wierszy „Ipilimumab” trafił właśnie do Księgarni AVALON w Kraśniku przy ul. Kościuszki. Niebawem będzie też dostępny w sprzedaży internetowej za pośrednictwem księgarni prowadzonej przez Wojciecha Konarskiego –mówi ks. dr Rafał Pastwa.

 

- Nie zapominam, że publikowanie literatury rozpocząłem w czasie pracy w Kraśniku. Jest zatem w tomie wierszy wiele odniesień do zdarzeń i osób stąd – dodaje. 

 

Ipilimumab to ludzkie przeciwciało blokujące antygen CTLA-4, przez co zwiększa możliwości układu odpornościowego człowieka. Odkrycie Jamesa P. Allisona, amerykańskiego immunologa, ma dziś zastosowanie w terapii nowotworowej. Chodzi zatem o przedłużanie ludzkiego życia. Ale każde działanie medyczne może mieć też skutki uboczne. 

Dlaczego „Ipilimumab” to tytuł tomu moich wierszy? Nie wiem czy literatura ma współcześnie możliwość stawania się przeciwciałem blokującym nieznośną pustkę i bezsens ponowoczesnego, nieufnego świata. Nie wiem. Po prostu nie wiem. Dla mnie takim przeciwciałem jest z pewnością pisanie i przebywanie ze słowami - Rafał J. Pastwa

 

Wiersze zostały wydane nakładem wydawnictwa Centrum Spotkania Kultur. Promocja tomu wierszy z udziałem aktora Jarosława Tomicy miała miejsce przed kilkoma dniami w CSK w Lublinie.

 
Daniel Niedziałek
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji