Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Teatr NOTOCO. Zakończenie pełnego sukcesów sezonu teatralnego

28.06.2019 Print
Teatr NOTOCO. Zakończenie pełnego sukcesów sezonu teatralnego

Najnowszy spektakl „Solitude”, który swoją premierę miał 28 marca tego roku, zdążył już podbić kilka scen. NOTOCO angażuje się także w „wychowanie do teatru” – planuje i przeprowadza na terenie miasta i miejscowych szkół happeningi i akcje uliczne zachęcające do udziału w programie Teatr Polska, w którym CKiP uczestniczy od 2016 r. 

Teatr NOTOCO z pewnością znany jest miłośnikom sceny, którzy Międzynarodowy Dzień Teatru zwykli świętować w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, a także bywać na organizowanych w naszym mieście wieczorach teatralnych czy reaktywowanych przed dwoma laty Kraśnickich Spotkaniach Teatralnych. Najwierniejsi fani NOTOCO w ubiegłym roku kilkukrotnie mieli okazję oglądać spektakl „A ty?”, dotykający za pomocą teatralnej metafory problemu molestowania. Poruszające przedstawienie obsypane zostało laurami: zdobyło nagrodę na Festiwalu Najciekawszych Widowisk w Lublinie, II nagrodę na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty, Grand Prix na Wojewódzkich Prezentacjach Teatralnych Zwierciadła, II nagrodę na Ogólnopolskich Zwierciadłach, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek w Suwałkach oraz Brązową Otwartą Kurtynę na 13. INNYM Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Krośnie. Także najnowszy spektakl „Solitude”, który swoją premierę miał 28 marca tego roku, zdążył już podbić kilka scen. Otrzymał I nagrodę Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych Scena Młodych, II nagrodę na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych ZWIERCIADŁA i II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek w Suwałkach. NOTOCO otrzymał nagrody i wyróżnienia także za wcześniejsze spektakle: „Klątwa” (2014), „Błąd” (2015, Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty), „Szepty” (2016), „Cisza” (2017).


Jednak Teatr NOTOCO to nie tylko kilka  ostatnich lat. Założyła go w 2011 r. Monika Nitkiewicz, instruktor teatralny CKiP, magister filologii polskiej, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku plastyka, obecnie studiująca na kierunku pedagogika teatru. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, zaś w bieżącym roku Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Przez 8 lat przez NOTOCO przewinęło się kilkadziesiąt osób. Obecnie ukonstytuowały się składy 4 zespołów. W święcącej największe sukcesy grupie młodzieżowej występują: Zuzanna Gajewska, Zuzanna Gorczyca, Wiktoria Kocjan, Wiktoria Michalczyk, Olga Nitkiewicz, Maja Saj, Weronika Widomska. W grupie dziecięcej młodszej pierwsze kroki na scenie stawiają: Zofia Daniel, Julia Jurak, Anita Kowalczyk, Amelia Nieradko, Milena Sosnówka, Róża Szabat. Grupa dziecięca starsza objęła: Sarę Łukasik, Julię Rollę, Wanessę Szymanek, Zuzannę Trukan i Liwię Burek. W 2018 r. powstał NOTOCO Senior, który do życia powołały: Zofia Drozd, Barbara Gawlik, Kazimiera Hałabis, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Halina Sobczyk, Halina Tyzo. 


Teatr NOTOCO tworzy spektakle autorskie, oparte o doświadczenia, przeżycia i pomysły uczestników. Odwołuje się do aktualnych dla danej grupy wiekowej problemów społecznych, często trudnych i stanowiących tabu, takich jak wykluczenie, problemy psychiczne, trudne relacje międzypokoleniowe, samotność czy molestowanie. W swojej działalności odwołuje się do estetyki teatru alternatywnego, łącząc elementy wizji, ruchu, tańca, teatru plastycznego i lalkowego.  Takie połączenie treści i formy owocuje charakterystyczną poetyką spektakli NOTOCO: są odważne, ale  i wzruszające, nowoczesne, lecz czytelne, zaangażowane, a przy tym uniwersalne. To, że są mocnym, ważnym głosem w najistotniejszych sprawach, najczęściej docenia jury przeglądów, w których bierze udział NOTOCO. Jurorzy podkreślają ponadto zgranie zespołu, nieprzeciętne zdolności taneczne i wokalne młodzieży z kraśnickiego teatru. Reżyser – Monika Nitkiewicz i aktorki ze wszystkich grup NOTOCO stworzyły zespół, który dla kraśnickiej kultury uczynił  wiele dobrego, jest twórczy, zdeterminowany, nieustający w poszukiwaniach nowych tematów i środków wyrazu. 


NOTOCO angażuje się także w „wychowanie do teatru” – planuje i przeprowadza na terenie miasta i miejscowych szkół happeningi i akcje uliczne zachęcające do udziału w programie Teatr Polska, w którym CKiP uczestniczy od 2016 r. Jest ponadto gospodarzem ogólnopolskich Kraśnickich Spotkań Teatralnych, goszczącym każdego roku w pierwszy weekend grudnia spektakle autorskie. Dzięki talentom, pracy i determinacji członków NOTOCO Kraśnik jest znany w środowisku teatralnym w całej Polsce, a mieszkańcy naszego miasta nie są już w poszukiwaniach artystycznych wrażeń zdani jedynie na Lublin i inne większe ośrodki kulturalne. 

Edyta Bodys, fot. Grzegorz Żak

 
Daniel Niedziałek
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji