Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 14 grudnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Wiadomości

termo sp6

Zakończono właśnie termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 6 w Kraśniku. Prace w budynku głównym objęły docieplenie ścian zewnętrznych kondygnacji nadziemnych wraz z wykonaniem tynków cienkowarstwowych silikonowych, wymianę drzwi zewnętrznych oraz okien. Fundamenty budynku zostały odgrzybione i docieplone. Zmodernizowano również instalację centralnego ogrzewania. Gruntowny remont przeszła także instalacja odgromowa, która spełnia teraz wszystkie normy potwierdzone poprzez wykonanie pomiarów sprawdzających. Wymieniono także zewnętrzne oświetlenie na nowoczesne lampy typu LED.  Szkoła zyskała nie tylko na estetyce, ale również na bezpieczeństwie dzięki montażowi 10 kamer zewnętrznych. Prace zostały wykonane solidnie i terminowo przez kielecką firmę Sell-Bud.

Remont przeszedł również budynek gospodarczy wraz z altanką śmietnikową. W budynku gospodarczym wykonano docieplenie ścian zewnętrznych, remont pokrycia dachowego oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonawcą tej części prac była kraśnicka firma Harex.

Kolejna inwestycja związana z termomodernizacją spowoduje radykalne zmniejszenie zużycia energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzewania budynków. Niebagatelną sprawą jest również polepszenie warunków nauki uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.

Inwestycje związane z termomodernizacją placówek oświatowych pozwolą Miastu Kraśnik na dodatkowe oszczędności finansowe wynikające ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną oraz przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego, co w konsekwencji polepszy warunki zdrowotne wszystkich mieszkańców Kraśnika.

Całkowity koszt prac termomodernizacyjnych w Szkole Podstawowej nr 6 wyniósł prawie 1 200 000 zł. Miasto stara się o dofinansowanie tej inwestycji w ramach większego projektu pn. „Termomodernizacja budynków oświatowych” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Projekt obejmuje także Szkołę Podstawową nr 5, Szkołę Podstawową nr 3, Publiczne Gimnazjum nr 1 oraz Zespół Placówek Oświatowych nr 1. W związku z przedłużającym się terminem rozstrzygnięcia konkursu podjęto decyzję o realizacji inwestycji w Szkole Podstawowej nr 6, biorąc pod uwagę obecny stan budynku szkoły oraz w trosce o komfort nauki i pracy uczniów i nauczycieli.

Wniosek o dofinansowanie całego projektu został złożony jesienią 2016 roku, jednak do tej pory nie został rozstrzygnięty przez Urząd Marszałkowski. Ostateczna decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku, ale z informacji docierających z Urzędu Marszałkowskiego wynika, że szanse na otrzymanie dofinasowania są bardzo duże.

Miasto Kraśnik otrzymało dofinansowanie na remont i renowację cmentarza z okresu I wojny światowej przy ulicy Lipowej. Dofinansowanie pochodzi z programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2017.”

W ramach zadania uporządkowano teren cmentarza, a także poprawione zostały krzyże brzozowe na istniejących mogiłach. Wykonano nowe ogrodzenie od ul. Lipowej wraz z krótką alejką z tłucznia i postument na którym znajduje się tablica informacyjna o cmentarzu i pochowanych tam żołnierzach. Całkowity koszt zadania to 68 171,96 zł z czego 49 670,61 zł to kwota dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cmentarz pochodzi z okresu I wojny światowej. Założony został wiosną 1918 r. na planie prostokąta o wymiarach 56 x 38 m. Składał się z 24 mogił zbiorowych i 4 pojedynczych. Dokładna liczba pochowanych tu osób nie jest znana. Szacuje się, że pierwotnie pochowano tu ponad 500 żołnierzy Armii Austro-Węgierskich (m. in. z 9 Pułku Piechoty) i kilkuset rosyjskich, poległych w okolicach Kraśnika w 1914 i 1915 r. W latach 1922-1923 przeniesiono tu także szczątki z dwóch cmentarzy wojennych w Polichnie.

Podczas I Wojny Światowej Ziemia Kraśnicka stała się polem zaciętych walk ze względu na bliskość granicy między Austro-Węgrami i Rosją. Obie walczące strony wystawiły siły złożone w dużej części z Polaków, gdyż mobilizację przeprowadzono na ziemiach należących do byłej Rzeczypospolitej. Podczas I Bitwy pod Kraśnikiem 23-25 sierpnia 1914 r. wojska austro-węgierskie pokonały po ciężkich walkach Rosjan. Była to pierwsza i jedna z najcięższych bitew tej wojny na froncie wschodnim i pierwsze zwycięstwo Austro-Węgier. Szacuje się, że w walkach sierpniowych uczestniczyło około 200 tys. żołnierzy, obie strony poniosły znaczne straty, z czego armia rosyjska 60 tys. żołnierzy, a austro-węgierska 40 tys. Był to jednak spory sukces, a propaganda wykorzystała go, aby wzmocnić ducha bojowego wojska. Dowódca, który zdobył Kraśnik - generał Dankl - otrzymał tytuł honorowy "hrabiego von Kraśnik".

Niespełna rok później doszło do kolejnego starcia wojsk austro-węgierskich z rosyjskimi, znanego pod nazwą II Bitwy Kraśnickiej. Po porażce pod Gorlicami (maj 1915), załamała się zachodnia ofensywa Rosjan z powodu wsparcia udzielonego Austriakom przez Niemców. Rosjanie rozpoczęli odwrót, a Austriacy zajęli Annopol. W dniach 1-19 lipca 1915 r. doszło do wielu starć i potyczek. Wojska austro-węgierskie uderzyły w kierunku Kraśnik-Księżomierz-Dzierzkowice-Urzędów, a następnie przemieszczały się w stronę Kraśnika od jego południowo-zachodniej części w kierunku stacji kolejowej i Kolonii Góry. W wyniku ciężkich walk spalone zostały przedmieścia Kraśnika. W II Bitwie Kraśnickiej, a także podczas walk o Urzędów 12-19 lipca, czynny udział brały Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego pod osobistym dowództwem późniejszego Naczelnika. 19 lipca został zdobyty Urzędów, który prawie cały spłonął łącznie z przedmieściami. Podobnie Dzierzkowice, Wyżnica, Suchynia i wiele innych wsi, celowo podpalonych przez cofających się Rosjan. Pamiątką po tych tragicznych wydarzeniach są cmentarze poległych żołnierzy, a także miejsca pamięci z okresu I wojny światowej.  

Lipowa nowe 2

Lipowa stare

Dokładnie 15 października 1962 roku o godzinie 13.30 rozbrzmiał pierwszy dzwonek w nowo wybudowanej w Kraśniku Fabrycznym szkole podstawowej. 7 grudnia 2017 roku społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Kraśniku świętowała swoje 55-lecie.

Główne uroczystości miały miejsce w hali sportowej budynku przy ul. Grunwaldzkiej 2, który właśnie przeszedł gruntowną termomodernizację. Ale najpierw uczniowie i ich nauczyciele przeszli pochodem przez miasto do kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej na uroczystą mszę poświęconą patronowi kraśnickiej „szóstki” św. Janowi Pawłowi II.

W oddanej dwa lata wcześniej nowej hali sportowej zgromadziło się następnie kilka pokoleń „szóstkowiczów”. Przybyli dawni nauczyciele i dyrektorzy SP 6: Stanisław Speruda, Maria Chmura, Maria Siedlecka i Halina Jaworska. A także Helena Stawiarska, która jako jedna z dziewięciu nauczycielek tworzyła pierwsze grono pedagogiczne „szóstki", a właściwie... "dwójki”, bo do roku 1975 obie dzielnice miasta prowadziły osobną numerację szkół. Naprzeciwko nich usiedli najmłodsi uczniowie - pierwszoklasiści, którzy właśnie składali uroczyste ślubowanie. Zatańczony przez pierwszaków i towarzyszących im siódmoklasistów wspaniały polonez na 70 par na długo pozostanie w pamięci nie tylko wykonawców, ale i oklaskujących widowisko rodziców.

Ważnym elementem jubileuszu był moment przekazania przez burmistrza Mirosława Włodarczyka Aktu Erekcyjnego Szkoły datowanego na dzień 30 listopada 1960 roku. Znaleziony niedawno dokument znajdował się w butelce, która uległa zniszczeniu podczas prac prowadzonych przy remoncie szkoły. Na szczęście sam dokument o wielkości 85 cm x 20 cm zachował się w doskonałym stanie. Teraz przechowywany w specjalnie do tego celu przygotowanej tubie ze stali nierdzewnej został wręczony obecnemu dyrektorowi „szóstki” Wojciechowi Stopie.

„55 lat” - skandował szkolny chór, gdy uczestnicy uroczystości pozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Przed coraz piękniejszą SP 6 (burmistrz Włodarczyk obiecał w nadchodzącym roku budowę nowych boisk sportowych) jeszcze niejeden jubileusz.

sp6 lecie

 

Świetliste bramy, królewskie ozdoby latarniowe i tradycyjna choinka. Tak prezentuje się nowa, zimowa odsłona Kraśnika. Świąteczne iluminacje na rynku można już podziwiać, te znajdujące się przy Centrum Kultury i Promocji w pełni rozbłysną już 9 grudnia o godzinie 16:45. Ich prezentacja odbędzie się podczas imprezy „Magiczne Mikołajki”.

W tym roku władze miasta przygotowały dla mieszkańców specjalną gwiazdkową niespodziankę. W mieście pojawiły  się wyjątkowe świetlne atrakcje. Są to najmodniejsze w tym sezonie rozświetlone przestrzenne figury – bramy w kształcie bombki. Jedna w kolorze złota i czerwieni umieszczona zostanie na placu przy CKiP, druga będzie się mienić srebrzystym blaskiem na rynku.

 -  Ponad 4-metrowe dekoracje będą bardzo elegancką scenografią do rodzinnych, zimowych sesji zdjęciowych  – mówi burmistrz Mirosław Włodarczyk. -  Liczymy na to, że świetlna przemiana miejskiego rynku spodoba się mieszkańcom. Jej autorem jest firma Multidekor, która ma ponad 20 lat doświadczenia i odpowiada za świąteczny wizerunek wielu polskich miast .

Tradycyjnym elementem tegorocznej, świątecznej iluminacji na rynku będzie też oczywiście choinka. Okazałe drzewko, udekorowane jest kolorowymi bombkami, a oświetla je 2660 energooszczędnych lampek. Wokół rynku pojawiły  się także  stylowe dekoracje latarniowe. Podwieszane ozdoby z błyszczącymi, złotymi koronami oraz mieniącymi się kurtynami nadadzą mu wyjątkowy, odświętny charakter.

– Starannie dobrane, klasyczne elementy świątecznych dekoracji ożywią przestrzeń rynku i z pewnością sprawią, że będzie chętniej odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów – mówi Rafał Jaczyński z firmy Multidektor, odpowiedzialnej za projekt i montaż dekoracji.

Firma Multidekor jest liderem na rynku iluminacji i dekoracji świątecznych i ma na swoim koncie ponad tysiąc realizacji dla miast i galerii handlowych w Polsce i na świecie. Jest autorem koncepcji i wykonawcą Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie oraz iluminacji Parku Oliwskiego w Gdańsku. Od lat rozświetla też Warszawę, Łódź, Kraków czy Zamość.

 iluminacje rynek

9 grudnia zapraszamy na Magiczne Mikołajki do Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. W trakcie imprezy rozstrzygnięty zostanie konkursu na najpiękniejszą bombkę i szopkę bożonarodzeniową. Tegoroczną nowością będzie niesamowity pokaz iluzji dla dzieci w wykonaniu Magika Markusa. Około godziny 16.45 wspólnie odpalimy świąteczne iluminacje, a wśród nich gigantyczną bombkę-niespodziankę.
Tego dnia w kinie „Metalowiec” odbędą się również specjalne seanse bajki dla dzieci pt. Coco o godzinie 13.00 i 17:00. 

mikolaj2017plakat

Plakat Lenka

Lenka urodziła się 30 czerwca.2015 roku w Lublinie. Miała przyjść na świat 28 września. Urodziła się w 27 tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 1000 gr.

Od początku walczyła i walczy z powikłaniami wcześniactwa i wirusa cytomegalii, którego nosicielem była jej mama. Inkubator, transfuzja krwi, dysplazja oskrzelowo-płucna, wrodzone zapalenie płuc, napięcie mięśniowe. Wirus ten poważnie uszkodził jej układ neurologiczny oraz wzrok. Dziewczynka cierpi między innymi na wzmożone napięcie mięśniowe, opóźniony rozwój psychoruchowy, niedożywienie, zez zbieżny naprzemienny.

Wymaga stałej oraz systematycznej rehabilitacji, która obecnie jest prowadzona metodą NDT Bobhat oraz Vojte oraz wstrzyknięcia komórek macierzystych, opieki logopedy i neurologopedy.

Opiekę nad Lenką sprawuje jej mama i każda, choćby najmniejsza kwota, jest dla dziecka na wagę złota.

Finał akcji mikołajkowej pn. Mikołaj dla Lenki odbędzie się 6 grudnia w galerii handlowej Julia i Szymon w Kraśniku. Ogranizatorzy przygotowali szereg atrakcji, dzieki którym bądą zbierane środki na specjalistyczne leczenie Lenki. Zachęcamy wszystkich kraśniczan do uczestnictwa w tej pięknej akcji.

 

triathlon 2018

Kolejny, jubileuszowy V Triathlon Kraśnik zyskał rangę Mistrzostw Polski zawodowców, a także grup wiekowych amatorów na dystansie olimpijskim. Będzie to jednocześnie Finał Pucharu Polski na tym dystansie oraz w sprincie. To wilekie sportowe wydarzenie zaplanowano na ostatnią niedzielę sierpnia, czyli dokładnie 26 sierpnia 2018 r.

Zawody w Kraśniku na stałe wpisały się w triathlonową mapę Polski, gwarantując wysoki poziom sportowy i organizacyjny. Warto podkreślić, że strefa zmian podczas III Triathlon Kraśnik została oceniona jako najlepsza  w Polsce w rankingu lepszytriathlon.pl. Organizatorzy wytyczając trasę dbają zarówno o aspekt sportowy jak i turystyczny. Wzrastająca frekwencja, profesjonalna organizacja, zawodnicy z różnych zakątków kraju, setki kibiców nad Zalewem Kraśnickim i na trasie są tego wymiernym przykładem.

- Dziękujemy za zaufanie Polskiemu Związkowi Triathlonu oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego wyróżnienia. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, aby impreza była mistrzowska, również pod względem organizacyjnym. W Kraśniku pojawią się najlepsi zawodnicy w Polsce. Będzie to nie lada wyzwanie, gdyż spodziewamy się nawet tysiąca uczestników. Będziemy także obostrzeni przepisami i wytycznymi Polskiego Związku Triathlonu, co także wpłynie na przebieg i organizację zawodów – informują organizatorzy ze Strefy Triathlonu.

Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportu będąca połączeniem pływania, jazdy na rowerze i biegu wymaga od uczestników ponadprzeciętnej wytrzymałości i wytrenowania. Na zawodach ważniejsza od zwycięstwa jest walka z własnymi słabościami i przełamywanie kolejnych barier możliwości swojego organizmu, co doskonale oddaje motto kraśnickich zawodów: „Przegrywają, jedynie nieobecni.” Jak zapewniają organizatorzy zapisy wystartują jeszcze w tym roku.

Serdecznie zapraszamy na V Triathlon Kraśnik. Do zobaczenia 26 sierpnia 2018 r. nad Zalewem Kraśnickim.

wystawa golebi

Zarząd Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Okręgu Lublin oraz Zarząd Oddziału 0374 Kraśnik serdecznie zaprasza wszystkich na XXXI Okręgową Wystawę Gołębi Pocztowych Okręgu Lublin, która odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kraśniku przy ul. Urzędowskiej 435

Program wystawy:

2 grudnia 2017 r. /sobota/                                                       

- zwiedzanie od godz. 9.00 do 17.00

12.00 - Oficjalne otwarcie wystawy

15.00 - Wręczenie nagród za Sezon 2017 Oddziału Kraśnik

3 grudnia 2017 r. /niedziela/

- zwiedzanie od godz. 8.00 - 14.00

8.00 - Otwarcie wystawy

10.00 - Dekoracja Mistrzów Okręgu Lublin

11.30 - Aukcja gołębi na cel charytatywny

13.00 - Dekoracja nagrodzonych gołębi

14.00 - Wydawanie wystawionych gołębi

Na wystawie odbędzie się Aukcja Gołębi z czołowych Polskich Hodowli oraz od Hodowców Okręgu Lublin.

Najlepsi kraśniccy sportowcy oraz trenerzy otrzymali z rąk burmistrza Mirosława Włodarczyka stypendia i nagrody będące podziękowaniem za ich dokonania i wysiłek.

Blisko 40 stypendystów przybyło wraz z rodzicami oraz trenerami do Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kraśniku. Burmistrz Włodarczyk pogratulował wszystkim laureatom. Duże grono młodych kraśniczan odnosi sukcesy na arenie wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej. Dla tych najbardziej wyróżniających się nagrodą za ciężką pracę i zachętą do rozwijania talentu są właśnie miejskie stypendia. Stypendia, mające na celu promowanie zawodników szczególnie uzdolnionych, podzielono na trzy stopnie - w zależności od osiąganych wyników. Pieniężna gratyfikacja jest bowiem nie tylko nagrodą za sukcesy i ciężką pracę, ale także pomagają motywować młodych zawodników.

ZAWODNICY

Stypendium pierwszego stopnia:

1.     Kośla Beata

2.     Kalinowski Jakub

3.     Jastrzębski Kamil

Stypendium drugiego stopnia:

1.     Wólczyńska Aleksandra

2.     Szymula Jakub

3.     Czegus Karol

4.     Dwornikiewicz Jakub

5.     Czyzio Klaudia

6.     Nieściur Renata

7.     Gil Patrycja

8.     Turkowski Kacper

9.     Placha Bartosz

10.    Wojtaszek Oliwier

11.    Pietras Julia

12.    Siekaczyński Artur

13.    Szewczyk Zofia

14.    Bucoń Anna

Stypendium trzeciego stopnia:

1.     Śmiech Rafał

2.     Michalak Jakub

3.     Gruszkiewicz Marta

4.     Stęgierski Jakub

5.     Łojek Damian

6.     Ćwikła Agata

7.     Polak Klaudia

8.     Mikusek Kamil

9.     Matuszewski Kamil

10.    Rozmus Szymon

11.    Grabowski Krystian

12.    Wnuk Sebastian

13.    Pastuszka Oliwier

14.    Bieniek Jakub

15.    Mikołajczak Oskar

16.    Borsuk Łukasz

17.    Kurzyna Aleksandra

18.    Wieczorek Magdalena

19.    Krawiec Maciej

20.    Masiak Mateusz

TRENERZY

Nagroda pierwszego stopnia:

1.     Kozak Jarosław

2.     Smoczyński Piotr

3.     Biały Zbigniew

Nagroda drugiego stopnia:

1.     Jakóbczyk Damian

2.     Olszówka Marcin

Nagroda trzeciego stopnia:

1.     Biernacki Mieczysław

2.     Machul Marcin

 

stypendia sportowe

szpitalna1

Miejsca postojowe, ogrodzenie, budowa chodników wewnętrznych na terenie przedszkola, a także nowe nasadzenia zieleni, to tylko część prac jakie wykona firma Eko-Drogpol. 14 listopada został przekazany teren budowy pod tę, jakże potrzebną inwestycję. Po zakończeniu prac, czyli jeszcze w tym roku, powstanie 27 miejsc postojowych dla samochodów, z czego dwa przeznaczone będą dla osób niepełnosprawnych.

Miejsca postojowe powstaną przy ulicy Szpitalnej u zbiegu z ulicą Sikorskiego. Koszt budowy parkingu wynosi 226 995 zł, a środki pochodzą z budżetu Miasta Kraśnik. Część prac takich jak ułożenie krawężników, wykonanie podbudowy, czy ułożenie nawierzchni wykona Zarząd Dróg Powiatowych w ramach porozumienia między samorządami, miejskim i powiatowym.

- Wzrastająca liczba samochodów powoduje, że każdy nowy parking w Kraśniku jest na wagę złota. Ta inwestycja była bardzo potrzebna dla mieszkańców, a także przyjezdnych. Szczególnie w tym miejscu, gdzie funkcjonuje szpital, przychodnia, Szkoła Społeczna, przedszkole i żłobek. Widzimy takie potrzeby i staramy się na nie reagować - wyjaśnia burmistrz Mirosław Włodarczyk.

szpitalna mapa

szpitalna2

szpitalna3

szpitalna4

szpitalna5

 

popularne mash

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI