Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 23 lipca 2018    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Wiadomości

Po raz kolejny w czasie Dni Kraśnika mieszkańcy mogą wziąć udział w wystawie psów. Wystawa odbywać się będzie 4 sierpnia na boisku treningowym na MOSiR, od godziny 18:00.

Zapraszamy zarówno właścicieli psów rasowych, jak i mieszańców. Psy rywalizować mogą w trzech kategoriach  - posłuszeństwa, sztuczek oraz konkursie piękności. Rejestracja uczestników odbędzie się na miejscu, w dniu wydarzenia. 

Regulamin 

 

wystawa psow2018

 

0
0
0
s2smodern

15 lipca uroczyście odsłonięty został pomnika śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Kraśniku.

W uroczystości wzięli udział między innymi : Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, minister Jacek Sasin (były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego) oraz minister Jarosław Stawiarski.

Na uroczystościach pojawili się także lubelscy parlamentarzyści, lokalni radni, członkowie komitetu, który prowadził zbiórkę na budowę pomnika oraz duża grupa mieszkańców.

Odsłonięcia pomnika dokonali Jacek Sasin i Jarosław Stawiarski. 

Autorem pomnika jest pochodzący z Kraśnika rzeźbiarz, Andrzej Krawczak. Pomnik składa się z dwóch części. Na jednej umieszczony jest krzyż i tablica, z nazwiskami wszystkich ofiary katastrofy smoleńskiej. Druga część to  rzeźba postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Fundusze na budowę pomnika były zbierane przez komitet jego budowy, pod przewodnictwem Jana Albiniaka.

List z okazji odsłonięcia pomnika wystosował prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Został on odczytany przez ministra Jacka Sasina. W  liście prezes PiS zauważył, że powstanie pomnika „z perspektywy bardzo ludzkiej, jest dowodem na to, że ci, którzy osiem lat temu polegli pod Smoleńskiem są wciąż obecni w polskich sercach, bo dobrze się przysłużyli się ojczyźnie i za nią oddali życie".

Głos, za pośrednictwem szefowej swojej kancelarii, do zebranych skierował też prezydent Andrzej Duda, a także marszałkowie Sejmu i Senatu.

Uroczystości od początku zakłócane były przez manifestację rolników i sadowników protestujących przeciw niskim cenom skupu owoców.   

Szczególną siłę manifestacja przybrała, gdy do mikrofonu podszedł premier Morawiecki.  Zaczęto go zagłuszać dźwiękami syren i trąbek. Mimo to, premier część swojej wypowiedzi skierował także do zgromadzonych rolników, którym obiecał rozmowę po uroczystościach. Prosił o szacunek należny pamięci zmarłych osób. Zwrócił też uwagę, że w tak podniosłych okolicznościach nie jest to godne zachowanie, mimo, że jak zaznaczył całkowicie rozumie rozgoryczenie rolników i powód ich protestu.  Nie powstrzymało to jednak zgromadzonych od zagłuszania  go.

Podobnego zdania jak premier był minister Stawiarski, choć jak powiedział „wierzył w to, że protestujący uszanują tę patriotyczno-religijną uroczystość” i powstrzymają się od głośnego protestu podczas oficjalnej części wydarzenia.

Po oficjalnej części premier Morawiecki podszedł do protestujących i rozmawiał z nimi na temat działań rządu w związku z sytuacją na rynku owoców i warzyw. Zapowiedział konkretne działania w ministerstwie rolnictwa dotyczące importu dużych ilości owoców miękkich z Ukrainy. Jego zdaniem powinno to być przedmiotem kontroli i prac proceduralnych. Zwrócił też uwagę na konieczność odbudowania krajowego przetwórstwa spożywczego, które zapewniłoby odbiór od rolników ich plonów.

pomnik

pomnik2

pomnik3

pomnik4

pomnik5

pomnik6

0
0
0
s2smodern

Już 25 i 26 lipca zapraszamy Kraśniczan na spotkanie z Jaszą Mazurem – głównym bohaterem  „Sztukmistrza z Lublina”, najbardziej znaną postacią twórczości Isaaka Bashewisa Singera.

Nasze miasto odwiedzi międzynarodowa grupa trzynastu artystów przedstawiająca niezwykłe widowiska z  elementami teatru, cyrku, tańca, fire-show i muzyki, przywołując postaci literackich bohaterów Singera, a w raz z nimi zapomniany świat przedwojennego sztetla. Unikalne autorskie spektakle co roku gromadzą setki mieszkańców budząc w nich zainteresowanie literaturą i lokalną historią.

Kraśnik jest jednym z kilku miast na trasie festiwalu, o których pisał noblista.

 

singer2018

0
0
0
s2smodern

Miłośników piękna na kółkach czeka nie lada atrakcja. 4 sierpnia o godz. 13.00 przed parkingiem na stadionie MOSiR staną najbardziej atrakcyjne kraśnickie samochody, spośród których zostanie wybrany ten „najpiękniejszy”.
Wybory najpiękniejszego samochodu zlotu rozpoczną się już o godzinie 13. W tym czasie będzie można z bliska podziwiać uosobienia bogactwa i luksusu w branży motoryzacyjnej, a także zabytkowe eksponaty. Jeśli więc ktoś jest posiadaczem wyjątkowego samochodu może zgłosić się do udziału w imprezie jako wystawca. Zgłoszenia, zawierające zdjęcie pojazdu, informacje o aucie i jego właścicielu, należy przesyłać na adres sport@krasnik.eu lub telefonicznie pod numerem 81 825 15 67. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 lipca 2018 r.
Dla wszystkich właścicieli „najładniejszych” samochodów, którzy staną do konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody, m.in.: sprzęt RTV, kosmetyki samochodowe oraz vouchery na usługi związane z motoryzacją.

 

Regulamin Konkursu

 

k auta 2018

0
0
0
s2smodern

22 lipca odbędzie się premiera książki pod tytułem „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której autorem jest Maksym Bratko.

Oprócz oficjalnej prezentacji książki zapraszamy tego dnia na przejazdy zabytkowym autobusem wyjątkowymi trasami.  Jelcz 272 "Mex", popularnie zwany "Ogórkiem", odwiedzi dawne trasy kraśnickiej MPK oraz PKS. Pojedzie między innymi do Karpiówki, Kosina, Annopola. Na zakończenie przejazdu do Kosina odbędzie się piknik w miejscowości Łany.

Część oficjalna  odbędzie się na dawnej zajezdni PKS przy ul. Konopnickiej. Szczegóły na plakacie.

historia komunikacji

0
0
0
s2smodern

Po raz drugi na kraśnickim rynku będzie okazja, by coś sprzedać lub wymienić.

Kraśnicka Izba Gospodarcza wraz z Miastem Kraśnik i Centrum Kultury i Promocji zaprasza mieszkańców miasta i okolic na Kraśnicki Ryneczek Różności. Idea ryneczku skierowana jest do osób które chcą nabyć, bądź sprzedać wszelkiego rodzaju starocie, od naczyń i sztućców przez drobne urządzenia AGD, winylowe płyty, kasety, elektronikę, książki, czy używane ubrania i meble. Kraśnicki Ryneczek Różności daje taką możliwość, całkowicie za darmo! Zapraszamy! Start 22 lipca o godzinie 08:00.

ryneczek roznosci2

0
0
0
s2smodern

W związku z trwającym obecnie procesem projektowym dla zadania pn. „Projekt i budowa drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów, odc. Lublin – koniec obwodnicy Kraśnika: Część nr 3: odc. Realizacyjny obwodnica m. Kraśnik (węzeł „Kraśnik” obecnie „Kraśnik Północ” – węzeł „Słodków” obecnie „Kraśnik Południe” z węzłem), długości ok. 10 km.”, informujemy, że w dniu 24 lipca 2018 r. od godz. 1600 do godz. 1900 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kraśnik, ul. Lubelska 84, 23-200 Kraśnik, odbędzie się spotkanie z właścicielami nieruchomości przyległych do planowanych dróg dojazdowych obsługujących drogę ekspresową S19, w celu uzgodnienia projektowanych zjazdów z wykonawcą projektu.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kraśnik wraz z niniejszym ogłoszeniem zamieszczono plan orientacyjny z przebiegiem drogi ekspresowej i dróg dojazdowych obsługujących drogę ekspresową S19 na terenie Miasta Kraśnik.


S19

0
0
0
s2smodern

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu regionalnych wydarzeń biznesowych pod nazwą BIZNES LUBELSKIE. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja za pośrednictwem strony http://invest.lubelskie.pl/pl/cykl-spotkan-biznes-lubelskie. Podczas spotkania będą omawiane m.in. kwestie RODO, planowanych zmianach w JPK, CIT i VAT. Dodatkowo będzie możliwość zapoznania się z zasadami i technikami prowadzenia negocjacji między przedsiębiorcami oraz z jakiego wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego skorzystać na rzecz wzmocnienia eksportu i obsługi inwestorów.

Gościem specjalnym spotkania będzie Sylwia Gruchała-polska florecistka, czterokrotna olimpijka, która opowie o roli motywacji w biznesie. Trwające blisko 4 godziny spotkanie zakończy poczęstunek.

Spotkanie odbędzie się 19 lipca 2018 r. w Restauracji Kmicic, Kraśnik ul. Przemysłowa 24. Rejestracja uczestników od godziny 15.00. W przypadku pytań prosimy o kontakt z organizatorem biznes.lubelskie@cumuluspr.pl, tel. 889-737-299. 

 

biznes lub zaproszenieA4 KRASNIK popr2

0
0
0
s2smodern

Kolejnym inwestorem w kraśnickiej strefie jest firma BRETTON PAPER & RECYCLING Sp. Z o. o. z siedzibą w Gdyni. To firma rodzinna, należącą do sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 5 lipca podpisano umowę na nabycie prawa wieczystego użytkowania działki o powierzchni 0,5 ha, oznaczonej numerem 438/10 w gminnej ewidencji gruntów.

Początki firmy sięgają 1996 r., a działalność zawsze związana była z powiatem kraśnickim. W gminie Wilkołaz funkcjonuje zakład w którym na zamówienie firm krajowych i zagranicznych konfekcjonuje papier z fabryk papieru. Ponadto firma skupuje, zagospodarowuje i dostarcza do fabryk poprodukcyjne odpady papieru i makulatury.

-W związku z rozwojem firmy potrzebujemy nowych powierzchni do składowania i przygotowywania różnego asortymentu papieru dla naszych kontrahentów. Na powierzchni 0,5 ha mamy nadzieję stworzyć nowy zakład, w którym zainstalujemy nowe maszyny papiernicze, a tym samym stworzymy nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników, zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i administracyjno-biurowych. Na początek planujemy postawienie tymczasowej hali produkcyjnej, jednocześnie rozpoczynamy prace projektowe w celu budowy hali docelowej i zaplecza socjalno-biurowego - tłumaczy Grzegorz Rynkowski, Prezes Zarządu Firmy.

Inwestor planuje przeniesienie całej działalności do Kraśnika i w tym celu wydzierżawienie lub zakup bezpośrednio przyległych terenów.

IMG 0050

IMG 0053

0
0
0
s2smodern

Zakończył się remont terenów rekreacyjnych na MOSiR. Powstał park street workout, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw.

Oficjalne otwarcie terenu odbyło się 4 lipca. Dokonali go : Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki  Jarosław Stawiarski, zastępca burmistrza Kraśnika Marzena Pomyklaska oraz dyrektor MOSiR Mariusz Kwietniewski. 

Nowy plac zabaw z pewnością będzie największym i najnowocześniejszym placem zabaw w mieście. Dzieci znajdą tam nie tylko typowe huśtawki , karuzelę czy bujaki na sprężynach. Oprócz tego pojawiły się zjeżdżalnie, urządzenia sprawnościowe, urządzenia do wspinaczki, piramida linowa.

Koncepcja   placu   zabaw   wyszczególnia   trzy   umowne   strefy  funkcjonalne. W strefie  dla najmłodszych dzieci rodzice i opiekunowie będą mogli w komfortowych warunkach towarzyszyć swoim podopiecznym podczas zabawy. Znajdą się tam między innymi bujaki, trampolina, huśtawki, karuzela, urządzenie „Fabryka piasku”. Dla opiekunów przewidziano ławki, stoły piknikowe i zadaszenie przeciwsłoneczne typu „żagiel”.

Strefa centralna przeznaczona jest dla dzieci starszych, samodzielnie bawiących się. Są tam dwa zestawy wielofunkcyjne typu „statek”, dwa urządzenia do wspinania po linach, huśtawki i zestaw do zabawy „głuchy telefon”. Opiekunowie będą mogli odpocząć na ławeczkach, są też stoły piknikowe. Także ta część placu będzie miała ochronę przed słońcem.

Ostatnia strefa przeznaczona jest również dla dzieci starszych. Głównym założeniem projektowym było wykorzystanie bardzo ciekawego układu terenu (istniejących skarp), umożliwiającego instalację urządzeń wykorzystujących spadek   terenu.  Znalazły się tam 3 zjeżdżalnie na skarpie, zjazd linowy, płyty z uchwytami do wspinaczki oraz lina wspinaczkowa.

Teren placu zabaw zyska też nową zieleń. Rabaty roślinne pojawią się wzdłuż ogrodzenia po 2 stronach tego terenu. W obrębie rabat, jak też w centralnej części placu nasadzone są drzewa, które dadzą cień latem.  Dla wygody opiekunów oprócz ławek przewidziano też wygodne, drewniane leżaki oraz stojaki na rowery.

W ramach prac na skateparku odbył  się remont nawierzchni oraz utworzony został park do Street Workout (park do ćwiczeń siłowych) oraz boisko wielofunkcyjne.  W strefie Street Workout znajdują się urządzenia takie jak : drążki poziome i pionowe, drabinki poziome i pionowe, poręcze, rury gimnastyczne, kółka gimnastyczne zawieszone na łańcuchach, ławki skośne.

Obok jest siłownia zewnętrzna wyposażona w urządzenia takie jak:  wioślarz, orbitrek, biegacz, wyciąg górny.

Cała inwestycja kosztowała ponad 1 843 tys. zł. Miasto otrzymało na nią dofinansowanie w kwocie 479 tys. zł. Środki te pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury. 

 pl zabaw2

pl zabaw3

pl zabaw4

pl zabaw5

pl zabaw1

0
0
0
s2smodern