Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 16 października 2018    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Ambroży, Gaweł

Wiadomości

W dniu 18 października 2018 r. o godzinie 18:00  w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, przy al. Niepodległości 44, odbędzie się spotkanie szkoleniowe dotyczące Programu Czyste Powietrze, realizowane  przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Spotkanie skierowane jest do mieszkańców Kraśnika zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania na zadanie z zakresu termomodernizacji budynku mieszkalnego objęte powyższym Programem. Podczas szkolenia eksperci z Funduszu przedstawiają zasady Programu, sposób składania wniosków o dofinansowanie oraz zasady realizacji i rozliczania przedsięwzięć.

Harmonogram spotkań w gminach województwa lubelskiego w ramach Programu Czyste Powietrze dostępny jest na stronie internetowej Funduszu pod adresem:

http://www.wfos.lublin.pl/spotkania-szkoleniowe.html.

 

Eko dopaty

0
0
0
s2smodern

Kraśnicka Izba Gospodarcza wraz z Miastem Kraśnik i Centrum Kultury i Promocji zaprasza mieszkańców miasta i okolic na Kraśnicki Ryneczek Różności.

Idea ryneczku skierowana jest do osób które chcą nabyć, bądź sprzedać wszelkiego rodzaju starocie, od naczyń i sztućców przez drobne urządzenia AGD, winylowe płyty, kasety, elektronikę, książki, czy używane ubrania, zabawki i meble. Kraśnicki Ryneczek Różności daje taką możliwość, całkowicie za darmo!

Start 14 października o godzinie 08:00.

ryneczek3

0
0
0
s2smodern

Kolejnym oficjalnie otwartym miejscem z projektu rewitalizacji zieleni  jest park różany, który stworzony został na skwerze przy budynku USC. Zachowano tam większość istniejących drzew, a ubytki w zieleni zostały uzupełnione nowymi nasadzeniami z zastosowaniem rodzimych gatunków roślin przyczyniających się do ograniczania hałasu i zanieczyszczeń.

Rośliny, które zostały posadzone to kilka odmian róży, traw ozdobnych, bylin oraz krzewów. Wybrane róże to gatunki niewymagające  dużych  zabiegów pielęgnacyjnych, zatem nadają się do nasadzeń naturalistycznych co znacznie obniża koszty utrzymania. Wykonawcą tego zadania była firma ELITELAS z Baranowa Sandomierskiego, a jego koszt to 238 000zł.

W trakcie oficjalnego otwarcia, które odbyło się 10 października można było spróbować pączków z nadzieniem różanym oraz różanej herbaty. Zastępcy burmistrza - Marzena Pomykalska oraz Dariusz Lisek wręczyli każdej z pań przybyłych na miejsce różę. Zorganizowano też konkursy wiedzy o ogrodnictwie, w których nagrodą były kwiaty do ogrodu. Odbyły się też pokazy przygotowywania bukietów. 

park rozany1

park rozany2

park rozany3

park rozany4

park rozany5

0
0
0
s2smodern

Zapraszamy na otwarcie kolejnego zielonego zakątka, powstałego dzięki dofinansowanemu przez NFOŚ projektowi "Poprawa jakości środowiska poprzez odnowę i rozwój terenów zieleni". Różany park, który powstał na skwerze przy Urzędzie Stanu Cywilnego w Kraśniku zostanie oficjalnie otwarty 10 października o godzinie 12:00. Na miejscu odbędą się pokazy florystyczne, będzie można także zasięgnąć porad dotyczących ogrodnictwa. Organizatorzy zapraszają także na pączki z nadzieniem różanym.

park rozany

0
0
0
s2smodern

2 października oficjalnie otworzono jedną z inwestycji projektu "Poprawa jakości środowiska poprzez odnowę i rozwój terenów zieleni w mieście Kraśnik".
Park leśny przy ul. Szpitalnej to jedna z 21 lokalizacji objętych projektem. Lasek przy Szkole Społecznej zyskał zupełnie nowy wygląd nie tylko dzięki zieleni. Stał się też przyjemnym miejscem do wypoczynku dzięki takim elementom małej architektury jak stoły piknikowe i ławeczki. W tym miejscu powstała też przyrodnicza ścieżka edukacyjna z tablicami i urządzeniami edukacyjnymi i rzeźbami leśnych zwierząt.
Miejsce, w którym realizowany jest projekt nie było wcześniej zagospodarowane - od czasów rozbudowy dzielnicy fabrycznej i powstania zabudowy w tej okolicy. Ze względu na to, że drzewa rosły tam bardzo gęsto a miejsce było zgłaszane przez mieszkańców jako niebezpieczne projekt zakładał zmniejszenie gęstości drzew, dosadzenie krzewów i stworzenie infrastruktury do odpoczynku i zabawy dla dzieci. Dodatkowo wzdłuż ulicy, dla bezpieczeństwa mieszkańców powstał chodnik.
Wykonawcą inwestycji była firma EKO-DROGPOL" Sp. j. a jej koszt wyniósł 691 000zł.
Inne projekty, zakończone już w tym roku to między innymi zieleń przy zalewie, dwie części parku przy ul. Mickiewicza ("przy kamieniu" i "przy fontannie"), skwer przy Urzędzie Stanu Cywilnego, zieleń przyblokowa Al. Niepodległości 33-39. Trwają także prace na zamczysku w starej części miasta, przy placu zabaw przy ul. Makowej oraz na placu przed Centrum Kultury i Promocji. Łączna wartość dofinansowania pozyskanego z NFOŚ to 6 118 184,85 zł.

otwarcie parku1

 

otwarcie parku2

otwarcie parku3

otwarcie parku4

otwarcie parku5

0
0
0
s2smodern

Kraśnik był jednym z 10 miast, w którym wspólnie, 29 września odbył się „Spacer po zdrowie”. Organizatorzy akcji przekonują, że 30 minut aktywności fizycznej dziennie przynosi znaczące korzyści zdrowotne. W kraśnickiej edycji wydarzenia wzięło udział 160 osób. Spacer odbył się na terenie Parku im. św. Jana Pawła II. Imprezę prowadziła instruktorka fitness Monika Wójtowicz-Placha, wraz z lek.med. Joanną Patrzylas oraz Danielem Krepsem – koordynatorem akcji.

Przed spacerem, który odbył się o godzinie 12:00 uczestnicy brali udział w warsztatach nordic walking, warsztatach „zdrowy kręgosłup”. Porady dotyczącej aktywności fizycznej mogły zasięgnąć też panie w ciąży. Na miejscu obecni byli też wolontariusze PCK, którzy przeprowadzili warsztaty z pierwszej pomocy.

Jak informują organizatorzy akcji, łącznie we wszystkich miastach spacer ukończyło 1665 osób. Liczba ta stanowi rekord Polski w jednoczesnym spacerowaniu w kilku lokalizacjach.

spacer1

spacer2

spacer3

spacer4

spacer5

spacer6

0
0
0
s2smodern

W lipcu 2018 roku Miasto Kraśnik  podpisało  umowę na dofinansowanie projektu pn.: "Nowa Energia dla Kraśnika II" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 4 Energia Przyjazna Środowisku, Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE.


Inwestycja obejmuje zakup i montaż 265 szt. indywidualnych zestawów kolektorów słonecznych oraz 110 ogniw fotowoltaicznych, wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Całkowita wartość projektu: 4 817 648,04 zł.
Kwota dofinansowania: 3 343 641,96 zł.
Planowany okres realizacji: lata 2018 - 2020.

solar panels

logowki nowa energia

0
0
0
s2smodern

2 października o godzinie 10:00 odbędzie się oficjalne otwarcie parku leśnego przy ul. Szpitalnej (okolice Szkoły Społecznej), który powstał dzięki dofinansowanemu przez NFOŚ projektowi rewitalizacji zieleni w mieście Kraśnik. To jedna z 21 lokalizacji objętych projektem. Podczas otwarcia odbędzie się prezentacja urządzeń w parku, rozmowy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej z pracownikami Nadleśnictwa Kraśnik. Na najmłodszych czekają konkursy z nagrodami.

park

0
0
0
s2smodern

29 września 2018 o godzinie 12.00 spacerujemy 30 minut wspólnie w 10 miastach Polski : Kraśnik,Chrzanów, Świerklaniec, Sandomierz, Skierniewice, Malbork, Sopot, Ciechocinek, Oświęcim, Żyrardów.

Projekt jest finansowany z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Celem wydarzenia jest pokazanie mieszkańcom jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia. Już tylko 30 minut spaceru dziennie niesie ogromne korzyści dla naszego organizmu. Znamy 100powodów dlaczego warto spacerować. Spacer po Zdrowie-Zaproś swojego lekarza ma pokazać korzyści nie tylko mieszkańcom, ale również lekarzom (którzy wykazali się wielkim poparciem dla tego projektu) jaką formę ruchu zalecić przy danym schorzeniu. Zachęcamy do zapisywania ruchu na receptę.

Podczas Spaceru od godz 10.30 odbędą się również warsztaty dla kobiet w ciąży- prowadzone przez położną Iwonę Kurzyna, Nordic walkingu- instruktor Piotr Kwietniewski, oraz Zdrowy kręgosłup- fizjoterapeutka Aneta Nizioł.

Podczas spaceru bijemy Rekord Polski –Największy spacer w wielu lokalizacjach.

Darmowy pakiet startowy dla każdego zarejestrowanego uczestnika, a w nim; broszura nordic walking, numer startowy, koszulka bawełniana, medal, bajka, torba, woda

Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji. PCK przedstawi pokazy pierwszej pomocy, grupa animacyjna P3 przygotowała wiele atrakcji dla najmłodszych, również związek Harcerstwa Rzeczpospolitej przygotował atrakcje dla spacerujących, Rada Kobiet Powiatu Kraśnickiego zaprezentuje smakołyki lokalne, Sklep Zdrówko zachęci do zdrowej żywności, Klub Getgym przedstawi swoją ofertę fitnesowo-zdrowotną, Centrum Zdrowia Bioclinic pokaże ofertę medyczno-rehabilitacyjno-kosmetyczną.

Będzie również możliwość bezpłatnych konsultacji trenerskich, dietetycznych i rehabilitacyjnych.

Rejestracja online: www.perlasport.pl

http://www.perlasport.pl/spacer-po-zdrowie/

 

spacer po zdrowie

0
0
0
s2smodern

CCI 000151

0
0
0
s2smodern