Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 14 grudnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

s19 3

30 października 2017 roku w Kraśniku podpisano umowy z wykonawcami na realizację fragmentu drogi ekspresowej S19 pomiedzy Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. Umowy na realizację trzech odcinków tej jakże ważnej dla całego regionu inwestycji podpisali przedstawiciele firmy Strabag i Strabag Infrastruktura Południe i firmy Mota-Engil oraz Dyrektor Lubelskiego Oddziału GDDKiA Stanisław Schodziński w obecności Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, Posła na Sejm RP Jarosława Stawiarskiego,  Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, Burmistrza Miasta Kraśnik Mirosława Włodarczyka oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofa Kondraciuka.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że ta droga jest jednym z priorytetów naszego państwa. Bardzo się cieszę, że mogę być dziś w Kraśniku gdzie ma zostać podpisana umowa na realizację trzech odcinków drogi Via Carpatia. Pobudzi ona gospodarczo nie tylko wschodnie regiony Polski, ale i państw Europy Środkowej. Ta droga to droga życia dla kolejnych państw, przez które będzie przebiegała. Ta inwestycja powoli staje się faktem – wyjaśniał minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

s19 2

Budowę drogi ekspresowej S19 czynnie wspierał poseł Jarosław Stawiarski, zarówno poczas prac parlamentu, a także już jako Wiceminister Sportu i Turystyki w rządzie Beaty Szydło.

- Miasta takie jak Kraśnik czy Janów w związku z tą inwestycją dostaną nową szansę. Jeśli nie rozwija się transportu, to nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju. Społeczeństwo Polski Wschodniej czeka na inwestycje, by na równi z gminami pod Wrocławiem, Poznaniem czy Gdańskiem móc się rozwijać i nie szukać pracy gdzieś w Anglii czy Niemczech. Dziękuje panie ministrze, panie wojewodo, dziękuję kolegom posłom. Możemy już coś dziś świętować – mówił Jarosław Stawiarski.

Powstanie drogi ekspresowej S19 to szansa dla dalszego, dynamicznego rozwoju Kraśnika, a podpisanie umowy właśnie w Kraśniku to ogromny prestiż dla miasta i jego mieszkańców.

- Dziękuję za dotrzymanie słowa, za to że spotykamy się tu w Kraśniku. Wiążemy wielką nadzieję z realizacją tej inwestycji. Tam gdzie są dobre szlaki, gdzie jest komunikacja, tam miasta się rozwijają. A my chcemy się rozwijać. Cieszymy się, że ktoś zauważył Polskę Wschodnią i mniejsze miejscowości takie jak Kraśnik. Pan minister powiedział, że to jest droga życia. To jest droga przyszłości dla naszego miasta – podsumował burmistrz Mirosław Włodarczyk. 

s19 1

Nowa trasa ma mieć dwie jezdnie o nawierzchni asfaltowej, każda z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod budowę trzeciego pasa.  Od Kraśnika do Polichny nowa trasa będzie w większości przebiegać po śladzie obecnej drogi. Ominie jednak Polichnę i Modliborzyce. W tym miejscu będzie prowadziła po nowym śladzie na zachód od obecnej DK19. Następnie pobiegnie łukiem na skraju Lasów Janowskich i po ich przecięciu znów zbliży się do obecnego przebiegu trasy.

Budowa podzielona została na trzy odcinki :

- Kraśnik (koniec obwodnicy miasta ) – Janów Lubelski (początek obwodnicy) - 18 km - wykonawca: konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe, 

- obwodnica Janowa Lubelskiego – 7 km – wykonawca: Mota-Engil,

- koniec obwodnicy Janowa – węzeł Lasy Janowskie – 8 km – wykonawca: konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Na trasie powstanie pięć węzłów na przecięciu z innymi drogami oraz trzy Miejsca Obsługi Podróżnych. Planowana jest budowa przejść dla zwierząt, ekranów przeciwhałasowych, ekranów zapobiegających wpadaniu ptaków na drogę w obszarze Natura 200 Lasy Janowskie oraz ograniczających emisję hałasu.

Roboty drogowe mają ruszyć wiosną 2019 r. Wcześniej wykonawcy muszą przygotować dokumentację projektową, a służby wojewody w oparciu o nią wydać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. GDDKiA liczy, że droga ekspresowa z Kraśnika do Janowa Lubelskiego będzie gotowa w 2021 roku. Trasa S19 jest częścią drogi Via Carpatia, która połączy Bałtyk z Morzem Śródziemnym. Na terenie woj. lubelskiego jest łącznie do wybudowania ok. 180 km drogi.

s 19

 

s 19przebieg

popularne mash

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI