Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 16 października 2018    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Ambroży, Gaweł

s19 3

30 października 2017 roku w Kraśniku podpisano umowy z wykonawcami na realizację fragmentu drogi ekspresowej S19 pomiedzy Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. Umowy na realizację trzech odcinków tej jakże ważnej dla całego regionu inwestycji podpisali przedstawiciele firmy Strabag i Strabag Infrastruktura Południe i firmy Mota-Engil oraz Dyrektor Lubelskiego Oddziału GDDKiA Stanisław Schodziński w obecności Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, Posła na Sejm RP Jarosława Stawiarskiego,  Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, Burmistrza Miasta Kraśnik Mirosława Włodarczyka oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofa Kondraciuka.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że ta droga jest jednym z priorytetów naszego państwa. Bardzo się cieszę, że mogę być dziś w Kraśniku gdzie ma zostać podpisana umowa na realizację trzech odcinków drogi Via Carpatia. Pobudzi ona gospodarczo nie tylko wschodnie regiony Polski, ale i państw Europy Środkowej. Ta droga to droga życia dla kolejnych państw, przez które będzie przebiegała. Ta inwestycja powoli staje się faktem – wyjaśniał minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

s19 2

Budowę drogi ekspresowej S19 czynnie wspierał poseł Jarosław Stawiarski, zarówno poczas prac parlamentu, a także już jako Wiceminister Sportu i Turystyki w rządzie Beaty Szydło.

- Miasta takie jak Kraśnik czy Janów w związku z tą inwestycją dostaną nową szansę. Jeśli nie rozwija się transportu, to nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju. Społeczeństwo Polski Wschodniej czeka na inwestycje, by na równi z gminami pod Wrocławiem, Poznaniem czy Gdańskiem móc się rozwijać i nie szukać pracy gdzieś w Anglii czy Niemczech. Dziękuje panie ministrze, panie wojewodo, dziękuję kolegom posłom. Możemy już coś dziś świętować – mówił Jarosław Stawiarski.

Powstanie drogi ekspresowej S19 to szansa dla dalszego, dynamicznego rozwoju Kraśnika, a podpisanie umowy właśnie w Kraśniku to ogromny prestiż dla miasta i jego mieszkańców.

- Dziękuję za dotrzymanie słowa, za to że spotykamy się tu w Kraśniku. Wiążemy wielką nadzieję z realizacją tej inwestycji. Tam gdzie są dobre szlaki, gdzie jest komunikacja, tam miasta się rozwijają. A my chcemy się rozwijać. Cieszymy się, że ktoś zauważył Polskę Wschodnią i mniejsze miejscowości takie jak Kraśnik. Pan minister powiedział, że to jest droga życia. To jest droga przyszłości dla naszego miasta – podsumował burmistrz Mirosław Włodarczyk. 

s19 1

Nowa trasa ma mieć dwie jezdnie o nawierzchni asfaltowej, każda z dwoma pasami ruchu oraz rezerwą pod budowę trzeciego pasa.  Od Kraśnika do Polichny nowa trasa będzie w większości przebiegać po śladzie obecnej drogi. Ominie jednak Polichnę i Modliborzyce. W tym miejscu będzie prowadziła po nowym śladzie na zachód od obecnej DK19. Następnie pobiegnie łukiem na skraju Lasów Janowskich i po ich przecięciu znów zbliży się do obecnego przebiegu trasy.

Budowa podzielona została na trzy odcinki :

- Kraśnik (koniec obwodnicy miasta ) – Janów Lubelski (początek obwodnicy) - 18 km - wykonawca: konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe, 

- obwodnica Janowa Lubelskiego – 7 km – wykonawca: Mota-Engil,

- koniec obwodnicy Janowa – węzeł Lasy Janowskie – 8 km – wykonawca: konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Na trasie powstanie pięć węzłów na przecięciu z innymi drogami oraz trzy Miejsca Obsługi Podróżnych. Planowana jest budowa przejść dla zwierząt, ekranów przeciwhałasowych, ekranów zapobiegających wpadaniu ptaków na drogę w obszarze Natura 200 Lasy Janowskie oraz ograniczających emisję hałasu.

Roboty drogowe mają ruszyć wiosną 2019 r. Wcześniej wykonawcy muszą przygotować dokumentację projektową, a służby wojewody w oparciu o nią wydać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. GDDKiA liczy, że droga ekspresowa z Kraśnika do Janowa Lubelskiego będzie gotowa w 2021 roku. Trasa S19 jest częścią drogi Via Carpatia, która połączy Bałtyk z Morzem Śródziemnym. Na terenie woj. lubelskiego jest łącznie do wybudowania ok. 180 km drogi.

s 19

 

s 19przebieg

0
0
0
s2smodern