Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 16 października 2018    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Ambroży, Gaweł

dworzec2

Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 polskich dworców. W czwartek (26 października) w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

Na liście dworców kolejowych znalazł się również dworzec w Kraśniku. Trwa właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej, która ma być gotowa w 2018 roku. Na lata 2019-2020 przewidziana jest realizacja tej jakże potrzebnej inwestycji. Prawdopodobnie w Kraśniku powstanie zupełnie nowy obiekt tzw. dworzec modułowy. PKP już realizowało takie projekty, a dworzec w Kraśniku ma przypominać ten funkcjonujący od dwóch lat w Puławach.

Budowa nowego dworca w Kraśniku zbiegnie się w czasie z modernizacją linii kolejowej Lublin - Stalowa Wola. Linia zostanie w końcu zelektryfikowana, wymienione zostaną podkłady i tory. Większe bezpieczeństwo na trasie zapewni przebudowa 75 przejazdów kolejowo-drogowych oraz remont 46 i przebudowa 24 obiektów inżynieryjnych. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym usprawni przejazd pociągów, które będą jeździć z prędkością do 120 km/h.

Projekt jest największą inwestycją finansowaną w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, a jego zakończenie planowane jest na 2019 rok. Wartość całego projektu to 367 mln zł z czego 85% to unijne dofinansowanie.

To nie koniec dobrych informacji dla kraśniczan, a szczególnie mieszkańców dzielnicy kolejowej. Do końca 2018 roku zostanie odnowiony skwer przy dworcu PKP. Projekt o wartości ponad 100 000 zł obejmie prace agrotechniczne, nasadzenia drzew i krzewów. Powstaną również nowe ciągi piesze i mała architektura.

Wizualnie i funkcjonalnie dworzec kolejowy i tereny przyległe zmienią się nie do poznania i na pewno staną się ważnym bodźcem w rozwoju tej części miasta. Ważne znaczenie będzie mieć również trasa szybkiego ruchu S19, przebiegąjąca na obrzeżach miasta, obok dzielnicy kolejowej. Właśnie dziś w Kraśniku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisze umowy z wykonawcami na realizację odcinka z Kraśnika do Janowa Lubelskiego, a do 2021 roku oddany do użytku zostanie również odcinek Kraśnik - Lublin. 

 

0
0
0
s2smodern