Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 21 stycznia 2018    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław

dworzec2

Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 polskich dworców. W czwartek (26 października) w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

Na liście dworców kolejowych znalazł się również dworzec w Kraśniku. Trwa właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej, która ma być gotowa w 2018 roku. Na lata 2019-2020 przewidziana jest realizacja tej jakże potrzebnej inwestycji. Prawdopodobnie w Kraśniku powstanie zupełnie nowy obiekt tzw. dworzec modułowy. PKP już realizowało takie projekty, a dworzec w Kraśniku ma przypominać ten funkcjonujący od dwóch lat w Puławach.

Budowa nowego dworca w Kraśniku zbiegnie się w czasie z modernizacją linii kolejowej Lublin - Stalowa Wola. Linia zostanie w końcu zelektryfikowana, wymienione zostaną podkłady i tory. Większe bezpieczeństwo na trasie zapewni przebudowa 75 przejazdów kolejowo-drogowych oraz remont 46 i przebudowa 24 obiektów inżynieryjnych. Montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym usprawni przejazd pociągów, które będą jeździć z prędkością do 120 km/h.

Projekt jest największą inwestycją finansowaną w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, a jego zakończenie planowane jest na 2019 rok. Wartość całego projektu to 367 mln zł z czego 85% to unijne dofinansowanie.

To nie koniec dobrych informacji dla kraśniczan, a szczególnie mieszkańców dzielnicy kolejowej. Do końca 2018 roku zostanie odnowiony skwer przy dworcu PKP. Projekt o wartości ponad 100 000 zł obejmie prace agrotechniczne, nasadzenia drzew i krzewów. Powstaną również nowe ciągi piesze i mała architektura.

Wizualnie i funkcjonalnie dworzec kolejowy i tereny przyległe zmienią się nie do poznania i na pewno staną się ważnym bodźcem w rozwoju tej części miasta. Ważne znaczenie będzie mieć również trasa szybkiego ruchu S19, przebiegąjąca na obrzeżach miasta, obok dzielnicy kolejowej. Właśnie dziś w Kraśniku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisze umowy z wykonawcami na realizację odcinka z Kraśnika do Janowa Lubelskiego, a do 2021 roku oddany do użytku zostanie również odcinek Kraśnik - Lublin. 

 

popularne mash

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI