Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 23 lipca 2018    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Edukacja

Zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2  towarzyszyło niezwykłe spotkanie klasowe. Uczniowie klasy 8 „C” z rocznika 1968 spotkali się ze swoją wychowawczynią, Stanisławą Świderską. 

Ponad 20 osób z klasy kończącej szkołę podstawową w 1968 roku symbolicznie ponownie zasiadło w szkolnych ławkach i odebrało pamiątkowe świadectwa szkolne, przygotowane specjalnie na to wydarzenie.

Zarówno wychowawczyni, jak i jej byli uczniowie nie kryli wzruszenia spowodowanego tym niezwykłym spotkaniem.

Pani Stanisława Świderska skierowała serdeczne podziękowania do komitetu organizacyjnego,  władz miasta i szkoły oraz innych osób, których zaangażowanie sprawiło, że ten dzień był dla niej niezwykły. Przesłane przez nią słowa publikujemy poniżej. 

22 czerwca 2018 roku był dniem spotkania klasowego z okazji 50. rocznicy ukończenia Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku przez klasę 8c (moich Wychowanków).

Z wielką radością i wdzięcznością przyjęłam zaproszenie od Komitetu Organizacyjnego, który pracował pod przewodnictwem Szczepana Ignaczyńskiego. Oprócz radości, narodziła się obawa, czy po tylu latach potrafię nadal pełnić funkcję wychowawcy. Mój stres rozładował jeden z wychowanków, mówiąc przy powitaniu „miło cię widzieć, jak się nazywasz?” Jak widać, po 50 latach, różnica w wyglądzie pomiędzy nami prawie się zatarła.              

W tym dniu gościliśmy na uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniów Szkoły Podstawowej nr 2  w Kraśniku. Byliśmy bardzo zaskoczeni i wzruszeni atmosferą jaką wytworzyła Dyrekcja Szkoły oraz    Zastępca Burmistrza Miasta Kraśnik pani Marzena Pomykalska, podkreślając niezwykłość naszego spotkania. Pragnę wyrazić Im wdzięczność za piękne chwile przeżyte przez nas w czasie trwania połączonego święta obecnych uczniów i tych sprzed 50 lat.

Jestem również wdzięczna Kuratorowi Oświaty w Lublinie pani Teresie Misiuk za przesłane na piśmie słowa pełne uznania dla mojej pracy pedagogicznej. Pani Kurator podkreśliła, że „Najlepszym świadectwem Pani pracy są obecni tu Wychowankowie, dumni, że dane im było być Pani uczniami”.

Dziękuję Burmistrzowi Miasta Kraśnik panu Mirosławowi Włodarczykowi za przesłane mi wyrazy uznania i podziękowania oraz za dostrzeżenie, że moja praca, mimo upływu lat została doceniona przez Wychowanków.

Kieruję także słowa wdzięczności do Księdza Andrzeja Oleszki, który podczas Mszy Świętej powiedział wiele ciepłych słów pod naszym adresem i kibicował nam, widząc na naszych twarzach wielką radość i wzruszenie.

Komitetowi Organizacyjnemu dziękuję za zaangażowanie w przygotowaniu spotkania, a wszystkim byłym Uczniom za przybycie na tę uroczystość. Dzisiaj jestem dumna ze swoich „Dzieci”, które szczerze obdarowały mnie tym, co niewymierne, nieuchwytne, ale piękne – szacunkiem, pamięcią, przyjaźnią, wielką empatią – wartościami najwyższego rzędu. Wdzięczność i szacunek Uczniów i Wychowanków jest dla mnie największą nagrodą i wyróżnieniem.

 Była wychowawczyni klasy 8c

 Stanisława Świderska (Szczepańska)                

8c2

 

8c1 

8c3                                   

0
0
0
s2smodern

Tradycją Przedszkola Miejskiego nr 4 w Kraśniku są pewne wydarzenia, które mają bardzo doniosłą rangę. Dnia 21.06.2018 r odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z piknikiem rodzinnym. Na wstępnie dzieci przedstawiły program muzyczno – artystyczny pt. „Jeden dzień z łąki”. Przebrane w przepiękne stroje zaprezentowały swoje umiejętności przed sporą publicznością. Następnie dzieci odchodzące po wakacjach do szkoły otrzymały z rąk Pani Dyrektor Anety Ufniarz pamiątkowe dyplomy i książeczki, a od młodszych kolegów własnoręcznie zrobione upominki.

Po występach przedszkolaków odbyły się konkursy, zabawy i konkurencje sportowe. Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje: malowanie twarzy, puszczanie baniek, rysowanie farbami na foli, kącik fotograficzny, w którym można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z rodzicami oraz dmuchane zamki. W trakcie trwania imprezy każdy mógł posilić się gorącą kiełbaską z grilla, bigosem, kompotem oraz słodkościami.

Zakończenie roku połączone z piknikiem było dla dzieci i rodziców źródłem wielkiej i wspaniałej zabawy.

 

zakonczenie2018 11

zakonczenie2018 29

 

0
0
0
s2smodern

20 czerwca na obiektach sportowych PSP nr 5 w Kraśniku odbyła się XVII edycja turnieju piłkarskiego o Puchar Burmistrza Miasta Kraśnik chłopców klas III i młodszych.
W turnieju wystąpiły cztery szkoły podstawowe: SP 1, SP 2, SP 5, SP 6. Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Po rozegraniu wszystkich spotkań trzy szkoły zdobyły po 6 punktów, ale najlepszy bilans bramkowy miała SP 6 i to ona zwyciężyła w tegorocznym turnieju.
Końcowa klasyfikacja :
1. SP 6 Kraśnik – opiekun Krzysztof Rakuś
2. SP 1 Kraśnik – opiekun Piotr Machaj
3. SP 5 Kraśnik – opiekun Daniel Szewc
4. SP 2 Kraśnik – opiekun Anatolij Lawryszyn
Wyróżnienia indywidualne otrzymali::
SP 1 – Jakub Krotkiewicz
SP 2 – Marcel Bańka
SP 5 – Bartłomiej Bańka
SP 6 – Oliwier Zbytniewski
Mistrzem żonglerki został Ernest Iżycki z SP 1, natomiast królem rzutów karnych Filip Owczarz z SP 2
Po zakończeniu turnieju Pan Burmistrz Mirosław Włodarczyk wręczył szkołom puchary, wyróżniającym zawodnikom statuetki a wszystkim uczestnikom turnieju medale, słodkie upominki oraz napoje a także wejściówki na odkrytą pływalnię ufundowane przez dyrektora MOSiR w Kraśniku.
Organizator - klub MUKS Kraśnik - składa podziękowania Pani dyrektor PSP 5 w Kraśniku za udostępnienie obiektów sportowych, dyrektorowi MOSiR Panu Mariuszowi Kwietniewskiemu za upominki dla uczestników oraz Urzędowi Miasta Kraśnik i MOPS w Kraśniku za wsparcie finansowe.
KS

edukacja puchar burmistrza

Nagrody młodym piłkarzom wręczał burmistrz Mirosław Włodarczyk

0
0
0
s2smodern

Przedszkole Miejskie nr 4 w Kraśniku  realizuje projekt edukacyjny w ramach Erasmus+  pt. „Dobry nauczyciel, dobre przedszkole, dobry start” Celem projektu jest podnoszenie jakości pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki, organizacji i zarządzania.

W ramach realizacji tego projektu dwie nauczycielki oraz pani dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Kraśniku odbyły  wyjazd szkoleniowy  „job- shadowing”, polegający na obserwacji pracy nauczycieli w szkole podstawowej Colegio El Taller w Hiszpanii. Przedszkole jest integralną częścią tej szkoły. Nauczycielki obserwowały  i uczestniczyły  w aktywnościach edukacyjnych w przedszkolu i w klasie pierwszej szkoły podstawowej, która jest odpowiednikiem „zerówki” w polskim systemie edukacyjnym.  Ze szczególnym zainteresowaniem uczestniczki wyjazdu śledziły metody nauczania matematyki i języka angielskiego, które różnią się zdecydowanie od polskich zarówno w zakresie podstawy programowej jak i metodyki. Kolejnym punktem na którym skupiona była uwaga polskich nauczycieli  były metody i formy rozwijania talentów i zdolności artystycznych dzieci.

Czas spędzony w hiszpańskiej placówce był to świetną okazja do wymiany zawodowych doświadczeń, poznania różnic i podobieństw pracy w naszych placówkach, omówienia systemów edukacji oraz realiów pracy. Dodatkowo ciągły kontakt z językiem angielskim pozwalał na podniesienie umiejętności językowych uczestników projektu.

Wyjątkową wartością była integracja z nauczycielami szkoły hiszpańskiej. Mamy nadzieję, że po powrocie z mobilności, współpraca będzie kontynuowana i zaowocuje powstawaniem nowych wspólnych projektów.

                                                   
hiszpania nauczyciele

colegios bilingues

0
0
0
s2smodern

Młodzi zawodnicy mogą być zadowoleni z ostatnich Finałów Wojewódzkich Młodzieży Szkolnej w siatkówce plażowej.Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wrócili z nich z medalami.

Drużyna dziewczęca przywiozła brązowy medal. W finale o 3 miejsce dziewczęta pokonały zespół z Czernic w tie-breaku 2:1. W zawodach uczestniczyło sześć drużyn: Biała Podlaska , Zamość, Świdnik, Lublin, Czernic, Kraśnik. Zespół z Kraśnika wystąpił w składzie: Wiktoria Ciepła, Weronika Ciepła, Martyna Ostrowska. Zawody odbyły się 12 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim. Opiekunem drużyny jest Mieczysław Biernacki.

Następnego dnia drużyna chłopców zdobyła srebrny medal. W finale o pierwsze miejsce chłopcy przegrali z Opolem Lubelskim 0:2 (15:12, 15;10), pokonując  w eliminacjach Telatyn 2:0 i Lublin 2:1. W zawodach uczestniczyło sześć drużyn: Biała Podlaska, Lublin, Telatyn, Opole Lubelskie, Kraśnik. Zespół z Kraśnika wystąpił w składzie: Kacper Ołownia, Adam Skica, Dawid Ryziński. Trenerem drużyny jest Mieczysław Biernacki.

 

siatk plazowa

siatk plazowa1

0
0
0
s2smodern

Uczniowie Publicznego Gimnazjum  nr1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku brali udział w XIV edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego ”Cudze Chwalicie…”.

Konkurs polega na wykonaniu folderu metodą projektu o wybranym miejscu w powiecie kraśnickim, które warto otoczyć ochroną. W tym roku szkolnym uczennice klasy III D : Zuzanna Gajewska, Wiktoria Michalczyk i Olga Nitkiewicz wykonały pracę pod tytułem „Płynie Wisła … przez Annopol”.

W ogólnej kwalifikacji zajęły I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Uczennice napisały, dlaczego akurat wybrały temat „ Piękna i dzika przyroda, rozwijająca się bez obawy przed zniszczeniem destrukcyjną działalnością człowieka, bogata historia powstania skarpy wapiennej ze skamieniałościami morza kredowego /amonity, chimery…/możliwość podziwiania elementów wolnej i żywej doliny rzeki oraz jej nieuregulowanego koryta- to jedynie kilka powodów, dla których zdecydowałyśmy się na opisanie właśnie tego terenu. Tajemnicze miejsce krawędzi naszego powiatu kraśnickiego kusi swym bogactwem                         i naturalnością. Niewiele jest miejsc, gdzie z taką łatwością można w ciekawy sposób poznać potęgę otaczającej nas przyrody. I cóż nam z uroków zanieczyszczonej i zniszczonej działalnością człowieka Wisły w Krakowie czy Warszawie skoro tuż pod nosem możemy podziwiać to, do czego powstania człowiek nawet ręki nie przyłożył”.

Opiekunem grupy była nauczycielka geografii Elżbieta Rudzińska.

Gratulujemy wyżej wymienionym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów.

wisla3

 

wisla2

wisla4

 

0
0
0
s2smodern

Maj to tradycyjnie czas, gdy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2  w sposób szczególny i wyjątkowy składają podziękowania i życzenia swoim rodzicom.

Okazją do tego jest coroczny koncert, a najlepszym sposobem – piosenka, taniec lub wiersz. 28 maja w dużej sali gimnastycznej swoje talenty prezentowali uczniowie klas 1-3 oraz ich starsi koledzy z klas 4-7 i gimnazjalnych.

Wszystkie występy dostarczyły niezapomnianych wzruszeń i powodów do dumy rodzicom, którzy tego popołudnia zasiedli na widowni.

Brawom nie było końca. Także burmistrz Marzena Pomykalska, która zaszczyciła koncert swoją obecnością, była pod dużym wrażeniem umiejętności i talentu młodych artystów.

Także dyrektor Artur Domański pogratulował wykonawcom i ich rodzicom.

Piękna wiosenna dekoracja była dziełem Krzysztofi Stec. Koncert przygotowały  Joanna Żurek, Iwona Marcinkowska – Sobótek, Mariola Szutta, Anna Bartnik, Maryla Bartnik, Barbara Bronisz, Elżbieta Krzyżówka, Violetta Mileszczyk, Martyna Kędzierska, Anna Serafin, Marzena Piłat, a poprowadzili go uczniowie klasy 5a Magda Buczaj i Klaudiusz Drumlak.

Po wrażeniach artystycznych przyszedł czas na doznania smakowe. Pani Elżbieta Krzyżówka ze szkolnego TPD i Samorząd Uczniowski PSP2 zaprosili artystów i gości do kawiarenki, w której można było kupić pyszne ciasta – dar rodziców.

Cały dochód ze sprzedaży wypieków przekazaliśmy na dalsze leczenie Michała.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia kulturalnego. Dziękujemy także wszystkim gościom i już dziś zapraszamy na następny koncert w przyszłym roku.

wk2

wk1

wk5

0
0
0
s2smodern

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań, poprawiania ocen, uzupełniania zaległości szkolnych, ale to też czas Finałów Igrzysk Młodzieży w sporcie szkolnym. Dla uczniów Publicznego Gimnazjum Nr1 w Kraśniku był to „srebrny okres”.
Najpierw 7 czerwca 2018r na pływalni AQUA Lublin wystąpili pływacy. Efekty ich występu były lepsze niż można było oczekiwać. Przede wszystkim ogromny sukces odnieśli chłopcy w wyścigu sztafetowym 6x25m stylem dowolnym. Do tej pory w całej historii szkoły sztafety chłopców w Finałach Wojewódzkich startowały wielokrotnie. Nigdy jednak nie udało się wywalczyć medalu. Aż do tego roku, bowiem chłopcy w składzie: Artur Siekaczyński 3g, Filip Bożek 3g, Piotr Borsuk 2b, Wiktor Opoka 3d, Kacper Blat 3g, Patryk Kasperski 2b w porywającym wyścigu wywalczyli srebrne medale. To jednak bardzo duża niespodzianka, ponieważ przed kilkoma miesiącami ta sama drużyna zajęła „dopiero” VI miejsce! W takim samym wyścigu sztafetowym dziewcząt nie zanotowaliśmy „poprawy”, ale też nie było gorzej. Tak jak zimą dziewczęta w składzie: (Zofia Szewczyk 3g, Kaja Mazur 3c, Aleksandra Kurzyna 2b, Luiza Pietroń 3f, Anna Bucoń 3g, Oktawia Wojtaszek 3g) zajęły V miejsce. W wyścigach indywidualnych najbardziej liczyliśmy na grzbiecistę Artura Siekaczyńskiego, który w grudniu w ogóle nie wystartował ze względu na kontuzję (przypomnijmy, że godnie wtedy zastąpił go Piotr Borsuk, zdobywając brązowy medal). Artur nie zawiódł i wywalczył srebro nowym rekordem szkoły na 50m stylem grzbietowym – 0:29,06s. Więcej medali już nie było, ale wszyscy startujący w sztafetach i indywidualnie przyczynili się do wysokiej lokaty Publicznego Gimnazjum Nr1 w Kraśniku w klasyfikacji drużynowej .
Kilka dni później, 12 czerwca 2018r na obiektach MOSiR w Kraśniku odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Dwuboju Nowoczesnym. W poprzednich latach gimnazjaliści z Kraśnika wielokrotnie zdobywali medale w tej dyscyplinie. Nie inaczej było i w tym roku. W dzień zawodów nie sprzyjała pogoda, ale padający deszcz w równy sposób przeszkadzał wszystkim ekipom. Nasi reprezentanci w składzie: Zofia Szewczyk 3g, Aleksandra Kurzyna 2b, Kacper Blat 3g i Filip Bożek 3g jak zwykle wykazali się nie tylko dużymi umiejętnościami, ale również wielką ambicją. Każdy płynął 100m stylem dowolnym i biegł 1000 m, a czasy przez nich uzyskane przeliczane były na punkty według specjalnych tabel. Cała drużyna zdobyła 8273 pkt. co dało puchar za drugie miejsce i srebrne medale dla wszystkich członków zespołu.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa trzeba stwierdzić, że to już ostatnie tak duże sukcesy pływaków i dwuboistów Publicznego Gimnazjum Nr1 w Kraśniku. Trudno bowiem oczekiwać, że jedyny pozostający rocznik (tylko klasy trzecie w przyszłym roku szkolnym) zdoła rywalizować w tych dyscyplinach. Szkoda … Tym bardziej wielkie gratulacje dla uczniów i wszystkich nauczycieli, którzy przyczynili się do tych osiągnieć.

IM

pg1 dwuboj

 

0
0
0
s2smodern

6 czerwca  w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku odbył się IV Miejski Konkurs Piosenki Angielskiej „You can sing”.  Do konkursu przystąpiło dwunastu  uczniów  kraśnickich szkół podstawowych, którzy byli zwycięzcami etapów szkolnych. 

Laureatów wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych; klasy I – IV oraz V – VII.  W pierwszej kategorii zwycięzcą została uczennica SP 3 Zofia Winnicka; w drugiej zaś pierwsze miejsce zajął Jan Wieczorek z SP 2. Drugie miejsce ex aequo  uzyskały Julia Chmielarska ze Szkoły Społecznej i Nikola Lewandowska uczennica SP 5, a trzecie miejsce zdobyła uczennica SP 1 Ada Aleksandrowicz.  Imprezę uświetnił swoją obecnością pan Mirosław Włodarczyk Burmistrz Miasta Kraśnik. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności  językowych i muzycznych. Nagrody wręczyła pani Krystyna Krotkiewicz  Dyrektor  ZPO nr 1.  Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.

Organizatorzy:  Anna Gąbka i Małgorzata Żelazna.

you can sing1

you can sing2

you can sing3

you can sing5

0
0
0
s2smodern

8 czerwca w ZPO nr 1 obchodzono Dzień Rodziny pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości chcieliśmy, aby podczas tegorocznego Święta zaakcentowano także to ważne wydarzenie.

Imprezie przewodniczyła Krystyna Krotkiewicz -dyrektor ZPO nr 1 , obecna była też Marzena Pomykalska – wiceburmistrz Miasta Krasnik. Uroczystość rozpoczęła się śpiewem i tańcem grup przedszkolnych. Następnie uczniowie klas I-VII w atmosferze polskiego folkloru zaprezentowali regiony Polski od Morza, aż do Tatr. Ważnym wydarzeniem tego dnia był występ zespołu muzycznego z Bystrzycy „Bystre nutki”.

Ciekawym pomysłem na integrację społeczności  były  rodzinne turnieje, podczas których dzieci i ich rodzice zmagali się w konkurencjach sportowych. Imprezie towarzyszyły  różnorodne atrakcje tj.: pokazy straży pożarnej i policji, loteria fantowa, kawiarenka, wata cukrowa, popcorn, wiejski stół oraz bigos. Każda klasa włączyła się w przygotowanie bogatych w wyroby kulinarne stołów regionalnych, charakterystycznych dla każdego regionu Polski.  Uroczystość pozostawiła po sobie miłe wspomnienia, integrując społeczność Zespołu Placówek Oświatowych nr 1.

Nad organizacją całej imprezy czuwały: Iwona Ptaszek, Agnieszka Dąbrowska i Anna Gaj. Fundusze na zorganizowanie imprezy zostały pozyskane z MOPS  w Kraśniku.

dzien rodziny1

dzien rodziny5

dzien rodziny2

dzien rodziny4

0
0
0
s2smodern