Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 28 czerwca 2017    |    Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Edukacja

1 czerwca o godzinie 10.00 w ZPO nr 2 rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Jak nie czytam jak czytam!” Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole” a celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i inicjowanie mody na czytanie. W zeszłym roku blisko 430 tysięcy uczniów ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym miejscu.

W tym roku w jednym czasie  uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się na hali sportowej, aby pokazać że czytanie to miła forma spędzania czasu. Każdy z uczestników przygotował jakąś ciekawą propozycję czytelniczą, więc był to także świetny pretekst do wymiany poglądów. Nasza hala na całą godzinę zamieniła się w wielką czytelnię. Ale nie tylko ona stała się miejscem bicia rekordu. Także nasi koledzy i koleżanki z klas 3 szkoły podstawowej i gimnazjum, przebywający tego dnia na wycieczce w Tatrach, postanowili się do nas przyłączyć gdzieś na górskim szlaku.

Do naszej akcji udało nam się również włączyć nasze szkoły partnerskie z Włoch, Hiszpanii i Litwy, które aktywnie zaangażowały się w przedsięwzięcie organizując happeningi i przedstawienia teatralne. Dzięki platformie eTwinning w naszą akcję włączyły się kolejne szkoły z Turcji, Albanii, Grecji, Rumunii i Portugalii. W czasie trwania akcji wspierało nas 19 szkół z różnych krajów.

Mamy nadzieję, że w ten sposób udało nam się pobić rekord a także przekonać wszystkich, że czytaniem można i należy się chwalić!

Akcję zorganizowały: M.Szutta, B.Pyzik-Łuba, A.Dziedzic, E.Surdacka oraz M.Hatłas.

 

SP2 czytam2

SP2 czytam3

SP2 czytam4

SP2 czytam1

9 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu. Podsumowano na niej całoroczne programy realizowane w szkole: „Szklanka mleka” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Uroczystość miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia poprzez utrwalenie u uczniów wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania.

Podczas uroczystości uczniowie klas I-III obejrzeli scenki: „Dbam o zdrowie” przygotowaną przez klasę 3a i wychowawczynię p. Annę Serafin; „Kłopoty łyżki” przygotowaną przez klasę 3b i wychowawczynię p. Marzenę Piłat oraz „Sprzeczka krótka prosto z ogródka” przygotowaną przez klasę 3e i wychowawczynię p. Martynę Kędzierską. Po inscenizacji przedstawiciele każdej klasy spróbowali swoich sił w quizie wiedzy o zdrowiu. Wiedza dzieci była duża, dlatego każdy z reprezentantów otrzymał nagrodę. Następnie Pani Dyrektor Ewa Matuszkiewicz wręczyła uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastycznym.  Na zakończenie dzieci miały możliwość degustacji zdrowych produktów: pasty jajecznej, rybnej, twarożku z rzodkiewką oraz przy wyjściu - koktajlu z truskawkami.

Zapraszamy na kolejną imprezę za rok.

SP2 zdrowe odzywianie1

SP2 zdrowe odzywianie2

SP2 zdrowe odzywianie3

W ramach trzydniowego pobytu na Zielonej Szkole w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie uczniowie klas III SP 6 mieli wyjątkową okazję do poznania walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych tego malowniczego regionu. Bezpośredni kontakt z naturą, obserwacja przyrody podczas pokonywania szlaków w rezerwatach Szklarnia, Lasy Janowskie, Imielty Ług pozwoliła uczniom na utrwalenie posiadanej wiedzy przyrodniczej, a także wpłynęła na zwiększenie świadomości znaczenia środowiska naturalnego dla człowieka. Mimo napiętego programu nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę, a uczniom szczególnie podobało się plażowanie nad Zalewem Janowskim. Odwiedziliśmy również laboratoria w ZOOM NATURY, w których poprzez wykonywanie ciekawych ćwiczeń zapoznaliśmy się z elementarnymi zasadami ekologii oraz funkcjonowaniem naturalnego środowiska. Uczestniczyliśmy również w warsztatach garncarskich. Dla naszych uczniów był to pierwszy kilkudniowy wyjazd bez rodziców. Wszyscy dzielnie znieśli rozłąkę i wrócili do Kraśnika zadowoleni i pełni wrażeń.

AJ

szostka zielona szkola

W dniu 10 czerwca na XVI Wojewódzkich Mistrzostwach w Tabliczce Mnożenia reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 6 im.Jana Pawła II wygrali wszystko, co było można. Reprezentację szkoły przygotowali w tym roku p. Małgorzata Omeljan ( nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej), p. Joanna Cybulak ( nauczyciel matematyki), p. Anna Jasińska ( nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej), pomagała p. Aldona Rostek ( nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej).
Co wygrali reprezentanci "szóstki"?
1 miejsce w klasyfikacji generalnej szkół ( puchar);
1 miejsce w grze drużynowej „Ekspres” ( medal dla każdego uczestnika);
• w kategorii dziewcząt klas III:
Maja Michalczewska (kl. III b) - 1miejsce w grze „Krzyżak”; 1miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2miejsce w grze „Super prymus”; 2 miejsce w grze indywidualnej „Królowa skakanki”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii dziewcząt klas III”,
Kaja Walczyk ( kl. III b) - 3miejsce w grze „Krzyżak”; 2miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2miejsce w grze „Super prymus”,
• w kategorii chłopcy klas III:
Kacper Pęczkowski ( kl. III c) -1miejsce w grze „Krzyżak”; 1miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2miejsce w grze „Super prymus”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii chłopcy klas III”,
Adrian Wagner ( kl. III b) - 2miejsce w grze „Krzyżak”; 3miejsce w grze „Olimpijczyk”.
• w kategorii dziewcząt klas IV:
Monika Wojciechowska (kl. IV c) – 1miejsce w grze „Krzyżak”; 2miejsce w grze „Olimpijczyk”; 3miejsce w grze „Super prymus”; 1 miejsce w grze indywidualnej „Królowa skakanki”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii dziewcząt klas IV”,
Martyna Piskór (kl. IV c) – 1 miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2 miejsce w grze „Krzyżak”,
• w kategorii chłopcy klas IV:
Filip Todys (kl. IV b) - 1miejsce w grze „Krzyżak”; 2miejsce w grze „Olimpijczyk”; 1miejsce w grze „Super prymus”; 1 miejsce w grze indywidualnej „Piłkarz matematyk”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii chłopcy klas IV”,
Kacper Bącal (kl. IV b) - 1 miejsce w grze „Olimpijczyk”; 3 miejsce w grze „Krzyżak”.
• w kategorii „Krzyżak weterani”:
Nina Janik (kl. VI b) - 1miejsce;
Michał Szymula (kl.VI b) – 3miejsce

MO

szostka tabliczka

 

 1. 14 czerwca na obiektach SP 5 w Kraśniku w XVI edycji turnieju rywalizowali uczniowie klas III i młodsi z czterech kraśnickich szkół podstawowych: SP 1 (op. P. Machaj) , SP 2( op. A. Łavryszyn), SP 5 (op. D. Szewc) i SP 6 (op. K.Rakuś).
  Jak co roku rywalizacja toczyła się systemem „każdy z każdym”, grano 2 x 10 minut. Nie brakowało wielu pięknych bramek i emocji do ostatniego gwizdka. XVI edycję turnieju piłkarskiego o Puchar Burmistrza wygrała ostatecznie reprezentacja SP 5.
  Poniżej wszystkie wyniki i końcowa tabela turnieju:
  SP 1 – SP 6 1:2
  SP 2 – SP 5 0:2
  SP 6 – SP 5 0:1
  SP 1 – SP 2 1:3
  SP 2 – SP 6 7:1
  SP 5 – SP 1 5:0
  Tabela:
  SP 5 9p 8:0
  SP 2 6p 10:4
  SP 6 3p 3:9
  SP 1 0p 2:10

Turniej zakończył się wręczeniem nagród dla wszystkich drużyn i uczestników. Drużyny otrzymały puchary i dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy napoje, słodkie upominki oraz wejściówki na odkrytą pływalnię.
Udekorowano również wyróżniających się zawodników z poszczególnych drużyn, a byli to: z SP 1 Gracjan Jamróz, SP 2 Jakub Goch, SP 5 Jakub Kuś, SP 6 Szymon Blat.
Turniej zorganizował MUKS Kraśnik przy współpracy z Urzędem Miasta Kraśnik, MOPS Kraśnik, PSP 5 Kraśnik oraz MOSiR Kraśnik.
KSz

puchar burmistrza

Olbrzymie sportowe emocje towarzyszyły Spartakiada Przedszkolaka i Rodziców, która odbyła się 20 czerwca w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych nr 2.

W zmaganiach wzięły udział dzieci 4-, 5-, i 6-letnie z siedmiu kraśnickich przedszkoli publicznych oraz ich rodzice.

Poszczególne grupy wiekowe rywalizowały w konkurencjach sprawdzających szybkość i sprawność. Ostatnie konurencje odbywały się z udziałem dzieci i rodziców.

W przerwach zawodnicy  i kibice mogli obejrzeć występy małych cheerleaderek.

Impreza odbywała się bez rywalizacji sportowej, bo klasyfikacja nie była najistotniejszą częścią spartakiady. Dla wszystkich liczyła się  możliwość zaprezentowania się w hali sportowej przed rodzicami, dziadkami i kibicami, którzy zapełnili trybuny.

 spartakiada2

spartakiada3

spartakiada1

spartakiada4

spartakiada5

W dniach 14-17 czerwca 2017 r. w Elblągu odbył się Finał Ogólnopolskiej Gimnazjady w piłce siatkowej chłopców.

W zawodach wzięło udział 16 najlepszych gimnazjów w Polsce. Reprezentujący województwo lubelskie, bardzo dobrze spisali się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku, którzy w klasyfikacji końcowej zajęli IX miejsce.

Rozlosowano 4 grupy po 4 zespoły. W swojej grupie kraśniczanie roegrali trzy mecze. W pierwszym, jak później okazało się najważniejszym meczu, po zaciętej grze przegrali w tie breaku z Gimnazjum nr 12 z Kielc 2:1 (22:25, 30:28, 17:15). Wygrana dawałaby wyjście z grupy z drugiej pozycji i dalszą grę o miejsca 1-8. W drugim z Gimnazjum nr 3 z Olsztyna wygrali 2:0 (25:21, 25:22), a w trzecim przegrali z wicemistrzem turnieju SS Rzeszów 2:0 (25:14, 25:23).

Zajmując trzecią pozycję w grupie walczyli o miejsca 9-12. Ostatecznie udało się zająć najlepsze z możliwych miejsc, dzięki wygranej w półfinale  z Gimnazjum nr 4 Bełchatów 2:0 (25:11, 25:14), i w finale z Gimnazjum nr 46 Kraków 2:0 (25:18, 25:22).

Drużyna kraśnickiej szkoły zagrała w składzie: Krystian Grabowski, Jakub Bieniek, Bartosz Dąbrowski, Oliwier Pastuszka, Piotr Tomas, Sebastian Wnuk, Adam Geneja, Kamil Janik, Krzysztof Kufel, Kacper Ołownia, Marcin Wójtowicz i Bartłomiej Sadowski.

Trenerem zespołu był p. Mieczysław Biernacki.

Drużyna i trener przekazują podziękowania sponsorom, którzy finansowo wsparli wyjazd:

- Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kraśniku p. Dyrektor Małgorzata Siewierska-Lodowska (zakup nowych strojów sportowych oraz koszty zakwaterowania i wyżywienia),

- Prezes Zarządu Fabryki Łożysk Tocznych p. Grzegorz Jasiński (usługa transportowa),

- Nadleśnictwo Kraśnik. Lasy Państwowe, Nadleśniczy Waldemar Kuśmierczyk,

- GUMET Sz. Geneja Spółka Jawna – Kraśnik.

gimnazjada elblag

Aż trzy dni trwała "Zielona Szkoła" uczniów klas 3a, 3b, 3d, 3e uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Tym razem pod opieką wychowawczyń –  Anny Serafin, Marzeny Piłat, Martyny Kędzierskiej, Violetty Mileszczyk oraz Anny Bartnik dzieci pojechały do Zakopanego.

Pierwszego dnia program obejmował zwiedzanie zamku w Niedzicy, korony zapory wodnej oraz rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim.

Drugiego dnia podczas śniadania uczniowie otrzymali od pań upominki, w tak przyjemny sposób rozpoczął się Dzień Dziecka. Następnie niewiele zabrakło do zdobycia szczytu Gęsia Szyja. Nie było łatwo! Dzieci narzekały, że to „najgorszy” Dzień Dziecka w ich życiu. Podczas odpoczynku na Rusinowej Polanie uczniowie przystąpili do akcji „Jak nie czytam – jak czytam”, w której brała udział cała społeczność szkoły. Potem odwiedzili strefę zabawy w termach „Bania” w Białce Tatrzańskiej. Radości nie było końca! Dodatkową atrakcją była szarlotka, lody oraz lemoniada i wtedy poprzednie stwierdzenie przestało być aktualne, bo dzieci wykrzyknęły: „Proszę pani, to najlepszy Dzień Dziecka w naszym życiu!”.

Trzeci dzień to oglądanie skoczni narciarskiej, zwiedzanie jaskini „Dziura”, wjazd na Gubałówkę, kupowanie pamiątek i powrót do domu.

Więcej zdjęć do obejrzenia na stronie szkoły. (http://zpo2.krasnik.pl/?p=16102)

 zielona szkola2

zielona szkola1

zielona szkola3

zielona szkola4

1 czerwca upłynął w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 i Publicznym Gimnazjum nr 2 pod znakiem świetnej zabawy. Dzień rozpoczął się od spotkania z przedstawicielami kraśnickiej Straży Pożarnej. Strażacy przygotowali pokazy z ratownictwa przedmedycznego, udzielili wskazówek na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zademonstrowali sprzęt strażacki oraz pozwolili uczniom wczuć się w rolę poszkodowanego i ratownika. Spotkanie to odbyło się również pod kątem zbliżających się wakacji, aby przebiegły one bezpiecznie, a w razie sytuacji zagrożenia zdrowia i życia wiedzieć jak się zachować.

Kolejnym punktem Dnia Dziecka były rozgrywki sportowe. Klasy 4-6 SP rywalizowały ze sobą w konkurencjach sprawnościowych. Klasy gimnazjalne rozegrały mecze w piłkę nożną. Dodatkową atrakcją dla dziewcząt, był Salon Piękności, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Po tylu atrakcjach czekały na nas kiełbaski z grilla.

 dzien dziecka zpo2a

dzien dziecka zpo2b

dzien dziecka zpo2c

Po raz czwarty odbędzie się kraśnicka Spartakiada Przedszkolaka i Rodziców. W programie imprezy, która odbędzie się 20 czerwca o godzinie 17:00 na Hali Zespołu Placówej Oświatowych nr 2 oprócz rywalizacji sportowej odbędą się pokazy taneczne i zabawy animacyjne. Zapraszamy do czynnego udziału i kibicowania.

spartakiada 2017

 

popularne mash

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI