Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 23 lutego 2017    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Edukacja

16 lutego Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku otworzyła swoje drzwi dla rodziców i dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w pierwszej klasie. Organizatorzy wydarzenia chcieli pokazać jak wygląda placówka i co ma do zaproponowania. Zebranych powitała dyrektor szkoły Barbara Grasińska-Ciereszko, która omówiła prezentację multimedialną dotyczącą szkolnej oferty edukacyjnej. Rozwiała też wiele wątpliwości dotyczących przyszłości szkoły, jakie pojawiły się w związku z reformą oświaty. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów, którzy pokazali swoje talenty. Goście podziwiali wspaniałe tańce, śpiew, recytację, grę na instrumentach i sprawność fizyczną uczniów klas trzecich, solistów, chóru, czirliderek z zespołu „Magic Group” oraz sportowców. Wszystkich chętnych zaproszono do obejrzenia sal lekcyjnych, „krainy zabaw”, świetlicy, biblioteki, sal gimnastycznych, pracowni komputerowych, szatni uczniowskich. Każdy otrzymał informator szkolny, zawierający podstawowe wiadomości na temat działalności szkoły. Rozdano także broszury z radami dla rodziców pierwszoklasistów. Dzieci dostały na pamiątkę kolorowankę i kredki oraz barwne wiatraczki. Nie zabrakło słodkiego akcentu, którym zakończono spotkanie.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku to szkoła łącząca tradycje z nowoczesnością. Od lat owocnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Wdraża odpowiednie metody wychowawcze i edukacyjne, wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów oraz rodziców. Jest przyjazna i bezpieczna, pięknie położona wśród zieleni. Posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną. Do wielu atutów szkoły należy zaliczyć szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, stołówkę ze smacznymi, domowymi obiadami oraz świetlicę sprawującą opiekę nad dziećmi od 6.30 do 17.00.

Wybór należy do rodziców, którym po wizycie w szkole i poznaniu jej walorów będzie łatwiej podjąć decyzję.

 

sp5b

 

sp5a

 

sp5c

Szkoła Podstawowa nr 5 zapewnia uczniom szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz opiekę na świetlicy 

15 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Kraśniku odbył się etap międzyszkolny II Kraśnickiego Konkursu Czytania ze Zrozumieniem. W konkursie wzięło udział 42 uczniów z siedmiu szkół podstawowych, wyłonionych podczas eliminacji szkolnych. Rywalizowano na dwóch poziomach edukacyjnych: klasy II-III i IV-VI. W finale uczniowie rozwiązywali test z zadaniami otwartymi i zamkniętymi na podstawie przygotowanego tekstu, a prace oceniała komisja konkursowa złożona z nauczycieli poszczególnych szkół.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

klasy II-III

I miejsce i tytuł Mistrz Czytania ze Zrozumieniem zdobyła Kinga Wnuk, Szkoła Podstawowa nr 5

II miejsce - Natalia Niezgoda, Społeczna Szkoła Podstawowa

III miejsce - Kacper Kozik, Szkoła Podstawowa nr 4

klasy IV-VI

I miejsce i tytuł Mistrz Czytania ze Zrozumieniem zdobyła Gabriela Iżycka, Szkoła Podstawowa nr 2

II miejsce - Magdalena Toporowska, Szkoła Podstawowa nr 6

III miejsce - Maria Lenart, Szkoła Podstawowa nr 3

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali z rąk Pani Burmistrz Marzeny Pomykalskiej oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 pamiątkowe statuetki oraz nagrody książkowe. Laureatów z miejsc II i III nagrodzono pięknymi książkami.Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz drobne upominki.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich uczniów zapraszamy za rok.

Organizatorzy: Jadwiga Marzec, Anna Osiak, Anna Jasińska, Małgorzata Omeljan.

SAM 5758

konkurs5

konkurs4

konkurs3

konkurs2

konkurs1

Od 13 lat społeczność Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku spotyka się na dorocznym  Festiwalu Twórczości  „Stróż Talentu”. Festiwal powstał z inicjatywy nauczycieli: Małgorzaty Fendrykowskiej  i Anny Niewiadomskiej z myślą o prezentacji  artystycznych dokonań i pasji uczniów.

Festiwal zaszczycili swoją obecnością I Zastępca Burmistrza Miasta Kraśnik pani Marzena Pomykalska, nauczyciele –bibliotekarze z Zespołu Szkól nr 2 w Kraśniku, przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, rodzice, uczniowie.

Występ każdego ucznia poprzedzony był krótką informacją o nim samym, jego sukcesach. Nierzadko okazywało się, że młodzi artyści mają nagrody i wyróżnienia w konkursach wojewódzkich czy ogólnopolskich. O swojej  plastycznej pasji  opowiadali sami uczniowie zachęcając jednocześnie do obejrzenia wystawy prac przygotowanej specjalnie na tę okoliczność. Mieszkańcy naszego miasta również będą mogli podziwiać twórczość uczniów  już w kwietniu, gdyż ich prace będą eksponowane w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło 40 artystów, w różnych dziedzinach, od muzycznej (gra na fortepianie, skrzypcach, flecie, śpiew)  po prezentację  własnych utworów poetyckich i prozy, prac plastycznych i fotograficznych, origami, tańce  towarzyskie.

Każdy uczestnik Festiwalu z otrzymał rąk pani burmistrz i pani dyrektor  dyplom z pamiątkowym wpisem „ Dziękujemy za chwile pełne emocji. Jesteśmy dumni, że  rozwijasz swój talent a pierwsze kroki na swojej artystycznej drodze stawiasz na deskach gimnazjalnej auli. Gratulujemy zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów w tworzeniu” oraz pamiątkową statuetkę  „Stróż Talentu” ufundowaną  przez Radę Rodziców.

Pani Burmistrz pogratulowała uczniom talentu oraz odwagi w prezentowaniu swojej, często bardzo osobistej twórczości.

Dyrektor gimnazjum Małgorzata Siewierska –Lodowska  wyraziła zaś  nadzieję, że tego wieczoru zgromadzona publiczność oglądała przyszłych znanych tancerzy, śpiewaków, malarzy, pianistów, muzyków. 

Uczniowie którzy zaprezentowali swoje uzdolnienia:

Adamczyk Oliwia,  Marcin Tudrujek (absolwent) –taniec

Beksiak Jagoda  skrzypce i wokal

Bartoś Julia–śpiew

Biłgorajski Albert -rysunek

Borsuk Piotr  -taniec

Capała Bartek –poezja , proza

Chojecka Milena -poezja

Ciba Julia -rysunki

Ciepła Weronika- fortepian

Ciepła Wiktoria -fortepian

Dobrowolska Wiktoria –rysunki

Gajewska Zuzanna–fotografia

Kalinowska Zuzanna -poezja

Kapica Dominika -taniec

Korecka  Zuzanna  - rysunki fortepian

Kosidło Dominika  - rysunek

Kowalczyk Kamil  -rysunek

Kowalska Maria -rysunek

Kowalski Kamil- flet

Kuś Jakub -taniec,

Kuś Oliwia –taniec

Łukomska Inga –rysunek

Łukomski Bartosz –rysunki

Madura Kacper-origami

Masiak Nikola –śpiew

Michalczyk Wiktoria - fotografia

Ostrowska Martyna -rysunek

Pająk Zuzanna  –rysunek 

Pietrzyk Martyna kl. -śpiew

Saj Maja–fotografia

Smętek Paulina –rysunki

Stęga Łukasz - fortepian

Sulowski Patryk –origami

Szpyra Jakub -poezja

Wezgraj Iga –rysunki

Żyszkiewicz Nikola  -śpiew

Konferansjerzy :Korniak Marta, Grzegorczyk  Julia, Wielgus Artur             

Obsługa sprzętu nagłaśniającego : Marcel Ćwikła, Daniel  Winiarczyk    

 stroz talentu3

stroz talentu1 

 

stroz talentu2


           

 

„ Spotkanie z ciekawym człowiekiem”, to cykl spotkań, które organizuje biblioteka szkolna Publicznego Gimnazjum nr 1. 13 lutego chętni uczniowie z klasy IIIA, IIIB, IIIC i IIID mieli przyjemność  uczestniczyć  w nietypowej lekcji  z Jarosławem Stawiarskim -  Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, posłem Prawa i Sprawiedliwości ( V,VI,VII i VIII kadencji).   

Gimnazjaliści przygotowali różnorodne pytania dotyczące nurtujących ich problemów. Chcieli poznać poglądy ministra w sprawach: perspektyw dla młodzieży, wyboru kierunku studiów, aktualnej sytuacji w kraju, obrad rządu, reformy  oświaty. Mieli też mnóstwo pytań o tematyce sportowej, interesowali się przebiegiem dnia ministra, kariery politycznej i wielu innych tematów związanych z osobą naszego gościa.

Spotkanie było okazją poznania otwartego, kreatywnego, żartobliwego polityka, człowieka sukcesu –kraśniczanina. Wizyta Jarosława Stawiarskiego była ważnym wydarzeniem dla młodzieży Publicznego Gimnazjum nr 1.

tekst: Dorota Anders-Duda      

                                                                                                             

 spotkanie stawiarski pg1a

 

spotkanie stawiarski pg1b

„Szpital Pluszowego Misia” to projekt edukacyjny kierowany do dzieci w młodszym wieku szkolnym. Akcja ma na celu zmniejszenie u nich lęku przed szpitalem i białym fartuchem.

Studenci medycyny wcielili się w role lekarzy i leczyli misie.  Przez chwilę dziecko stało się rodzicem swojego ukochanego pluszaka. Dało to szansę dotarcia do malucha z każdą informacją. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w zabawę i czerpały z niej ważną wiedzę o leczeniu i potrzebie odwiedzania lekarza w przypadku choroby. Poprzez zabawę można pokazać i wytłumaczyć, na czym polegają poszczególne badania, podkreślając  jednocześnie, że są one bezbolesne. 

sp4 DM4

sp4 DM1

sp4 DM2

sp4 DM3

sp4 DM5

 

„Piękny, zimowy, słoneczny dzień, śnieg i wspaniała zabawa” – tak w skrócie można opisać białe szaleństwo uczniów na stoku w Batorzu. 

„Narty z Burmistrzem” – to stała impreza organizowana pod patronatem Burmistrza Miasta Kraśnik, w tym roku organizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Kraśniku. Impreza odbywa się w czasie trwania ferii zimowych. W ramach wyjazdów na stok narciarski uczniowie mają zapewnioną  opiekę wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa, sprzęt oraz poczęstunek.

Narty i białe szaleństwo to świetny sposób na zdrowy i czynny wypoczynek na świeżym powietrzu. To również rozwijanie swoich umiejętności sportowych, nauka i doskonalenie jazdy na nartach, a także przyjemny relaks.

narty z burm1

 

narty z burm3 

narty z burm4 

Korzystając z przepięknej zimowej pogody dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 6  zorganizowano kulig konny do lasu. Podczas jazdy saniami głośno rozbrzmiewały dźwięki janczarów przy koniach, które ciągnęły rozbawione dzieci leśną drogą.

Dzieci przygotowując się do tego wydarzenia wspólnie z rodzicami zbierały pokarm dla leśnych mieszkańców, aby pomóc im przetrwać mroźną zimę.

W lesie przy paśniku czekał na nich niezwykły gość - pan Leśniczy, który dziękując za przywieziony pokarm opowiadał dzieciom o życiu leśnej zwierzyny. Przedszkolaki chcąc ją spotkać nasłuchiwały i tropiły ich ślady w śniegu. Mróz trochę szczypał ich w nosy, więc uczestnicy wyprawy mogli rozgrzać się przy ognisku zorganizowanym przez rodziców i zjeść samodzielnie upieczoną kiełbaskę, a pan Leśniczy każdego Smyka odznaczył pamiątkowym orderem PRZYJACIELA LASU.

Dzieci pełne wrażeń i zdobytych nowych wiadomości powróciły bezpiecznie do przedszkola. 

kulig1pm6

kulig2pm6

Kończąc okres kolędowania, w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym zorganizowano  II edycję KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz umożliwienie dzieciom prezentowania swoich umiejętności i zdolności wokalnych. Wszystkie dzieci pod kierunkiem swych wychowawczyń i z dużym zaangażowaniem przygotowały się do występu. Uroku występom dodały przygotowane piękne stroje o charakterze bożonarodzeniowym. Zespoły prezentowały paletę najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury w składzie: dyrektor Ewa Śmiech, wicedyrektor Grażyna Iracka i Barbara Pastucha - nauczyciel rytmiki.

Poziom konkursu, jak orzekło jury, był wyrównany. Wszyscy uczestnicy zaśpiewali pięknie i zdobyli pierwsze miejsce i otrzymali nagrody książkowe. Występujący mali artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Uczestnikom wspólnego kolędowania serdecznie gratulujemy, a paniom dziękujemy za przygotowanie dzieci do konkursu. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek zamknęliśmy okres Bożego Narodzenia.

ipm1

ipm2

ipm3

ipm4

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedzali młodszych kolegów w przedszkolach, w ramach akcji „Piątka czyta przedszkolakom”. Wizyty zawsze opierały się na czytaniu ciekawej książki i zajęciach tematycznych, związanych z wysłuchaną treścią. W bieżącym roku, aby nie znudzić maluchów i uatrakcyjnić spotkania nauczycielki Anna Kuśmierz i Halina Machajska zaprosiły dzieci z Przedszkola nr 1 na zajęcia plastyczne do szkoły. Niestety, 12 stycznia 2017 r. ze względu na złą pogodę zajęcia odbyły się w przedszkolu. Uczniowie z klasy III a i c pomagali przedszkolakom w wykonaniu laurek dla babci. Dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem, czego efektem były wspaniałe laurki. Z pewnością zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki długo będą wspominać wspólne zajęcia i jeszcze nie raz zechcą wspólnie bawić się i pracować.

 

IMG 20170112 100352 Kopia

Dawno dawno temu, bo to stare  dzieje,

Cud  wielki się wydarzył w miasteczku Betlejem...

Na spektakl jasełkowy opowiadający o cudzie Bożego Narodzenia 15 stycznia dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Kraśniku zaprosiły swoich rodziców oraz wszystkich parafian do kościoła parafialnego pw. Św. Antoniego w Kraśniku.

 

jaselka pm6b

 

jaselka pm6a

 

jaselka pm6d

 

jaselka pm6c

popularne mash

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI