Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 17 sierpnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek

Edukacja

W ZPO nr 2 rozpoczął się międzynarodowy projekt w języku angielskim dla uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej pt. „What we know from reading” promujący czytelnictwo. W projekcie uczestniczą szkoły z Hiszpanii: IES Pedreguer (Walencja) , Włoch: ICS di Carini- Calderone-Torretta (Sycylia) oraz z Litwy: Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazija.

W ramach projektu, zaplanowanego na 3 lata (2017-2020), uczniowie będą wymieniać się  mailami i listami, wspólnie czytać książki oraz tworzyć interaktywne historie w ramach konkursu „The best booktrailer story”.  Projekt obejmuje również wzajemną wymianę uczniów w klasach 7 i 8.

projektweknowfromreading

 

W dniach 6-8 czerwca odbyła się  wizyta przygotowawcza w ramach projektu „Jesteśmy tacy sami. W poszukiwaniu tolerancji i zrozumienia”, finansowanego przez Polsko- Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

W projekcie ze strony polskiej uczestniczy Publiczne Gimnazjum nr 2. Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży z Polski i Litwy, oraz społeczności lokalnych zagadnieniem mniejszości narodowych i etnicznych, oraz promowanie tolerancji, otwartości i empatii. W ramach wizyty studyjnej przyjechali do Kraśnika koordynatorzy projektu z miasta partnerskiego na Litwie, Silale, aby omówić potrzeby organizacji partnerskich, uszczegółowić obowiązki poszczególnych grup i uzgodnić sposoby promocji i rozpowszechniania rezultatów projektu.

W ramach wizyty odbyło się spotkanie z I zastępcą burmistrza, Marzeną Pomykalską, spotkanie z dyrektorem szkoły Iwoną Margołą, spotkanie z przedstawicielami Muzeum Zamojskiego w Zamościu i spotkania robocze koordynatorów projektu.

Główne działania projektu odbędą się w dniach 2-7 października i weźmie w nich udział 24 uczestników z Polski i Litwy. Stronę polską w projekcie reprezentować będą uczniowie klas 3 gimnazjum, aktywnie działający w samorządzie uczniowskim PG nr 2 oraz opiekunowie samorządu.

silale3 800

 

silale1 800

Janów to piękne i malownicze miasteczko pełne ciekawych miejsc i uroczych pomników przyrody, dlatego postanowiliśmy zwiedzić kilka z nich. Pierwszym punktem zwiedzania było Nadleśnictwo Janów Lubelski oraz uczestnictwo dzieci w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez przewodnika w Ośrodku Edukacji Ekologicznej.  Przedszkolaki obejrzały ekspozycję zwierząt leśnych i ptaków zamieszkałych na terenie lasów janowskich oraz wzbogaciły swoją wiedzę o ich wyglądzie i zwyczajach.  Następnie odwiedziliśmy stadninę koni gdzie oprócz oglądania koni, uprzęży niezwykłą atrakcją była przejażdżka konna każdego przedszkolaka pod opieką instruktora. Ostatnim punktem naszej przygody było zwiedzanie Skansenu Leśnej Kolejki Wąskotorowej. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń!!!

 

pm6 janow1

pm6 janow2

pm6 janow3

pm6 janow4

W czerwcu 2017 w ogrodzie przedszkolnym odbył się Wielki Piknik Rodzinny, który na stałe zapisał się w kalendarzu imprez organizowanych od wielu lat w naszym przedszkolu. Przedszkolaki przebrane w bajkowe postacie przepięknie zaprezentowały część artystyczną przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Mamy i Taty. Profesjonalną oprawę muzyczną całej imprezy zapewnił zaproszony zespół muzyczny TIP - TOP. Dla wszystkich uczestników przygotowano szwedzki stół, który serwował domowe ciasta, kawę, napoje oraz owoce. Tatusiowie zadbali o upieczenie chrupiących kiełbasek na grillu.

To był kolejny, wyjątkowy i niezapomniany PIiknik Rodzinny,który bawił wszystkich gości do wieczora.

pm6 piknik1

pm6 piknik2

pm6 piknik3

pm6 piknik4

1 czerwca o godzinie 10.00 w ZPO nr 2 rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Jak nie czytam jak czytam!” Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole” a celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i inicjowanie mody na czytanie. W zeszłym roku blisko 430 tysięcy uczniów ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym miejscu.

W tym roku w jednym czasie  uczniowie, nauczyciele i rodzice zgromadzili się na hali sportowej, aby pokazać że czytanie to miła forma spędzania czasu. Każdy z uczestników przygotował jakąś ciekawą propozycję czytelniczą, więc był to także świetny pretekst do wymiany poglądów. Nasza hala na całą godzinę zamieniła się w wielką czytelnię. Ale nie tylko ona stała się miejscem bicia rekordu. Także nasi koledzy i koleżanki z klas 3 szkoły podstawowej i gimnazjum, przebywający tego dnia na wycieczce w Tatrach, postanowili się do nas przyłączyć gdzieś na górskim szlaku.

Do naszej akcji udało nam się również włączyć nasze szkoły partnerskie z Włoch, Hiszpanii i Litwy, które aktywnie zaangażowały się w przedsięwzięcie organizując happeningi i przedstawienia teatralne. Dzięki platformie eTwinning w naszą akcję włączyły się kolejne szkoły z Turcji, Albanii, Grecji, Rumunii i Portugalii. W czasie trwania akcji wspierało nas 19 szkół z różnych krajów.

Mamy nadzieję, że w ten sposób udało nam się pobić rekord a także przekonać wszystkich, że czytaniem można i należy się chwalić!

Akcję zorganizowały: M.Szutta, B.Pyzik-Łuba, A.Dziedzic, E.Surdacka oraz M.Hatłas.

 

SP2 czytam2

SP2 czytam3

SP2 czytam4

SP2 czytam1

9 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu. Podsumowano na niej całoroczne programy realizowane w szkole: „Szklanka mleka” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Uroczystość miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia poprzez utrwalenie u uczniów wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania.

Podczas uroczystości uczniowie klas I-III obejrzeli scenki: „Dbam o zdrowie” przygotowaną przez klasę 3a i wychowawczynię p. Annę Serafin; „Kłopoty łyżki” przygotowaną przez klasę 3b i wychowawczynię p. Marzenę Piłat oraz „Sprzeczka krótka prosto z ogródka” przygotowaną przez klasę 3e i wychowawczynię p. Martynę Kędzierską. Po inscenizacji przedstawiciele każdej klasy spróbowali swoich sił w quizie wiedzy o zdrowiu. Wiedza dzieci była duża, dlatego każdy z reprezentantów otrzymał nagrodę. Następnie Pani Dyrektor Ewa Matuszkiewicz wręczyła uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursie plastycznym.  Na zakończenie dzieci miały możliwość degustacji zdrowych produktów: pasty jajecznej, rybnej, twarożku z rzodkiewką oraz przy wyjściu - koktajlu z truskawkami.

Zapraszamy na kolejną imprezę za rok.

SP2 zdrowe odzywianie1

SP2 zdrowe odzywianie2

SP2 zdrowe odzywianie3

W ramach trzydniowego pobytu na Zielonej Szkole w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie uczniowie klas III SP 6 mieli wyjątkową okazję do poznania walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych tego malowniczego regionu. Bezpośredni kontakt z naturą, obserwacja przyrody podczas pokonywania szlaków w rezerwatach Szklarnia, Lasy Janowskie, Imielty Ług pozwoliła uczniom na utrwalenie posiadanej wiedzy przyrodniczej, a także wpłynęła na zwiększenie świadomości znaczenia środowiska naturalnego dla człowieka. Mimo napiętego programu nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę, a uczniom szczególnie podobało się plażowanie nad Zalewem Janowskim. Odwiedziliśmy również laboratoria w ZOOM NATURY, w których poprzez wykonywanie ciekawych ćwiczeń zapoznaliśmy się z elementarnymi zasadami ekologii oraz funkcjonowaniem naturalnego środowiska. Uczestniczyliśmy również w warsztatach garncarskich. Dla naszych uczniów był to pierwszy kilkudniowy wyjazd bez rodziców. Wszyscy dzielnie znieśli rozłąkę i wrócili do Kraśnika zadowoleni i pełni wrażeń.

AJ

szostka zielona szkola

W dniu 10 czerwca na XVI Wojewódzkich Mistrzostwach w Tabliczce Mnożenia reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 6 im.Jana Pawła II wygrali wszystko, co było można. Reprezentację szkoły przygotowali w tym roku p. Małgorzata Omeljan ( nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej), p. Joanna Cybulak ( nauczyciel matematyki), p. Anna Jasińska ( nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej), pomagała p. Aldona Rostek ( nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej).
Co wygrali reprezentanci "szóstki"?
1 miejsce w klasyfikacji generalnej szkół ( puchar);
1 miejsce w grze drużynowej „Ekspres” ( medal dla każdego uczestnika);
• w kategorii dziewcząt klas III:
Maja Michalczewska (kl. III b) - 1miejsce w grze „Krzyżak”; 1miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2miejsce w grze „Super prymus”; 2 miejsce w grze indywidualnej „Królowa skakanki”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii dziewcząt klas III”,
Kaja Walczyk ( kl. III b) - 3miejsce w grze „Krzyżak”; 2miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2miejsce w grze „Super prymus”,
• w kategorii chłopcy klas III:
Kacper Pęczkowski ( kl. III c) -1miejsce w grze „Krzyżak”; 1miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2miejsce w grze „Super prymus”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii chłopcy klas III”,
Adrian Wagner ( kl. III b) - 2miejsce w grze „Krzyżak”; 3miejsce w grze „Olimpijczyk”.
• w kategorii dziewcząt klas IV:
Monika Wojciechowska (kl. IV c) – 1miejsce w grze „Krzyżak”; 2miejsce w grze „Olimpijczyk”; 3miejsce w grze „Super prymus”; 1 miejsce w grze indywidualnej „Królowa skakanki”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii dziewcząt klas IV”,
Martyna Piskór (kl. IV c) – 1 miejsce w grze „Olimpijczyk”; 2 miejsce w grze „Krzyżak”,
• w kategorii chłopcy klas IV:
Filip Todys (kl. IV b) - 1miejsce w grze „Krzyżak”; 2miejsce w grze „Olimpijczyk”; 1miejsce w grze „Super prymus”; 1 miejsce w grze indywidualnej „Piłkarz matematyk”; statuetka i tytuł „Najlepszy zawodnik mistrzostw w kategorii chłopcy klas IV”,
Kacper Bącal (kl. IV b) - 1 miejsce w grze „Olimpijczyk”; 3 miejsce w grze „Krzyżak”.
• w kategorii „Krzyżak weterani”:
Nina Janik (kl. VI b) - 1miejsce;
Michał Szymula (kl.VI b) – 3miejsce

MO

szostka tabliczka

 

 1. 14 czerwca na obiektach SP 5 w Kraśniku w XVI edycji turnieju rywalizowali uczniowie klas III i młodsi z czterech kraśnickich szkół podstawowych: SP 1 (op. P. Machaj) , SP 2( op. A. Łavryszyn), SP 5 (op. D. Szewc) i SP 6 (op. K.Rakuś).
  Jak co roku rywalizacja toczyła się systemem „każdy z każdym”, grano 2 x 10 minut. Nie brakowało wielu pięknych bramek i emocji do ostatniego gwizdka. XVI edycję turnieju piłkarskiego o Puchar Burmistrza wygrała ostatecznie reprezentacja SP 5.
  Poniżej wszystkie wyniki i końcowa tabela turnieju:
  SP 1 – SP 6 1:2
  SP 2 – SP 5 0:2
  SP 6 – SP 5 0:1
  SP 1 – SP 2 1:3
  SP 2 – SP 6 7:1
  SP 5 – SP 1 5:0
  Tabela:
  SP 5 9p 8:0
  SP 2 6p 10:4
  SP 6 3p 3:9
  SP 1 0p 2:10

Turniej zakończył się wręczeniem nagród dla wszystkich drużyn i uczestników. Drużyny otrzymały puchary i dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy napoje, słodkie upominki oraz wejściówki na odkrytą pływalnię.
Udekorowano również wyróżniających się zawodników z poszczególnych drużyn, a byli to: z SP 1 Gracjan Jamróz, SP 2 Jakub Goch, SP 5 Jakub Kuś, SP 6 Szymon Blat.
Turniej zorganizował MUKS Kraśnik przy współpracy z Urzędem Miasta Kraśnik, MOPS Kraśnik, PSP 5 Kraśnik oraz MOSiR Kraśnik.
KSz

puchar burmistrza

Olbrzymie sportowe emocje towarzyszyły Spartakiada Przedszkolaka i Rodziców, która odbyła się 20 czerwca w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych nr 2.

W zmaganiach wzięły udział dzieci 4-, 5-, i 6-letnie z siedmiu kraśnickich przedszkoli publicznych oraz ich rodzice.

Poszczególne grupy wiekowe rywalizowały w konkurencjach sprawdzających szybkość i sprawność. Ostatnie konurencje odbywały się z udziałem dzieci i rodziców.

W przerwach zawodnicy  i kibice mogli obejrzeć występy małych cheerleaderek.

Impreza odbywała się bez rywalizacji sportowej, bo klasyfikacja nie była najistotniejszą częścią spartakiady. Dla wszystkich liczyła się  możliwość zaprezentowania się w hali sportowej przed rodzicami, dziadkami i kibicami, którzy zapełnili trybuny.

 spartakiada2

spartakiada3

spartakiada1

spartakiada4

spartakiada5

popularne mash

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI