Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 16 grudnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Edukacja

W nocy z 8 na 9 grudnia 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Kraśniku uczniowie spędzili „Noc w szkole”. Klasy VII oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami spotkali się o  20.00. Wieczór rozpoczął się od przygotowania miejsc noclegowych. Przyniesiono materace, rozłożono karimaty, koce, śpiwory, poduszki i przytulanki. Nocne atrakcje rozpoczęły się od poszukiwania skarbu – uczniowie szukali go według instrukcji znajdujących się w kopertach. Należało wykonywać różne zadania. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami artystycznymi, sprawnościowymi i spostrzegawczymi. Wielkie uśmiechy widać było na twarzach, gdy skarbem okazały się cukierki. Następnie uczniowie przygotowywali kolację, ubierali choinkę oraz robili kolorowy łańcuch, którym przyozdobiono szkolny korytarz. Nie zabrakło również gier i zabaw sportowych na sali gimnastycznej. Po sportowych zmaganiach grali w gry stolikowe, a potem urządzili karaoke. Około 1.00 w szkole pogasły wszystkie światła i odbył się seans filmowy. Po maratonie filmowym zaczęły się przygotowania do spania, czyli mycie, przebierania się w nocne stroje, wskakiwania do przytulnych śpiworów i tulenia się do milutkich przytulanek. Kilka minutek i młodsze dzieci już smacznie spały. Zmęczeni już starsi uczniowie również zasypiali. Byli i tacy, którzy chcieli sprawdzić czy wytrzymają do rana, rozmawiali bardzo długo w końcu o 4.00 słychać było tylko chrapanie… A rano pobudka? Oj ciężko, ciężko było niektórym wstać. Czekało pakowanie, sprzątanie i około 8:00 trzeba było opuścić szkołę. Teraz już wiemy, jak wygląda „Noc w szkole” i zapamiętamy ją na długo. Wszystkim bardzo się podobało!

Opiekunowie: Iwona Ptaszek, Barbara Żak, Sławomir Tyc, Marzena Nowak, Agnieszka Dziedzic

 

noc1

 

noc2

noc3 

noc4 

noc5

noc6                                                            

                                                                      

                                                                      

We wtorek, 5 grudnia hala sportowa PG nr 1 w Kraśniku zgromadziła uczestników turnieju mini siatkówki dziewcząt i chłopców z klas IV,V i VI, zorganizowanego przez MKS Kraśnik. W zmaganiach o tytuły i słodkości od św. Mikołaja wzięły udział drużyny z kraśnickich szkół podstawowych oraz z Annopola i Urzędowa. Zawodnicy rywalizowali w kategorii „dwójek” i „trójek”. Największy sukces ze Szkoły Podstawowej nr 5 odniosły „trójki” dziewcząt, które zajęły trzy pierwsze miejsca. Zwycięska „trójka” to: M. Ryczek, I. Poprawska, N. Siemionek i K. Kapica. W tej samej kategorii nasi siatkarze zajęli odpowiednio miejsca drugie i trzecie. W kategorii „dwójek” nasze dziewczęta również powalczyły o podium i zajęły drugie miejsce. Srebrna „dwójka” to: A. Pęcak, A. Tryka i Z. Matysek. „Dwójka”  chłopców z SP5 wywalczyła V miejsce.

Drużyny przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Jerzy Andrzejczuk i Witold Błądek.

mikolajki siatkowka1

 

mikolajki siatkowka2

 

W listopadzie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w cyklu czterech spotkań uczniowie klas I-V odbyli szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na początku dzieci obejrzały film instruktażowy doktora Kręciołka, przypomniały numery alarmowe, omówiły schemat postępowania, a następnie podzielone na grupy przystąpiły do zadań praktycznych. Mali ratownicy szczegółowo tłumaczyli sposób wykonania pozycji bocznej oraz masażu serca z użyciem fantomów. W roli małych ratowników wystąpili uczniowie klasy 4e: Martyna Jastrzębska, Julia Janiec, Jagoda Wilczopolska, Bartosz Starobrat, Oliwier Bieniek i Filip Głaz. Uczniowie ci wzięli udział w V edycji konkursu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i Uczymy Ratować”, gdzie zdobyły szczegółową wiedzę oraz umiejętności.

Uczniowie z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie.

Szkolenie zorganizowały panie Małgorzata Kapuścińska oraz Martyna Kędzierska. W zajęciach wzięło udział 285 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Dodatkowo w ramach współpracy w szkoleniu wzięły udział dzieci z Wioski Dziecięcej SOS.

Szkolenie miało na celu oswojenie się dzieci z tak ważnymi zagadnieniami oraz kształtowanie właściwych nawyków – tak, by pierwsza pomoc stała się dla nich czymś naturalnym. 

pierwsza pomoc3

 

pierwsza pomoc2

pierwsza pomoc1

Dzisiaj do Integracyjnego Przedszkola w Kraśniku zawitał już od dawna oczekiwany gość. Dzieci wyglądające przez okno przedszkola z daleka dostrzegły jak św. Mikołaj podjeżdża do nas prawdziwymi saniami. Radości ze spotkania nie było końca, a uśmiechy nie schodziły z twarzyczek dzieci. Tym bardziej, że św. Mikołaj przywiózł ze sobą mnóstwo prezentów. Dzieci pięknie Mikołajowi zaśpiewały i zatańczyły, a Mikołaj obiecał, że wróci do nas za rok…oczywiście, jeśli dzieci znów będą grzeczne.

pm 3 mikolaj a

pm 3 mikolaj b

pm 3 mikolaj d

 

Jakub Szpyra, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku, zdobył tytuł Finalisty jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji – XX Jesienne Debiuty Poetyckie.

Jury, w skład którego weszli  pracownicy naukowi KUL, nauczyciele V LO w Lublinie, kustosz Muzeum  Literackiego J. Czechowicza, pod przewodnictwem Andrzeja  Łukowskiego, Prezesa  Związku Literatów Polskich oddział w Lublinie nagrodziło Jakuba za wiersze Nocne podróże, Dusza artysty,  Hemingway.  

 

Jakub Szpyra

fot. Kurier Lubelski

30 listopada w Lublinie odbył się finał VII Wojewódzkiego Festiwalu Słowa i Obrazu "Cudów pełen świat" pod patronatem honorowym: Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Krzysztofa Żuka - Prezydenta Miasta Lublin, Pawła Pikuli - Starosty Lubelskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem pełnili: Kurier Lubelski i Radio Lublin.

Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Astrid Lindgren i Johna R.R. Tolkiena. Festiwal cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadził wielu utalentowanych wykonawców z całego województwa. Wśród nich nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły,   Olgi  Nitkiewicz  z kl. IIId i Tymoteusza Plizgi z kl. IIIa. 

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadził wielu utalentowanych wykonawców z całego województwa. 

Jury spośród 63 uczestników doceniło  Olgę Nitkiewicz, przyznając wyróżnienie za  świetną interpretację fragmentu „Hobbita”.

 

festiwal slowa i obrazu

Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Pani Dyrektor za pomocą czarodziejskiego ołówka dokonała uroczystego aktu pasowania. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków od zaproszonych gości oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był poczęstunek i pyszne muffinki. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycielek.

pasowania pm 5

pasowania pm 5a

pasowania pm 5b

pasowania pm 5c

pasowania pm 5d

 

23 listopada 2017 r. w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Kraśniku odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. To pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla dzieci było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując gromkie brawa. Rodzice z dumą obserwowali swoje pociechy i upamiętniali ich występy na zdjęciach.

Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Nie zabrakło życzeń i cukierków od zaproszonego gościa – pana burmistrza Mirosława Włodarczyka.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał również dyplom ,,Pasowania na Przedszkolaka” oraz słodki upominek. Uwieńczeniem uroczystości były wspólne zdjęcia.

Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

 pasowanie pm4a

pasowanie pm4b

pasowanie pm4c

pasowanie pm4d

10 listopada w Przedszkolu Mieskin nr 5 obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze kochane przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce o tematyce patriotycznej. Uroczystość uświetnił koncert wspaniałych gości z Chóru Kombatanta Kolorowa Jesień. Bardzo serdecznie dziękujemy chórowi za przepiękny występ, który na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Jesteśmy przekonani, że udział dzieci w tej żywej lekcji historii stanie się pierwszym krokiem na drodze do poznania historii państwa polskiego, jego tradycje i wartości. 

pm 5a

pm 5b

pm 5c

W Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku odbyła się IV edycja Tygodnia Języka Polskiego. Po raz kolejny młodzież gimnazjalna zmierzyła się z różnymi zawiłościami języka polskiego, wykazując się dużą  kreatywnością  i wiedzą.

Podsumowanie wszystkich części konkursu odbyło się 24 listopada. Zwycięzcy otrzymali               z rąk dyrekcji szkoły Małgorzaty Siewierskiej - Lodowskiej nagrody i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców.

Pierwszego dnia Tygodnia Języka Polskiego, w poniedziałek 13 listopada, odbył się konkurs językowy pt. „Mistrz rzetelnej informacji”. Zadanie  polegało na wyszukaniu w słownikach, encyklopediach znaczenia podanych haseł. Uczniowie bardzo licznie przybyli ,aby zmierzyć się z „językowymi wyzwaniami”. W tym dniu w konkursie wzięło udział 45 osób.

Nagrodzeni:

I miejsce Agata Tabor kl. 2 e

II miejsce Edyta Chmura  kl. 3 e

II miejsce Paulina Czarnota kl. 2 e

We wtorek 14 listopada odbył się konkurs frazeologiczny „Od stóp do głów”. Polegał on na właściwym połączeniu części związków frazeologicznych oraz odczytaniu ich znaczeń.

Nagrodzeni:

I miejsce Patryk Kasperski kl.2 b

II miejsce Julia Ciba kl. 2 e

III miejsce Jakub Czaplicki kl. 3 d

Środa to kolejny dzień  konkursowych zmagań. Odbył się wtedy konkurs językowy                        pt. „Od słowa do słowa”. Zadanie polegało na utworzeniu z liter słowa BIBLIOTERAPIA jak największej liczby nowych wyrazów. Tego dnia w zmaganiach językowych uczestniczyło 39 osób.

Nagrodzeni:

I miejsce Jagoda Beksiak kl.2 e 

II miejsce Wiktoria Burdon kl.2 e

III miejsce Julia Dolan kl. 2 c

17 listopada w czwartym dniu Tygodnia Języka Polskiego odbył się konkurs literacki „ Slam poetycki, czyli piszemy wiersze”. Zadanie polegało na wybraniu motywu literackiego                      i stworzeniu jego lirycznej realizacji.  Biblioteka zamieniła się w pracownię pisarską. Uczestnicy mogli wykorzystać jedynie czas podczas przerw lekcyjnych. Wyniki pracy gimnazjalistów przerosły nasze oczekiwania, a wybór zwycięzców okazał się niezwykle trudny.

Nagrodzeni:

I miejsce Julia Ciba kl. 2 e , Jagoda Beksiak kl. 2 e

I miejsce Aleksandra Kosz kl. 1 b, Martyna Ostrowska kl.2 b

Piątek to ostatni dzień konkursowych zmagań. Uczestnicy przygotowali plakaty na temat „ Na tropie przysłów polskich” przy wykorzystaniu dowolnych technik graficznych.

Nagrodzeni:

I miejsce Kamil Kowalczyk kl. 3 d

 I miejsce Paulina Czarnota kl. 2 e

Podczas Tygodnia Języka Polskiego przeprowadzony był także konkurs plastyczny dla klas II „Słowem malowane” przygotowany przez p. Małgorzatę Fendrykowską.

Nagrodzeni:

I miejsce Julia Ciba kl. 2 e

II miejsce Mateusz Szuba kl. 2 c

W tym czasie odbył się tez internetowy konkurs biblioteczny "Zawiłości językowe” oraz wystawa pt. „Język polski jest ą i ę…”

Nagrodzeni:

Michalczyk Wiktoria kl. III d

Koordynatorzy : Anna Mazur-Boryca, Anna  Niewiadomska, Dorota Anders-Duda

 tydzien j polskiego

popularne mash

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

Dni Kraśnika 2017

Wiadomości

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI