Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 19 stycznia 2017    |    Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Edukacja

Rodzinne Kolędowanie już po raz piąty wypełniło mury Szkoły Podstawowej nr 6 dźwiękami najpiękniejszych polskich kolęd. Styczniowa uroczystość zgromadziła przedstawicieli całej szkolnej społeczności – dyrekcji, uczniów i nauczycieli, a także rodziców, rodzeństwa, dziadków... Swoją obecnością zaszczycili nas również emerytowani nauczyciele naszej szkoły. Radosne kolędowanie zakończył słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników, którego fundatorem było Stowarzyszenie Aktywna Integracja, działające przy SP6.

W imieniu społeczności „Szóstki” składamy gorące podziękowanie wszystkim, którzy u stóp żłóbka, w blasku świątecznej choinki, zechcieli razem z nami rodzinnie kolędować. A na kolejne Rodzinne Kolędowanie zapraszamy już za rok.

konkol 12

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Z tej okazji w dniu 10 stycznia w Przedszkolu Miejskim Nr 4  odbył się bal karnawałowy. Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana. Wystrój sali balowej wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zostali zaproszeni animatorzy, którzy zachęcali wszystkich do tańca, konkursów, wspólnych zabaw z chustą animacyjną, malowania różnorodnych wzorów na twarzy czy też zabaw z bańkami mydlanymi. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze.

 

bal karnawal pm4a

bal karnawal pm4b

bal karnawal pm4c

bal karnawal pm4d

W dniach 13 i 15 grudnia 2016 roku 135 uczniów  kraśnickich szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyło w wycieczce do Warszawy, która była nagrodą za działalność społeczną i aktywność  szkolną.

Program wycieczki, a właściwie wycieczek zawierał wspólne elementy: wizytę na Stadionie Narodowym i Centrum Nauki Kopernik.

Uczniowie szkół podstawowych odwiedzili Wilanów, a gimnazjaliści złożyli wizytę w TVP.

Przygoda w Warszawie rozpoczynała się od Stadionu Narodowego. Uczniowie poczuli się jak prawdziwi kibice, sprawdzali niezwykłą akustykę stadionu, zwiedzali szatnię, w której do meczów przygotowywali się Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski, weszli na płytę oraz odwiedzili Centrum Medialne.

Jednym z najważniejszych punktów wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Wspaniały ośrodek, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Tutaj uczniowie szkół podstawowych spotkali się z  Jarosławem Stawiarskim – wiceministrem sportu.

Po zwiedzaniu smaczny obiad w „Wiem Bistro” mieszczącym się na terenie CNK.

Kolejnym ciekawym punktem wycieczki gimnazjalistów była wizyta w TVP od kuchni. Uczniowie obejrzeli studio telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie, pokoje montażowe programów telewizyjnych. Szkoda, że nie spotkali żadnej „gwiazdy szklanego ekranu”.

Uczniowie podstawówek uczestniczyli w zjawiskowym spacerze w Królewskim Ogrodzie Światła. Oświetlone, ułożone ze świateł rośliny większe od ludzi, niezwykły pokaz łączący światło z muzyką klasyczną, świetlne instalacje to „strzał w dziesiątkę” w chłodne, szare popołudnie parku przy Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Po dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na kolację w Mc Donalds i powrót do Kraśnika.

Wielu uczniów było już w stolicy nie raz, ale jak mówili, za każdym razem odkrywaliśmy coś nowego, pięknego.

warszawa4

 

warszawa3

 

warszawa2 

warszawa1

Przez dwa dni, 7 i 8 stycznia  członkowie Koła Misyjnego w Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, pod opieką siostry Zenobii, pukali do drzwi mieszkań prosząc o wsparcie pieniężne dla potrzebujących dzieci z Tajlandii. Za dobroć i wrażliwość darczyńcy otrzymywali piękne kolędy w wykonaniu stosownie przebranych uczniów. Uzbierało się 600 zł. Kolędnicy dziękują wszystkim, którzy otworzyli przed nimi drzwi i serca. Podziękowania należą się też samym członkom Koła Misyjnego, że tak dzielnie i wytrwale kolędowali, chcąc wspomóc rówieśników z innego kontynentu.

koleda sp5

 

„Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara! Dziś na moje rozkazanie niech się miły nastrój stanie. Niech w zabawie, no i w tańcu splotą się ręce przebierańców. Bawmy się więc wesoło, niechaj wszystkie pary wirują wkoło.”

9 stycznia w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym odbył się Bal Karnawałowy. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Bal odbył się w cudownej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy. Dzieci bawiły się wesoło, każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy pięknej muzyce. Taka zabawa odbywa się w przedszkolu co roku i za każdym razem towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia takie jak występ nauczycieli dla dzieci. 

DSC 6990

5 stycznia  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 zaproszeni zostali do udziału w niecodziennej lekcji. Połączyli się bezpośrednio z pracownikami Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego, którzy opowiedzieli o tym, kim są i co robią na dalekim Południu.

Polska Stacja Antarktyczna, powszechnie nazywana “Arctowski”, znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego zaliczanej, wraz z całym archipelagiem, do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Miejsce to jest odległe od Polski o ponad 14 tys. km.

U nas w Kraśniku sroga zima a w Antarktyce pełnia lata. Ale czy jest cieplej niż u nas? Czy można na święta udekorować choinkę lub ulepić bałwana? O to szystko uczniowie pytali w czasie  pierwszej w 2017 roku transmisji.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne internetowe wycieczki !!!

 

stacja arctowski

 

stacja arktyczna1

 

stacja arktyczna2

Zespół Placówek Oświatowych nr 2  po raz kolejny przystąpił do Ogólnopolskiej Akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Od 28 listopada do 16 grudnia trwała zbiórka słodyczy oraz artykułów papierniczych.  Uczniowie ZPO nr 2 bardzo licznie włączyli się do akcji. Dzięki ich życzliwości i gorącym sercom zebrano:

  • 78 kg słodyczy;
  • 52,5 kg artykułów spożywczych;
  • 41,5 kg zabawek i artykułów papierniczych.

Dary te zostały przekazane podopiecznym KRAŚNICKIEGO STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Organizatorzy dziękują  serdecznie wszystkim, którzy włączyli się do akcji!

 

pomoz dzieciom przetrwac zime

rok 2016 został ogłoszony Uchwałą Sejmu RP Rokiem Henryka Sienkiewicza - wybitnego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który przez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Książki Sieniewicza, pisane ku pokrzepieniu serc, stanowią dzisiaj istotną część dziedzictwa kulturowego narodu.

Aby upowszechnić wiedzę o wielkim pisarzu i Polaku  biblioteka szkolna Publicznego Gimnazjum nr 1 zorganizowała cykl imprez:

Konkurs biblioteczny : Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza

Konkurs internetowy: Pan Sienkiewicz

Konkurs plastyczny: W pustyni i w puszczy artystycznie.

Wystawa książek : Wielki duchem Polak, który krajowi dał wieniec chwały….

Podsumowanie wszystkich konkursów nastąpiło 13 grudnia. Pani dyrektor Małgorzata Siewierska-Lodowska wręczyła laureatom poszczególnych konkursów nagrody. Zwycięzcami zostali:

Kacper Madura kl. IIe, Angelika Kurant kl. IIIa, Monika Dudek kl. IIb, Karolina Łukasik kl. IIIe, Dominika Kosidło kl. IIIa, Zuzanna Pająk kl. IIc, Jakub Szpyra kl.IIc,  Kamil Kowalczyk kl. IId, Jakub Czaplicki kl. IId, Marcin Pikula kl. IIa.

Spotkanie uatrakcyjnił występ Julii Bartoś z klasy IIIF, która zaśpiewała piosenkę skomponowaną do filmu W pustyni i w puszczy przy akompaniamencie Dariusza Bochniaka.

tekst : Dorota Anders-Duda, Anna Niewiadomska, Małgorzata Fendrykowska

rok sienkiewicza

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Kraśniku rozpoczęli akcję upowszechniającą czytelnictwo. Motywem przewodnim będą dzieła pisarzy zagranicznych, w szczególności niemieckich, angielskich, rosyjskich i hiszpańskich. Takie bowiem języki są nauczane w Publicznym Gimnazjum nr 2.

Celem akcji jest:
- propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej i dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkola,
- zapoznanie z literaturą obcojęzyczną, w szczególności bajkami i baśniami z różnych stron Europy,
- nawiązanie współpracy z przedszkolem,
- zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą obcojęzyczną,

Akcja przeprowadzana jest w czterech grupach:
1.Gimnazjaliści czytają przedszkolakom bajki z różnych krajów pod hasłem: „Gimnazjaliści czytają przedszkolakom”,
2.Gimnazjaliści czytają dzieciom uczęszczającym do świetlicy szkolnej bajki z różnych krajów pod hasłem: „Gimnazjaliści czytają dzieciom”,
3.Gimnazjaliści czytają kolegom ze szkoły podstawowej,
4.Gimnazjaliści czytają gimnazjalistom.

12 grudnia 2016 roku uczniowie gimnazjum czytali bajkę „Czerwony Kapturek” w świetlicy szkolnej i Przedszkolu Miejskim nr 5. We wtorek 13 grudnia 2016 roku bajki „Nowe przygody Mikołajka” posłuchali uczniowie szkoły podstawowej, a w następnym dniu gimnazjaliści czytali opowiadania Antoniego Czechowa dla ...gimnazjalistów.
Warto dodać, że akcja Czytam, bo lubię! Czytam, bo chcę! odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Kraśnik Mirosława Włodarczyka.

zpo2a

zpo2b

zpo2c

zpo2d

3 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku Filia nr 1 zorganizowała Mikołajkową Rodzinna Sobotę połączoną z mini pchlim targiem, na którym królowały ozdoby świąteczne.
Ciekawe stoisko przygotowały również klasy II i III ze Szkoły Podstawowej nr 3 z własnoręcznie wykonanymi bombkami i kartkami świątecznymi. Wystawa cieszyła się wielkim powodzeniem. Organizatorzy i osoby odwiedzające w tym dniu bibliotekę byli pełni uznania i podziwu dla najmłodszych artystów z SP 3, a ich uśmiechnięte twarze zdradzały radość z tego, że prace wszystkim się tak podobały.

sp3c

sp3b

sp3a

 

popularne mash

Znamy skład Młodzieżowej Rady Miasta

Młodzieżowa Rada Miasta

Znamy skład Młodzieżowej Rady Miasta

Młodzieżowa Rada Miasta

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI