Kultura

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 23 lipca 2018    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Kultura

Bohaterem 41. Spotkania z Twórczością Bardów będzie Tomasz Sawicki z Opola. Autor muzyki, tekstów piosenek, skeczów i audycji radiowych. Organizator wielu koncertów i imprez kulturalnych, między innymi spotkań ze znanymi pisarzami – Williamem Whartonem i Normanem Davisem. Uczestnik i laureat festiwali i przeglądów, w tym Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, FAMY w Świnoujściu, Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” w Poznaniu, Festiwalu Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce, Turnieju Łgarzy w Bogatyni, Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Na co dzień przedsiębiorca, tłumacz przysięgły i nauczyciel języka angielskiego.

Dotychczas wydał trzy płyty, dwie studyjne: „Piosenki z Teczki”, „Radość człowiecza” oraz jedną koncertową „I jeszcze… live”. Towarzyszy mu zespół w składzie:

Jacek Mielcarek – saksofon, klarnet, Łukasz Gliniorz – fortepian, Kazimierz Knapik – gitara basowa.

„Bardzo młody, niezwykle przystojny, smukły i wysportowany. Bez trudu robi szpagat i skokiem masztalerskim wskakuje na konia. Zawsze świetnie ubrany w garnitur od Armaniego, włosy w brylantynie (...) to nie ja” – pisze na swojej stronie Tomasz Sawicki. Jaki zatem jest? Przekonajmy się razem 22 lipca (niedziela) o godzinie 19 na dziedzińcu Niebieskiego Młyna przy ul. Jagiellońskiej 5 w Kraśniku. Wstęp tradycyjnie wolny!

bardograjka41

0
0
0
s2smodern

Od piątku - 15 czerwca ruszyła akcja pomocy dla Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - I Drużyny Harcerzy "Gryf" im. 24 Pułku Ułanów oraz I Kraśnickiej Drużyny Harcerek "Ocean" im. hm. Marii Byczewskiej. Poprzez Centrum Kultury i Promocji będzie można przekazać wszystkie artykuły niezbędne do korzystania podczas obozów. Harcerzom będzie można podarować: wszelkiego rodzaju młotki, siekiery, piły, miski, duże garnki, patelnie, wielkie baniaki na wodę (1000l) i mniejsze baniaki na wodę, sztućce, duże chochle, noże, durszlaki.

Wszystkie artykuły będą zbierane w Dziale Promocji na pierwszym piętrze CKiP. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 roku. Apelujemy - pomóżmy im wspólnie!

FB IMG 1529091906065

0
0
0
s2smodern

Do Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego kraśnickiej biblioteki w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, przyjechał pan Rafał Witek. Jest on autorem powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Gość w tajemniczej walizeczce przywiózł niespodzianki dla swoich czytelników. Uśmiechnięte buzie uczestników mówią same za siebie – spotkanie było bardzo udane!

 rafal witek1

rafal witek2

rafal witek3

0
0
0
s2smodern

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza jutro tj. 11 maja 2018 r. na spotkania autorskie z Zofią Stanecką, Katarzyną Kołczewską i na wykład dr hab. Tomasza Panfila nt. "Odzyskania Niepodległości" w Filii Nr 2 godz. 9.00, Oddział Dziecięco-Młodzieżowy ul. Koszarowa 10A godz. 10.30 i Filia Nr 1 ul. Zielińskiego 3 godz. 12.30.

 

ZOFIA STANECKA www

 

kkolczewska

0
0
0
s2smodern

Grzegorz Paczkowski jest wykonawcą z nurtu piosenki autorskiej, stylistycznie nawiązującym do poezji śpiewanej. Występuje od 2009 roku i ma na koncie kilkaset występów w domach kultury, klubach studenckich, klubokawiarniach, szkołach, muzeach czy bibliotekach.

Koncertował w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu czy Katowicach. Uczestniczył również w przeglądach poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in. dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016), również dwukrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza czy Nagroda Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu.

O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. Układa melodie, żeby nadać wierszom lotność i dynamikę, których brak przy samodzielnej, cichej lekturze. Śpiewa, żeby wypowiedzieć się własnymi słowami we własnym imieniu. W kwestii wykonawczej pozostaje wierny tradycyjnej formie pieśni na głos i gitarę.

bardograjka40

0
0
0
s2smodern

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek.

Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Także kraśnicka biblioteka bierze w nim każdego roku aktywny udział.

W ciągu Tygodnia Bibliotek w każdej placówce MBP przygotowywane są specjalne wydarzenia  - spotkania autorskie, konkursy, wystawy. Szczegóły wydarzeń przygotowanych w tym roku – na plakatach.

tbodd 2018

tbf1 2018

tbf2 2018

tbodm 2018

0
0
0
s2smodern

Fundacja Polski Jazz wraz z Centrum Kultury i Promocji zorganizuje w Kraśniku sześć koncertów jazzowych. Pierwszy z nich odbędzie się 6 maja. Koncerty odbywać się będą w ramach projektu Polski Jazz 360°, którego celem jest propagowanie polskiej muzyki jazzowej.

Na pierwszym koncercie (6 maja o godzinie 19:00 w sali widowiskowej CKiP) wystąpi Jerzy Małek Quintet  w składzie: Jerzy Małek - trąbka, Radek Nowicki - saksofon, Michał Szkil - fortepian, Krzysztof Pacan - bas, Grzegorz Pałka - perkusja. Muzycy zaprezentują przedpremierowe utwory z płyty „Black Sheep”.

Kolejne koncerty zaplanowane są co dwa miesiące.      

Bilety na koncert w cenie 20 zł można nabyć w sekretariacie Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku oraz kasie Kina Metalowiec.

jerzymalek plakat krasnik1000x 80

0
0
0
s2smodern

Bohaterami trzydziestej dziewiątej odsłony Cyklicznych Spotkań z Twórczością Bardów „Bardograjka” będą Mariusz Oziu Orzechowski i Michał Sosna.

Pierwszy z nich to „autor tekstów i melodii”, wokalista i gitarzysta, związany niegdyś ze słynną krakowską piwnicą artystyczną Loch Camelot. Laureat wielu przeglądów, m.in. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Drugi to saksofonista, klarnecista, wokalista i kompozytor, znany z projektów takich jak Howkwind, Hipiersonik, The Abstinents, Morf, Akurat, Las Rzeczy. Razem grają autorski, poetycki, alternatywny folk, w surowej formie dwugłosu gitary i saksofonu wzbogaconej czasem efektami i loopem. Są reprezentantami nurtu piosenki mocnej ale lirycznej, współczesnej ale klasycznie inteligentnej, refleksyjnej a zarazem buntowniczej.

 Żeby się przekonać, ile w tych słowach prawdy, trzeba pozwolić się zahipnotyzować: 21 kwietnia (sobota), godzina 19.00, Galeria Trójka. Wstęp wolny. Zapraszamy!

bardograjka39b

0
0
0
s2smodern

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru kraśnicka formacja NoToCo zaprasza na wydarzenie pod tytułem "Dotknij teatru". Zaprezentowane zostaną dwa przedstawienia przygotowane przez młodych kraśnickich aktorów z NoToCo pod kierownictwem Moniki Nitkiewicz. Będą to "Cisza" oraz "A ty?". Wydarzenie odbędzie się w Galerii Trójka w Centrum Kultury i Promocji, 28 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny, zapraszamy! 

dotknij teatru

0
0
0
s2smodern

Z XV Spotkań Teatralnych ZWIERCIADŁA odbywających się w Lublinie w dniach 7 – 9 marca 2018 r. Teatr NOTOCO działający w CKiP pod kierunkiem p. Moniki Nitkiewicz powrócił z nagrodą główną! Spektakl „A Ty?” w reżyserii Moniki Nitkiewicz wystawiany był w Lublinie po raz pierwszy i tuż po premierze obsypany gradem pochwał profesjonalnego jury. Grand Prix przyznano „za subtelne i dojrzałe wydobycie społecznie trudnego tematu wykorzystywania nieletnich”. Z nagrodą – oprócz unikatowej statuetki – wiąże się nominacja do udziału w finale Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych, które w tym roku odbędą się w Warszawie na początku czerwca.

Zanim NOTOCO pojedzie do stolicy, nagrodzone przedstawienie wraz z innym, równie przejmującym spektaklem „Cisza”, można będzie zobaczyć w ramach wydarzenia Dotknij Teatru na kameralnej scenie Galerii Trójka. Miłośników teatru zapraszamy najserdeczniej do CKiP 28 marca (środa) o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

zwierciadla

0
0
0
s2smodern