Kultura

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 23 marca 2017    |    Imieniny obchodzą: Pelagia, Feliks, Zbysław

Kultura

Kraśnickie kino zaprasza na specjalne seanse z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. W dniach 20-22 marca możemy obejrzeć specjalne pokazy filmów: "Gdzie jest Dory", "Dobry dinozaur" oraz "Za niebieskimi drzwiami". Szczegóły na plakacie.

wiosna w kinie

Uczęszczające  na zajęcia śpiewu do Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku Emilia Rycerz i Julia Chmielarska zdobyły nominację  do finalnych zmagań 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2017. Nominacje otrzymało 91 solistów i duetów w czterech kategoriach wiekowych oraz 23 zespoły.

Przesłuchania trwały trzy dni w Konińskim Domu Kultury (od 3 do 5 marca). Przyjechało ponad 400 młodych zdolnych wokalistów z całej Polski. Finaliści będą rywalizować o Aplauzy i Grand Prix w dniach od 7 do 11 czerwca.

Instruktorem dziewcząt jest Paweł Cieliczko.

 

julia emilia

 

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała wystawy, które można obejrzeć w Filii Nr 1 ul. Zielińskiego 3 pt. "Niepokorni, Niezłomni Wykleci" i w Bibliotece Głównej, ul. Koszarowa 10A.

Również z tej okazji w Filii Nr 1 ul. Zielińskiego 3, 6 marca o godz. 16:00 odbędzie się prelekcja dr Justyny Dudek, pracownika Oddziału IPN Lublin pt. Bohater Niezłomny mjr Hieronim Dekutowski "Zapora".

 

niepokorni plakat2017

 

zapora plakat

Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wystawę "Meteoryty - goście z kosmosu". Wystwa dostępna będzie w filii przy ul. Zielńskiego w dniach 13-17 lutego. Prelekcję związaną z wystawą przygotował dla odwiedzających Józef Baran. 

Na wystawie zobaczymy ponad 150 okazów różnych meteorytów z całego świata. Ekspozycja ukazuje różnorodność meteorytów, podzielonych na podstawowe grupy: żelazne, kamienne i żelazno-kamienne. Każdy meteoryt ma swoją historię. Nazwy określają miejsce znalezienia jak również upadku kosmicznego wędrowcy.

Wystawa ta skierowana jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mieszkańców Kraśnika, czytelników Biblioteki.

meteoryty www

Gościem 31. Bardograjki będzie Robert Kasprzycki - poeta, muzyk, kompozytor. Śpiewający autor. Okazjonalny recenzent muzyczny, felietonista i krytyk literacki. Współpracował z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Koncert odbędzie się 25 lutego w "Galerii Trójka" w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji.

bardograjka 31

Zapraszamy na retransmisję spektaklu „Romeo i Julia” teatru Comédie-Française w reżyserii Érica Rufa na ekranie naszego kina.

Narodowy teatr Francji dołączył do instytucji transmitujących swoje przedstawienia w kinach. Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Komedii Francuskiej Andrzeja Seweryna. Dramat Szekspira "Romeo i Julia" po setkach lat, jakie upłynęły od jego napisania i wielu różnorodnych interpretacjach, jakim był poddawany, stał się wzorcem historii miłości absolutnej.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania: 183 minuty.

Bilety 25 zł, 20 zł - ulgowy; dostępne w kasie kina oraz on-line.

romeo i julia

13 stycznia zapraszamy do Centrum Kultury i Promocji na wernisaz wystawy malarskiej. Jej autorka, Jadwiga Grażyna Szczotka-Fabisiak to emerytowany redaktor techniczny Wydawnictwa UMCS, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Dyplom z malarstwa wykonała pod kierunkiem profesorów: Stanisława Żukowskiego i Wiesława Procia w 2001 r. Dyplom został wyróżniony Nagrodą Dziekana WA UMCS. Miała 5 wystaw indywidualnych i 16 wystaw zbiorowych. Jej prace malarskie znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą oraz w Regionalnych Ośrodkach Kultury i Sztuki w Polsce.

Wystawa odbędzie się w Galerii "Odnowa" o godzinie 18:00. 

 

wystawa ckip natchnienia

Zapraszamy na jubileuszową, trzydziestą Bardograjkę. 7 stycznia w Galerii "Trójka" w Centrum Kultury i Promocji zagrają Jacek Kadis, Michał Dzik i Kuba Tarnawski.

 

bardograjka styczen

W piątek 16 grudnia będzie miała swoją premierę nowa książka o początkach Kraśnika Fabrycznego i pierwszej w Polsce fabryki łożysk.

Książka pod tytułem „Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55” to pierwsza publikacja dotycząca tylko i wyłącznie pierwszych lat miasta Kraśnika Fabrycznego i pobliskiego zakładu łożyskowego obejmująca lata 1935-1955. Jej autorami są Grzegorz Jankowski, Aneta Kowalczyk, Beata Czaplarska oraz Jarosław Cybulak, a wydawcą firma GŁOS, która jest wydawcą lokalnej prasy.

Autorzy tworząc publikacje sięgnęli głównie do dokumentów dotyczących fabryki i dzielnicy fabrycznej jakie zgromadzone zostały w kraśnickim Oddziale Archiwum Państwowego. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych publicznie. Historię uzupełniają relacje kilku osób, które na przyfabrycznym osiedlu, pojawiły się już pod koniec lat 40 lub na początku 50. Autorom udało się także dotrzeć także do córki pierwszego dyrektora fabryki, która przekazała ciekawe fakty na temat pracy w ówczesnej fabryce. Temat samej fabryki zajmuje sporą część książki, bowiem nie byłoby Kraśnika Fabrycznego bez fabryki, która była pierwszym zakładem produkującym łożyska w Polsce.

Książka została wydana w twardej oprawie. Zawiera także sporo zdjęć dotyczących tematu publikacji. Ciekawym dodatkiem do książki jest plan osiedla fabrycznego z 1949 roku.

Premiera książki odbędzie się 16 grudnia (piątek) o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Oddziału kraśnickiego Archiwum Państwowego w Kraśniku przy ul. K. Wyszyńskiego 2. Będzie można tam nabyć książkę, do której tego dnia wydawcy dołożą bardzo interesujący prezent związany oczywiście z tematem publikacji.

Od 16 grudnia książka będzie dostępna m.in. w kraśnickich księgarniach.

O historii powstania książki, autorach można się dowiedzieć zaglądając na stronę internetową www.krasnikfabryczny.pl.

Wsparcia w wydaniu książki udzieliła Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. a także Miasto Kraśnik i Powiat Kraśnicki.

GJ

ksiazka lozyskowe okladka

 

 fantastyczne zwierzeta
    
 FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA I JAK JE ZNALEŹĆ 2D dubbingod 2 do 7 grudnia (bez 3 grudnia)godz 17:00Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./12 zł tanie poniedziałkiWiek: 12 latGatunek: Familijny, Fantasy, PrzygodowyProdukcja: USA, Wielka BrytaniaRok prod.: 2016Reż. David Yates
Obsada: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler
Czas trwania: 1 godz. 42 min.
Opis filmu : Akcja rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien nie-czar (tj. amerykański mugol) o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta. Wszystko to może spowodować nie lada kłopoty, zarówno dla świata magicznego, jak i nie-czarów.
dr strange
 
DOCTOR STRANGE 3D napisy
od 2 do 7 grudnia (bez 3 grudnia)godz 19:00
Cena: 18 zł norm./16 zł ulg., grup./
15 zł tanie poniedziałki
Wiek: 12 latGatunek: Fantasy, PrzygodowyProdukcja: USARok prod.: 2016Reż. Scott DerricksonObsada: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdamsCzas trwania: 1 godz. 55 min.
Opis filmu : "Doctor Strange" jest filmową adaptacją popularnego komiksu, stworzonego przez Stana Lee i Steve'a Ditko. Głównym bohaterem jest znany chirurg, Stephen Strange, który ulega wypadkowi samochodowemu. Nerwy w jego rękach zostają uszkodzone, co uniemożliwia mu dalszą pracę. Odnajduje jednak nowe życie podczas szkolenia na najwyższego czarnoksiężnika Ziemi...
 
wilk   
WILK W OWCZEJ SKÓRZE 2D dubbing
2,5,7 grudnia - godz. 10:00
4 grudnia -  15:306 grudnia - 08:00, 10:00, 12:00
Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./
12 zł tanie poniedziałki
Wiek: b/o lat
Gatunek: Animacja, Familijny,  Komedia
Produkcja: Rosja
Rok prod.: 2016
Reż. -
Obsada: Tom Felton, Ruby Rose, China Anne McClain
Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Opis filmu : Młody wilk Szary, syn charyzmatycznego wodza stada, wcale nie garnie się do tego, aby zostać jego następcą. Interesują go: dobra zabawa, tańce i wycie do Księżyca z kolegami, szalone pościgi za owcami i wylegiwanie się na słonecznych polanach. Jednak pewnego dnia, za sprawą niefortunnego zaklęcia, jego beztroskie życie wywróci się do góry nogami.

vaiana   VAIANA: SKARB OCEANU 2D dubbingod 9 do 14 grudniagodz. 17:00 Dodatkowo:9,13,14 grudnia - 10:0010,11 grudnia - 15:00Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./12 zł tanie poniedziałkiWiek: b/o latGatunek: Animacja, Familijny, KomediaProdukcja: USA  Rok prod.: 2016Reż. Ron Clements, John MuskerObsada: Ron Clements, John Musker, Wojciech PaszkowskiCzas trwania: 1 godz. 43 min.Opis filmu : Nastolatka, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami. 
jestem morderca  

JESTEM MORDERCĄ 2D polski od 9 do 14 grudnia, godz. 19:00Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./12 zł tanie poniedziałkiWiek: 15 latGatunek: Thriller, PsychologicznyProdukcja: PolskaRok prod.: 2016Reż. Maciej PieprzycaObsada: Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata KuleszaCzas trwania: 1 godz. 57 min.Opis filmu : Thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, jest młodym porucznikiem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet, zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę.

 osaczona    OSACZONA 2D napisy od 9 do 11 grudniagodz. 21:00Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./12 zł tanie poniedziałki Wiek: 12 latGatunek: Thriller,  Sci-FiProdukcja: USARok prod.: 2016Reż. Farren BlackburnObsada: Naomi Watts, Oliver Platt, Charlie HeatonCzas trwania: 1 godz. 30 min.Opis filmu : Dziecięca psycholożka musi uratować małego chłopca, który zaginął w tajemniczych okolicznościach podczas burzy śnieżnej.
zakwakani

ZAKWAKANI 2D dubbing od 16 do 21 grudniagodz. 17:00 Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./ 12 zł tanie poniedziałki Wiek: b/o lat Gatunek: Animacja, Przygodowy Produkcja: USA Rok prod.: 2016 Reż. Viktor Lakisov Obsada: Robbie Daymond, Andrea Becker, Enn Reitel Czas trwania: 1 godz. 21 min.

Opis filmu : Na pewnej kaczej wyspie Zła Czarodziejka chce porwać lokalnego mędrca. Jego syn i córka wodza eskadry muszą połączyć siły, by jej przeszkodzić.

sully 
 
SULLY 2D napisy
od 16 do 21 grudniagodz. 19:00
Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./
12 zł tanie poniedziałki     
Wiek: 15 lat
Gatunek: Biograficzny,  Dramat
Produkcja: USA
Rok prod.: 2016
Reż. Clint Eastwood
Obsada: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney
Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Opis filmu : Historia Chesleya "Sully'ego" Sullenbergera, pilota który wylądował uszkodzonym samolotem pasażerskim na rzece Hudson.
 
snowden  

SNOWDEN 2D napisyod 16 do 18 grudniagodz. 21:00Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./12 zł tanie poniedziałkiWiek: 15 latGatunek: Biograficzny,  Dramat, Sensacyjny, ThrillerProdukcja: Francja, USARok prod.: 2016Reż. Oliver StoneObsada: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa LeoCzas trwania: 2 godz. 14 min.Opis filmu : Historia byłego pracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena, który ujawnił prasie ściśle tajne dokumenty, doprowadzając do największego przecieku zastrzeżonych informacji w historii USA.

underworld   UNDERWORLD: WOJNY KRWI 3D napisy23, 27, 28, 30 grudnia2, 3 styczniagodz. 19:00Cena: 18 zł norm./16 zł ulg., grup./14 zł tanie poniedziałkiWiek: 15 latGatunek: Horror, AkcjaProdukcja: USARok prod.: 2016Reż. Anna FoersterObsada: Kate Beckinsale, Theo James, Charles DanceCzas trwania: 2 godz.Opis filmu : Kolejna część przebojowej serii o rywalizujących na śmierć i życie wampirach i Lykanach. Dwa zwaśnione światy przenikają się w brutalnej walce o supremację i przeżycie. 
 firmowa gwiazdka FIRMOWA GWIAZDKA 2D napisy23, 27, 28, 30 grudnia2, 3 styczniagodz. 17:00Cena: 15 zł norm./13 zł ulg., grup./12 zł tanie poniedziałkiWiek: 12 latGatunek: KomediaProdukcja: USARok prod.: 2016Reż. Josh Gordon, Will SpeckObsada: Jason Bateman, Olivia Munn, T.J. MillerCzas trwania: 1 godz. 35 min.Opis filmu : Firmowa impreza przedświąteczna wymyka się spod kontroli.

popularne mash

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI