Kraśnicki katalog firm i instytucji
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w kościele pw. WNMP odprawiona zostanie msza w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu (godz.18:00) oraz złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej (na terenie kościoła).
Na Kresach Wschodnich RP oraz na terenie obecnego woj. lubelskiego i podkarpackiego członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali z wyjątkowym okrucieństwem ponad sto tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi. Symbolem tej zbrodni jest tzw. krwawa niedziela 11 lipca 1943 r., kiedy Polacy byli mordowani w blisko stu miejscowościach jednocześnie.
W świetle prawodawstwa międzynarodowego, mordy popełnione przez Ukraińców na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939–1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: ok. 60 tys. na Wołyniu i co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (woj. lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie), na Polesiu i na Lubelszczyźnie.
Zbrodnia Wołyńska została poprzedzona falą terroru niesioną przez niemieckie Einsatzgruppen i milicję ukraińską (po wybuchu wojny między III Rzeszą i Związkiem Sowieckim). Jej ofiarami była polska inteligencja, a także ludność żydowska. Przykładem jest zamordowanie - 4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich - kilkudziesięciu lwowskich profesorów i ich rodziny. Wśród ofiar egzekucji byli m.in. poeta Tadeusz Boy-Żeleński oraz były premier RP Kazimierz Bartel. Dwa lata później eksterminacja mniejszości polskiej na Wołyniu i Krasach Wschodnich osiągnęła swe krwawe apogeum.
Grafika - Instytut Pamięci Narodowej
Kraśnicki katalog firm i instytucji


















Kraśnicki katalog firm i instytucji