Deklaracja dostępności

Print

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
 

Urząd Miasta Kraśnik zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Miasta Kraśnik www.krasnik.eu i www.umkrasnik.e-biuletyn.pl.


Strona krasnik.eu
Data publikacji strony internetowej: 2019-03-27
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-15
 
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

1. Filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych – będą sukcesywnie uzupełniane

 
www.umkrasnik.e-biuletyn.pl
Data publikacji strony internetowej: 2014-03-01
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-22

1.1.1 Treść nietekstowa
Treści umieszczane na stronie mogą nie zawierać opisów alternatywnych bądź mogą być uzupełniane automatycznie (w wyniku działania oprogramowania), generując niepotrzebne informacje.
1.3.1 Informacje i relacje
Portal jest coraz to ulepszany pod kątem semantyki oraz hierarchii kodu HTML. Istnieją jednak pewne nieprawidłowości, które staramy się bieżąco wykluczać.
1.4.12 Odstępy w tekście
Oprogramowanie jest ciągle rozwijane celem uzyskania większej dostępności. Na chwilę obecną użytkownik może zmienić rozmiar czcionki, natomiast operacje dotyczące wysokości linii czy też zmiany odstępu są na ten moment wprowadzane do funkcjonalności systemu.
3.2.2 Podczas wprowadzania danych
System wyszukuje informacje natychmiast po wpisaniu danych. Usprawnienia oprogramowania mają na uwadze wprowadzenie formy ostrzeżenia o zmianie, zanim odwiedzający zacznie korzystać z komponentu.
4.1.1 Parsowanie
Ze względu na użycie oprogramowania, kod HTML może posiadać błędy powstałe w wyniku automatyzacji pewnych działań podejmowanych na stronie internetowej.
4.1.3 Komunikaty o stanie
Użytkownik otrzymuje informacje na temat wyświetlenia komunikatu na stronie z niepełnym wykorzystaniem znaczników ARIA.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-22.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE

Koordynator do spraw dostępności w Urzędzie Miasta Kraśnik 
W Urzędzie Miasta Kraśnik na mocy Zarządzenia Burmistrza Miasta Kraśnik nr 406/2020 z dnia 30 września 2020 powołany został koordynator oraz zespół ds. dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno–komunikacyjnej w następującym składzie:
  1. przewodniczący zespołu – koordynator ds. dostępności – Beata Niedziałek,
  2. zastępca przewodniczącego – Ewelina Madras,
  3. członek zespołu – Joanna Woźniak,
  4. członek zespołu – Elżbieta Cholewińska,
  5. członek zespołu – Jan Powęzka,
  6. członek zespołu – Grzegorz Marcinkowski,
  7. członek zespołu – Sławomir Ufniarz.
 
Do zadań koordynatora do spraw dostępności oraz zespołu roboczego należy w szczególności:
  1. wykonanie inwentaryzacji obiektów budowlanych oraz określenie minimalnych wymagań obiektów w zakresie zapewnienia ich dostępności,
  2. identyfikacja potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami,
  3. przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami zgodnie z minimalnymi wymaganiami służącymi zapewnieniu dostępności, określonymi w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  4. wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do świadczonych usług,
  5. monitorowanie działalności podmiotu, w zakresie analizy dokumentacji projektowej, obiektów i inwestycji gminnych w przestrzeni publicznej pod kątem zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  6. prowadzenie działań na rzecz promocji dostępności oraz zasad projektowania uniwersalnego,
  7. przedstawianie Burmistrzowi Miasta bieżących informacji o podejmowanych działaniach w zakresie realizowanych zadań.

Kontakt:
adres do korespondencji: ul. Lubelska 84,  23-200 Kraśnik
e-mail: b.niedzialek@krasnik.eu
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt: Sławomir Ufniarz s.ufniarz@krasnik.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu (48) 818251538. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
 

1.Budynek: Urząd Miasta w Kraśniku, ul. Lubelska 84, 23-200 Kraśnik

 
Na przejściach dla pieszych prowadzących do budynku nie zastosowano sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.
 
Wejście do budynku nie posiada przedłużenia poręczy przy schodach głównego wejścia do budynku o 30 cm przed początkiem schodów i na ich końcu. Oznaczenie schodów  prowadzących do wejścia nie posiada kontrastowego oznaczenia (przynajmniej na krawędzi pierwszego i ostatniego stopnia).
 
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
 
Ciągi komunikacyjne w budynku nie posiadają wyróżnienia początku i końca biegu schodów za pomocą kontrastowego koloru i zmiennej faktury. Budynek nie posiada windy/platformy umożliwiającej ominięcie schodów w budynku dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Skrzydła drzwiowe wykonane z przezroczystych tafli nie posiadają widocznego oznaczenia. Na parterze budynku nie ma toalety dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, o powierzchni manewrowej min. 1,5 m x 1,5 m, wyposażonej w pochwyty po obu stronach umywalki i muszli klozetowej, w umywalkę niskosyfonową, w baterię umywalkową automatyczną lub z przedłużonym uchwytem oraz w instalację alarmową.
 
Po prawej stronie budynku, na parkingu wyznaczono 1 miejsce dla osób niepełnosprawnych, a za budynkiem wyznaczono 3 miejsca parkingowe.
 
Budynku nie wyposażono w pętlę indukcyjną.
 
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
 

2. Budynek: Urząd Stanu Cywilnego Miasta Kraśnik, ul. Urzędowska 34, 23-200 Kraśnik

 
Na przejściach dla pieszych prowadzących do budynku nie zastosowano sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.
 
Wejście do budynku nie posiada poręczy przy schodach prowadzących do głównego wejścia do budynku. Oznaczenie schodów  prowadzących do wejścia nie posiada kontrastowego oznaczenia (przynajmniej na krawędzi pierwszego i ostatniego stopnia).
 
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
 
Ciągi komunikacyjne w budynku nie posiadają wyróżnienia początku i końca biegu schodów za pomocą kontrastowego koloru i zmiennej faktury. Budynek nie posiada windy/platformy umożliwiającej ominięcie schodów w budynku dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Skrzydła drzwiowe nie posiadają odpowiedniej szerokości. Drzwi wykonane z przezroczystych tafli nie posiadają widocznego oznaczenia. Na parterze budynku nie ma toalety dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, o powierzchni manewrowej min. 1,5 m x 1,5 m, wyposażonej w pochwyty po obu stronach umywalki i muszli klozetowej, w umywalkę niskosyfonową, w baterię umywalkową automatyczną lub z przedłużonym uchwytem oraz w instalację alarmową.
 
Po prawej stronie budynku, na parkingu wyznaczono 1 miejsce dla osób niepełnosprawnych.
 
Budynku nie wyposażono w pętlę indukcyjną.
 
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
 
ZAŁĄCZNIK: PLAN DZIAŁANIA NA RZECZ POPRAWY ZAPEWNIENIA DOSTĘPNNOŚCI OSOBOM ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI