Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

65. rocznica kraśnickiego Czerwca

24.06.2024 Print
Zdjęcie - 65. rocznica kraśnickiego Czerwca

W niedzielę 23 czerwca odbyły się uroczystości związane z 65. rocznicą wydarzeń czerwcowych, które miały miejsce w 1959 r. i zwane są walką o kościół.

65 lat temu doszło do zamieszek ulicznych i późniejszych prześladowań wiernych w Kraśniku Fabrycznym, którzy stanęli w obronie krzyża, prowizorycznej kapliczki i obrazu Matki Boskiej. Komunistyczne władze oraz milicjanci zniszczyli miejsce w pobliskim lesie, gdzie mieszkańcy zbierali się na modlitwach i uroczystościach, nie mogąc doczekać się budowy świątyni.

W wyniku pacyfikacji demonstrantów zatrzymano kilkadziesiąt osób. Niektórzy z obrońców krzyża zostali później skazani w pokazowych procesach i musieli opuścić miasto. Inni zostali ukarani grzywnami i byli szykanowani. Pretekstem do użycia brutalnej siły, aresztowań i wyroków sądowych były zniszczenia siedziby Miejskiej Rady Narodowej i posterunku MO, do jakich doszło podczas zamieszek sprowokowanych przez komunistów.

We wczorajszych uroczystościach wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych samorządów z marszałkiem WL Jarosławem Stawiarskim i burmistrzem Krzysztofem Staruchem na czele, a także poseł na Sejm RP Kazimierz Choma. Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający kraśnicki Czerwiec '59, gdzie mogli także obejrzeć tematyczną wystawę przygotowaną przez MBP. Na zakończenie w sali widowiskowej CKiP odbyła się projekcja filmu Tomasza Saja pt. "Skrzyżowanie".

Rocznicowe uroczystości zostały zorganizowane przez burmistrza Kraśnika i ks. dziekana dekanatu kraśnickiego Janusza Stefanka


Daniel Niedziałek