Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

65. rocznica walki o kościół

20.06.2024 Print
Zdjęcie - 65. rocznica walki o kościół

Burmistrz Kraśnika Krzysztof Staruch oraz dziekan dekanatu kraśnickiego ks. proboszcz Janusz Stefanek zapraszają na uroczystości związane z 65. rocznicą wydarzeń, które miały miejsce w czerwcu 1959 r. i zwane są walką o kościół.

65 lat temu doszło do zamieszek ulicznych i późniejszych prześladowań wiernych w Kraśniku Fabrycznym, którzy stanęli w obronie krzyża, prowizorycznej kapliczki i obrazu Matki Boskiej. Komunistyczne władze oraz milicjanci zniszczyli miejsce w pobliskim lesie, gdzie mieszkańcy zbierali się na modlitwach i uroczystościach, nie mogąc doczekać się budowy świątyni.

Niektórzy z obrońców krzyża zostali później skazani i musieli opuścić miasto. Inni zostali ukarani grzywnami i byli szykanowani. Pretekstem do użycia brutalnej siły, aresztowań i wyroków sądowych były zniszczenia siedziby Miejskiej Rady Narodowej i posterunku MO, do jakich doszło podczas zamieszek sprowokowanych przez komunistów.

Dopiero pod koniec lat 70., za zgodą władz PRL, rozpoczęło się organizowanie ośrodka duszpasterskiego w dzielnicy fabrycznej miasta. Erekcja parafii pw. św. Józefa Robotnika miała miejsce w 1982 r.

Uroczystości rocznicowe odbędą się 23 czerwca i rozpoczną mszą św. o godz. 10:00, po czym nastąpi przemarsz pod pomnik upamiętniający kraśnicki Czerwiec '59 (ul. Kardynała Wyszyńskiego). Na zakończenie w sali widowiskowej CKiP odbędzie się projekcja filmu Tomasza Saja pt. "Skrzyżowanie".

Daniel Niedziałek