Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

9 firm stara się o możliwość realizacji kolejnego miejskiego projektu OZE

12.04.2021 Print
Zdjęcie - 9 firm stara się o możliwość realizacji kolejnego...

- Będzie efekt ekologiczny, a równocześnie wsparcie budżetów domowych mieszkańców poprzez obniżenie wydatków na ogrzewanie i prąd. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w około 250 domach kraśniczan w ramach III edycji projektu Nowa Energia dla Kraśnika – zapowiada burmistrz Wojciech Wilk.
 

W planie jest montaż 209 zestawów paneli fotowoltaicznych zamieniających energię promieniowania słonecznego w  energię elektryczną, 6 kotłów na biomasę (pellet) do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz 51 instalacji kolektorów słonecznych wykorzystywanych do podgrzania wody użytkowej na potrzeby gospodarstw domowych.
 

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne montowane będą na  połaci dachowej lub elewacji budynków.
 

- Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Wartość zadania ogółem to 3 mln 663 tys. 516,40 zł, a dofinansowanie jakie pozyskaliśmy to 1 mln 677 tys. 090,00 zł. Mieszkańcy poniosą 50% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia – dodaje burmistrz Kraśnika.
 

W ubiegłym tygodniu nastąpiło otwarcie ofert w przetargu, który ma wyłonić wykonawców inwestycji. Zgłosiło się do niego w sumie 9 firm, z czego 4 na kolektory słoneczne, 5 na fotowoltaikę oraz 3 na piece. Trwa analiza złożonych ofert. Projekt ma zostać zrealizowany do końca sierpnia przyszłego roku.


Paweł Bieleń