Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Będzie nowy zakład i co najmniej 100 nowych miejsc pracy

09.12.2020 Print
Zdjęcie - Będzie nowy zakład i co najmniej 100 nowych miejsc...

Kolejny przedsiębiorca zdecydował się kupić nieruchomość i zainwestować w kraśnickiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: - Rozwój terenów inwestycyjnych jest dla nas bardzo ważny, bo tworzenie nowych miejsc pracy i kondycja lokalnej gospodarki to absolutny priorytet  – komentuje burmistrz Wojciech Wilk

Inwestorem jest spółka Jokpol, która, wraz ze znaną w naszym mieście firmą Jobon, należy do niemieckiej grupy Jockenhöfer zajmującej się produkcją mebli tapicerowanych. Jobon od kilku lat posiada w Kraśniku szwalnię, w której pracuje obecnie 105 osób. Dzięki budowie nowego zakładu zatrudnienie już w pierwszym etapie inwestycji ma wzrosnąć do 200-250 osób.
- W Kraśniku szwalnię powiązaną z naszym zakładem w Zwierzyńcu prowadzimy od kilku lat. Jesteśmy zadowoleni z pracy tutejszej załogi, widzimy perspektywy rozwoju i chcielibyśmy zwiększyć moce produkcyjne zakładu. Hala, którą obecnie wynajmujemy, nie daje nam jednak w tym względzie zbyt dużych możliwości. Stąd poszukiwanie terenu pod budowę nowego obiektu. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z kraśnickim Urzędem Miasta, gdzie w wyniku bardzo dobrej współpracy zasugerowano nam możliwość i pokazano grunty na terenie strefy, które spełniają nasze  oczekiwania – mówi Aleksander Stanek, prokurent spółek Jokpol i Jobon.

Wspomniana nieruchomość to 3 działki o łącznej powierzchni 4,3 ha, z dostępem do utwardzonych dróg i wszystkich niezbędnych mediów. Inwestor zdecydował się zapłacić magistratowi za nią 2 318 140 zł.

- Rozwój działającej w Kraśniku strefy ekonomicznej jest dla nas bardzo ważny, bo tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój lokalnej gospodarki to absolutny priorytet  – komentuje burmistrz Wojciech Wilk. – Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli dla mieszkańców kolejne dobre informacje o nowych inwestycjach w strefie. W tej sprawie prowadzimy cały czas rozmowy z innymi przedsiębiorcami. Nasze starania mają charakter dwutorowy. Z jednej strony chodzi o zagospodarowanie wszystkich działek w strefie, a z drugiej o pozyskanie nowych, o wiele większych terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy FŁT i stworzenie tam parku przemysłowego. Współpracujemy w związku z tym projektem z Agencją Rozwoju Przemysłu, Lasami Państwowymi, marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, wojewodą lubelskim  i starostą kraśnickim Andrzejem Rollą. Cieszę się również, że Jokpol i Jobon tak dobrze oceniają współpracę z naszym magistratem, bo to świadczy także o dużych szansach na efektywne negocjacje z innymi firmami.            

- Na decyzji o kupnie zaważyło kilka kwestii. Przekonaliśmy się, że można rozmawiać na solidnych podstawach z przedstawicielami samorządu, z panem burmistrzem i osobami odpowiedzialnymi w urzędzie za promocję i inwestycje. Oceniamy dotychczasową współpracę bardzo dobrze i liczymy, że tak będzie przebiegała w przyszłości. Oceniamy też, że są w Kraśniku perspektywy na zwiększenie zatrudnienia. Gdy zaczynaliśmy działalność w Kraśniku, początkowo nie było zbyt wielu chętnych do pracy i nauki zawodu. Z czasem ludzie przekonali się, że można nam zaufać jako pracodawcy i mamy nadzieję, że teraz o nowych pracowników będzie łatwiej – wyjaśnia Aleksander Stanek.

Inwestorem, jeśli chodzi o zakup i własność terenu oraz obiektu, który zostanie wybudowany, będzie spółka Jokpol, natomiast za produkcję w nowym zakładzie ma odpowiadać Jobon. Finalizacja transakcji, podpisanie aktu notarialnego, powinna odbyć się jeszcze w tym roku.
- W pierwszym etapie planowana jest budowa hali o powierzchni około 3 500 m kw. wraz z infrastrukturą i niezbędnym zapleczem magazynowym, przeniesienie tam całości produkcji kraśnickiej szwalni i rozwinięcie jej. Chcemy zwiększyć zatrudnienie do około 200-250 osób.
Z czasem, jeśli sytuacja na rynku będzie na to pozwalać, dobudujemy kolejne hale, tak by, podobnie jak w Zwierzyńcu, również tu działała nie tylko szwalnia, ale i inne wydziały produkcyjne – zapowiada przedstawiciel inwestora.

Produkcja w nowej szwalni, jeżeli przygotowanie i budowa hali przebiegnie zgodnie z planem, mogłaby zacząć się w 2022 roku. Równolegle z inwestycją prowadzona ma być rekrutacja nowych pracowników.

Jak już wspomnieliśmy, spółki Jokpol i Jobon należą do niemieckiej grupy Jockenhöfer. Grupa ta swoje zakłady produkcyjne ma w Niemczech, na Słowacji i w Polsce. Jej polska fabryka znajduje się w niedalekim Zwierzyńcu. Działa tam od początku lat 90. ubiegłego wieku i cały czas się rozwija. Obecnie spółka Jobon zatrudnia 1800 osób. Meble produkowane w Zwierzyńcu w całości przeznaczone są na eksport. Wartość sprzedaży to ponad 100 mln euro rocznie (PB)

Daniel Niedziałek