Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Bezpłatna nauka pływania w ramach działania "Umiem pływać"

22.03.2023 Print

Od 1 marca ruszył pod Patronatem Burmistrza Miasta Kraśnik Wojciecha Wilka projekt bezpłatnej nauki pływania dla uczniów klas pierwszych. Jego organizatorem są kluby sportowe: UKP Fala Kraśnik i UKS „Piątka”. Zajęcia odbywają się dzięki wsparciu w wysokości 135 tys. z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Umiem pływać”. Projekt ma na celu zapewnienie dzieciom z terenu miasta możliwości systematycznej nauki pływania od podstaw.  Realizowany jest dwa razy w tygodniu jako zajęcia dodatkowe, odbywające się poza szkolnymi lekcjami wychowania fizycznego. Treningi będą odbywać się w dwóch turach: od marca do czerwca i od września do grudnia. Z nauki pływania do czerwca korzysta 235 uczniów, którzy szkolą się w 21 grupach. Kolejny nabór na zajęcia obejmie dzieci, które rozpoczną naukę w klasach pierwszych od września.
 
Zajęcia nauki pływania dla kraśnickich pierwszoklasistów prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra trenersko – instruktorska: Zuzanna Mazurek-Frankowska, Katarzyna Hajdenraich, Iwona Kułaga, Anatolii Lavryshyn, Jerzy Nowak, Jakub  Gajewski, Mariusz Kwietniewski oraz Konrad Szmyrgała. Tworzą ją instruktorzy sportu w specjalności pływania i trenerzy klasy II. W ramach zajęć programowych prowadzone są również pogadanki na temat: bezpieczeństwa i orientacji w wodzie, technik poszczególnych stylów pływania sportowego oraz współzawodnictwa w sporcie.
 
- Pływanie to nie tylko przydatna umiejętność, ale też sport, który zapewnia wszechstronny rozwój, poprawia wydolność i zapobiega wadom postawy – mówi burmistrz Wojciech Wilk. – Dlatego chciałem, aby z takich zajęć mogła skorzystać jak największa grupa dzieci, bo jak wiadomo nauka przychodzi najłatwiej w młodym wieku.
 
W ramach bieżącej działalności MOSiR uczyć się pływać lub doskonalić technikę mogą też starsze dzieci oraz dorośli. Prowadzone są zajęcia w grupach oraz indywidualne. Miesięcznie korzysta z nich około 250 osób.
 
Osoby prowadzące zajęcia przez MOSiR:
 
Zuzanna Mazurek-Frankowska – koordynatorka programu, absolwentka AWF Warszawa, kierowniczka ds. sportu MOSiR Kraśnik oraz trenerka pływania. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Mistrzyni Świata Juniorów (Monterrey 2008 r.) na dystansie 200 m. stylem grzbietowym. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów w 2007 r. (Antwerpia). Wielokrotna rekordzistka  i Mistrzyni Polski w pływaniu we wszystkich grupach wiekowych. W 2021 r. została wyróżniona w Alei Gwiazd Kraśnickiego Sportu.
 
Katarzyna Hajdenraich – absolwentka AWF Biała Podlaska, nauczycielka wychowania fizycznego z wieloletnim stażem pracy w szkole jak i w prowadzeniu zajęć z nauk oraz doskonalenia pływania. Instruktor piłki siatkowej i rekreacji ruchowej. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w kraśnickim pływaniu jak i w prowadzeniu zajęć z Aqua Fitness. Na naszych zajęciach pani Katarzyna prowadzi naukę pływania dla dzieci oraz dorosłych.
 
Iwona Mazurek – absolwentka AWF Warszawa, nauczycielka wychowania fizycznego oraz  trenerka pływania w klubie UKP Fala Kraśnik. W przeszłości trenowała siatkówkę oraz pływanie. Posiada instruktora pływania ale również trenera piłki siatkowej oraz instruktora lekkiej atletyki oraz gimnastyki. Od początku powstania UKP Fala Kraśnik prowadząca zajęcia z nauk i doskonalenia pływania oraz z zawodnikami na różnych poziomach sportowych. Była trenerką klas sportowych o profilu pływackim, do których uczęszczała m.in. późniejsza Mistrzyni Świata Juniorów i Olimpijka z Pekinu oraz wielu medalistów Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów. Przez ręce pani Iwony przechodzą dzieci, które
awansują z nauk na doskonalenie pływania, a potem mają szansę trafić do klubu pływackiego, aby dalej kontynuować swoją karierę.
 
Jakub Gajewski – młody i „świeży” instruktor pływania z bardzo dobrym podejściem do dzieci i zapałem do pracy. Student Wychowania Fizycznego na AWF w Warszawie. Instruktor pływania, Aqua Fitness (prowadzi zajęcia MOSiR) oraz trener personalny. Jakub był zawodnikiem Kraśnickiego Klubu pływackiego UKP Fala Kraśnik, później jednak wybrał inną drogę i trenował piłkę nożną w MUKS oraz FKS Stal Kraśnik. Na naszych zajęciach pan Jakub prowadzi naukę pływania dzieci w grupach oraz indywidualnie.
 
Mariusz Kwietniewski – absolwent AWF Biała Podlaska. Nauczyciel wychowania fizycznego oraz instruktor pływania. Przez kilka lat pracował jako trener w klubie pływackim UKP Fala Kraśnik mając na swoim koncie wychowanków, którzy w roku 2017 zdobyli tytuł najlepszej Drużyny w Ogólnopolskim Drużynowym Wieloboju Dzieci w pływaniu (rocznik 2007). Obecnie prowadzi klasę sportową w piłce nożnej. Na naszych zajęciach pan Mariusz prowadzi naukę oraz doskonalenie pływania dzieci.
 
Grzegorz Mazurek - absolwent AWF Warszawa, nauczyciel wychowania fizycznego oraz  trener główny w klubie UKP Fala Kraśnik. Trener II klasy pływania, instruktor gimnastyki, lekkiej atletyki oraz piłki nożnej. Z pływaniem w Kraśniku związany od zawsze, najpierw jako zawodnik, a potem trener FKS Stal Kraśnik. W późniejszych czasach trenował pięciobój nowoczesny w Legii Warszawa. Inicjator i jeden z założycieli Klubu UKP Fala Kraśnik, wychowawca medalistów i rekordzistów Mistrzostw Polski Juniorów oraz Seniorów, brązowej medalistki Mistrzostw Europy Juniorów, Mistrzyni Świata Juniorów oraz Olimpijki Pekin 2008. Przez 13 lat Prezes Okręgowego Związku Pływackiego i członek zarządy Polskiego Związku Pływackiego. Na naszych zajęciach pan Grzegorz prowadzi naukę pływania dzieci. 
 


Dagmara Okulus