Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Co się wydarzyło w Młodzikowie, czyli „Starodzieje”

26.11.2019 Print
Ostatniego wykładu słuchacze kraśnickiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku długo nie zapomną. 21 listopada o godzinie 18.00 w sali widowiskowej CKiP Teatr NOTOCO Senior, działający pod kierunkiem Moniki Nitkiewicz – Mitrut, złożony w większości ze słuchaczek UTW, zaprezentował przed publicznością swój drugi spektakl.
           
Reżyser Monika Nitkiewicz – Mitrut i aktorki: Halina Sobczyk, Stanisława Matysek, Barbara Gawlik, Barbara Lichwa, Grażyna Krawczyk, Kazimiera Hałabis, a także gościnnie występujące Olga Nitkiewicz i Wiktoria Kocjan, przeniosły licznie zgromadzoną publiczność do szykującego się właśnie do wyborów Młodzikowa, małego miasta wielkich ambicji. O fotel burmistrza rywalizują tam reprezentanci dwóch frakcji. Funkcję zdobywa Leokadia Bagno – Grząska, która z miejsca zaczyna wprowadzać nowy porządek, który tak naprawdę jest porządkiem starym, dawno odesłanym do lamusa. Młodzikowo zostaje przechrzczone na Starodzieje i... odtąd się dzieje! Niepogodzona z porażką kandydata własnej frakcji Bronisława Dzbann robi wszystko, aby odsunąć Lodzię od władzy. Snują się intrygi, przybierają na sile konszachty, atmosfera staje się napięta ... I nagle okazuje się, że są rzeczy, od których nie można uciec i że nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg.

Drugi spektakl, zupełnie różny od pełnego liryzmu pierwszego dzieła NOTOCO Senior, udowadnia, że amatorki tworzące grupę są artystkami dojrzałymi, wszechstronnymi, odważnie komentującymi rzeczywistość. Kreowane przez nie postaci to bohaterki wyraziste, konkretne i jakby z życia wzięte. To właśnie doświadczenie życiowe wydaje się być największym obok aktorskiego talentu atutem zawiązanej zaledwie przed półtora rokiem grupy teatralnej.

Premiera należała do bardzo udanych. Publiczność w lot chwytała aluzje, żarty i humor sytuacyjny, z punktu także rozszyfrowywała przedstawione w spektaklu mechanizmy rządzące życiem społecznym. Zarząd kraśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dumny ze swoich słuchaczek, obdarował aktorki NOTOCO i panią reżyser słodkościami.

Tych, którzy ciekawi są, co się wydarzyło w Starodziejach, miłośników teatru autorskiego i przyjaciół NOTOCO serdecznie zapraszamy do CKiP. Spektakl grany będzie ponownie podczas Kraśnickich Spotkań Teatralnych w dniach 25 – 26 stycznia 2020 r. Niech nikt nie przegapi tak cennej lekcji!
Edyta Bodys
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji