Aby zwrócić uwagę na problem zagrożeń dla ptaków wędrownych oraz na konieczność ochrony ich siedlisk, w ubiegłym tygodniu uczniowie ZPO nr 2 obchodzili Światowe Dni Ptaków Wędrownych. Dzięki takim zajęciom dzieci dostrzegają jak ważnym aspektem staje się ochrona przyrody w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, tej na wyciągnięcie ręki.
Przedszkolaki PM nr 5 uczestniczyły w zajęciach tematycznych, poznawały gatunki ptaków wędrownych i ich siedliska, dowiedziały się jak ptaki wysiadują jaja i karmią pisklęta. Uczniowie klas IV i V SP nr 2 wzięli udział w konkursie wiedzy o ptakach i konkursie plastycznym „Ptak na tak”.
Uczniowie klasy VIa udali się na wycieczkę nad Zalew Kraśnicki, gdzie udało się im zaobserwować liczne okazy wyjątkowych gatunków: kaczkę czernicę, głowienkę, krzyżówkę, gęś gęgawę, mewę białogłową i śmieszkę oraz perkoza dwuczubego. Niektóre z nich to nieliczne ptaki lęgowe w Polsce.
Zachęcanie dzieci i dorosłych do poznawania tajemnic ptaków wędrownych ma również inny aspekt. Wiosna jest idealną porą na ich obserwowanie i wsłuchiwanie się w ich niezwykły śpiew. Uważna i świadoma obserwacja ptaków odbywa się w bliskim kontakcie z naturą i aktywnością na świeżym powietrzu, co ma również znaczący wpływ na kondycję psychiczną. Dlatego opieka nad zwierzętami oraz ich obserwowanie często wykorzystywane są w terapiach lękowych i depresyjnych.