Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Elektryczny autobus ARP E-Vehicles Pilea 10 na testach w MPK

13.05.2022 Print

Nasze miasto odwiedził autobus elektryczny ARP E-Vehicles Pilea 10. Jest to większa wersja pojazdu, który testowany był przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kraśniku w zeszłym roku.
Autobus jest produkowany w Polsce, w Solcu Kujawskim. Cechuje go długość 10 metrów, pojemność 85 pasażerów oraz baterie trakcyjne zainstalowane w podłodze, dzięki czemu poprawiają się własności jezdne pojazdu.
Po szybkiej prezentacji pod Urzędem Miasta z udziałem przedstawicieli producenta, radnych Rady Miasta Kraśnik, przedstawicieli Miasta Kraśnik, burmistrza miasta Urzędów oraz zarządu MPK Kraśnik pojazd wykonał kółko na linii nr 2. Przejazd autobusem był bezpłatny, a pasażerowie pozytywnie oceniali demonstracyjny pojazd. Po kursie liniowym załoga Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego mogła zapoznać się z zasadami obsługi i serwisu prezentowanego pojazdu.
Przypomnijmy, że spółka MPK otrzymała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Zielony Transport Publiczny". W ramach programu przy 80% dofinansowaniu zakupione zostaną 4 autobusy elektryczne i ładowarki. Dostosowana zostanie także infrastruktura zajezdni, a załoga przedsiębiorstwa przeszkolona pod kątem eksploatowania nowego typu pojazdów.


Dagmara Okulus