Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Kraśnik cały czas pomaga ukraińskim uchodźcom

24.02.2023 Print
Kraśnik cały czas pomaga ukraińskim uchodźcom

Mieszkańcy Ukrainy zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju mogli już od pierwszych dni wojny liczyć na pomoc kraśniczan, którzy rok temu bardzo aktywnie zaangażowali się w działania pomocowe.  

Chodzi o działania podejmowane zarówno przez samorząd miejski, powiatowy, jaki i organizacje pozarządowe, szkoły czy lokalnych przedsiębiorców.

W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Dom Sportowca” już pod koniec lutego 2022 r. pojawiły się pierwsze kobiety i dzieci uciekające przed wojną. W pewnym okresie było to 65 osób. Uchodźcy przez cały czas mieli zapewnioną pomocą medyczną i wyżywienie oraz dobre warunki do mieszkania. Obecnie przebywają tam 33 osoby.  

Dzięki inicjatywie i wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy, wspólnie z pracownikami  CKiP oraz MOPS, miasto zorganizowało magazyn pomocowy, z którego korzystały osoby przebywające na terenie Kraśnika. Uchodźcy mogli zaopatrzyć się w niezbędną odzież, buty, żywność i środki higieniczne. Wciąż działa fejsbukowa grupa „Kraśnik pomaga Ukrainie”, prowadzone są zbiórki w kraśnickich marketach.  

- Miasto zorganizowało też 5 transportów sprzętu i żywności dla mieszkańców miast partnerskich, tj. Turijska i Korostenia - mówi burmistrz Wojciech Wilk. - Wysłane zostały transporty humanitarne z bielizną termiczną, kocami, ciepłą odzieżą, rękawicami roboczymi, środkami higieny osobistej, lekami i żywnością, agregatami prądotwórczymi. Dużego wsparcia udzieliły nam w trakcie organizowania tej pomocy lokalne firmy, zaangażowali się w nią także nasi radni i strażacy Miejskiej OSP.

Koniecznie należy podkreślić, że wielu uchodźców trafiło do domów kraśnickich rodzin, które zadeklarowały wsparcie w tym zakresie. Była to bezcenna pomoc. Bardzo ważne były także organizowane przez apteki zbiórki leków dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju.   

Na wojenną traumę narażeni są przede wszystkim ci najbardziej bezbronni, czyli dzieci. Dlatego tak ważna była opieka, jaką młodych Ukraińców otoczyły szkoły, CKiP, MOSiR oraz organizacje społeczne i kraśnickie rodziny.

MOPS objął działaniami pomocowymi kilkaset osób, które mogły skorzystać z różnych form wsparcia: zasiłków, paczek żywnościowych, świadczeń pielęgnacyjnych.

Nogent-sur-Oise to z kolei miasto partnerskie Kraśnika we Francji – jego mieszkańcy także za pośrednictwem Kraśnika - przekazali pomoc dla Turijska. Francuzi odwiedzili uchodźców w „Domu Sportowca”, spotkali się również

z wolontariuszami w CKiP. Sporą pomoc finansową przekazali także darczyńcy z zagranicy, również kraśniczanie pracujący i mieszkający w innych krajach oraz społeczność ze szkoły w hiszpańskiej Palencii przy współpracy z gminą Kraśnik i szkołą podstawową w Słodkowie Trzecim. Środki zagraniczne były zbierane m.in. dzięki pomocy Centrum Wolontariatu W Kraśniku.

- Trudno w jednym wpisie wymienić każdą inicjatywę i działania podejmowane na rzecz uchodźców przez kraśniczan - podkreśla Wojciech Wilk. - Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za ten mijający rok:  wolontariuszom, przedsiębiorcom, radnym - za pomoc okazywaną w Kraśniku uchodźcom wojennym z Ukrainy.   

Daniel Niedziałek