Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Kraśnik wyróżniony na ogólnopolskiej gali Narodowego Instytutu Dziedzictwa

25.11.2019 Print

19 listopada w Warszawie podsumowano 27. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, które w dniach 7-8 i 14-15 września 2019 r. obchodzono w całym kraju pod hasłem „Polski splot”. W prawie 400 miejscowościach zorganizowano około 1000 wydarzeń – spotkań, warsztatów, inscenizacji, spacerów, konkursów, wycieczek i zabaw. Najciekawsze z nich uhonorowano podczas ogólnopolskiej gali w  Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, na której program złożył się także niezwykle klimatyczny koncert zespołu Mikromusic oraz uroczysta kolacja. Podczas ceremonii podkreślono znaczenie zaangażowania i podziękowano za nie tym, którzy wykazali się inicjatywą i włączyli w obchody tegorocznego święta otwartych zabytków. Wyróżniono łącznie 71 projektów z 15 województw, przyznano także kilka indywidualnych wyróżnień specjalnych.

Miło nam poinformować, że w zaszczytnym gronie najciekawszych wydarzeń EDD znalazło się realizowane przez Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku zadanie ”Kraśnik – splot historii, kultury i dziedzictwa”. Z rąk dyrektora Instytutu Dziedzictwa Narodowego Bartosza Skaldawskiego nagrodę dla CKiP oraz dla wspierającego projekt Burmistrza Miasta Kraśnik odebrały koordynatorki programu kraśnickiej odsłony EDD – Barbara Halliop i Edyta Bodys. Lubelszczyznę na gali reprezentowały także: Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu wraz ze Szkołą Podstawową w Gołębiu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Warszawska gala świadczy o tym, że Europejskie Dni Dziedzictwa cieszą się coraz większą popularnością. Także kraśniczanie dowiedli, że są godnymi spadkobiercami materialnych i niematerialnych pamiątek po przeszłych pokoleniach. W 2020 roku EDD obchodzone będą pod wieloznacznym, zachęcającym do różnorakich interpretacji hasłem „Moja droga”. Kraśnik z pewnością włączy się w obchody i zaproponuje własną ścieżkę wrześniowego powrotu do korzeni.


Edyta Bodys
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji
Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji