Kraśnicki katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Kraśnik zaprasza jerzyki

13.05.2020 Print
Kraśnik zaprasza jerzyki

Te ptaki to ekologiczni tępiciele uciążliwych owadów. Mieszkańcy mają nadzieję, że jerzyki pomogą w walce z letnią plagą komarów i meszek. Dlatego budki lęgowe dla ptaków zamontowano na ścianach budynków w dwóch lokalizacjach. To  Urząd Miasta i CKiP.  W tym tygodniu pojawią się także na budynku Szkoły Podstawowej nr 4 na Osiedlu Kolejowym. 

Jerzyki każdego dnia pokonują co najmniej 1000 kilometrów i zjadają przy tym ogromne ilości, liczone w tysiącach,  komarów, much i meszek. Wędrują do nas aż z Afryki i wracają często w te same miejsca. Nie brudzą ani elewacji, ani swojego otoczenia (ich odchody są praktycznie niedostrzegalne, rozpylają się w powietrzu). Niemal całe życie, oprócz wysiadywania jaj i karmienia młodych, spędzają w powietrzu, gdzie żywią się owadami, zbierają materiał do wyścielenia gniazda, a nawet ... śpią. 

Jerzyki w mieście skutecznie tępią dokuczliwe owady i czynią to w najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób. Koszt instalacji 60 budek to 2,5 tys. zł: - Mamy nadzieję, że jerzyki znajdą w nich swój dom już w tym roku i będziemy mogli instalować więcej budek w kolejnych latach – mówi burmistrz Wojciech Wilk.

 
Daniel Niedziałek