11 lipca, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli (11 lipca 1943 r.), obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 18:00 w kościele pw. WNMP zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej.
W latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na Kresach Wschodnich oraz obecnych terenach województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa.
Zamordowano w bestialski sposób ponad sto tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi i małych miasteczek. Zniszczono i zagrabiono mienie ofiar. Apogeum tej zbrodni przypadło 11 lipca 1943 r., kiedy Polaków - w tym także kobiety, dzieci i starców - wymordowano w około stu miejscowościach jednocześnie.
Nieliczni Ukraińcy - szacuje się, że ok. 1300 osób - pomagali polskim sąsiadom, ostrzegając ich przed planowanymi pogromami lub zapewniając schronienie. Część z nich została zabita, gdyż nacjonaliści ukraińscy traktowali te gesty miłosierdzia jako kolaborację.
W trakcie okupacji terenów kresowych przez Niemców ukraińska policja pomocnicza czynnie uczestniczyła także w eksterminacji Żydów. Do października 1942 r. zamordowano ok. 247 tysięcy (czyli 97 proc. ogółu) wołyńskich Żydów. Kilka tysięcy policjantów ukraińskich zdezerterowało z bronią i amunicją, zasilając szeregi UPA i biorąc udział w Rzezi Wołyńskiej i ludobójstwie na Polakach.
Więcej na stronie www.zbrodniawolynska.pl