Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Niecodzienna lekcja w Szkole Podstawowej nr 5

27.10.2022 Print

Uczniowie kl. IV – VI Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku oraz zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Kraśniku uczestniczyli 20 października 2022 r. w projekcie „# IGNACY TEM” zorganizowanym przez Fundację ORLEN. Wydarzenie związane było z 200. rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej i procesu destylacji ropy naftowej, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej.
Niecodzienna lekcja miała na celu przybliżenie uczniom postaci Ignacego Łukasiewicza i zachęcenie do proekologicznego myślenia. Edukatorzy pokazali dzieciom próbki ropy naftowej, opowiedzieli o tradycyjnych i odnawialnych źródłach energii. Uczniowie mogli uruchomić elektroniczny zegar, czerpiąc prąd z ziemniaka, cytryny i gazowanego napoju.
Edukację  proekologiczną uatrakcyjniły VR oraz specjalny rower i zgniatarka do plastikowych butelek napędzana siłą mięśni nóg. Była też nauka elektrostatyki z wykorzystaniem Generatora Von de Graaffa, przy którym jeżyły się włosy na głowie. Atrakcyjna forma zajęć wzbudziła zainteresowanie uczniów zagadnieniami, które będą omawiane na tradycyjnych lekcjach fizyki oraz chemii. W takich niecodziennych lekcjach mogli uczestniczyć uczniowie tylko w 31 miastach, tym bardziej cieszy fakt, że uczniowie kraśnickich szkół brali udział w tym projekcie.
Dagmara Okulus