Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Nowa kryta pływalnia MOSiR otwarta od 6 grudnia

05.12.2022 Print
Zdjęcie - Nowa kryta pływalnia MOSiR otwarta od 6 grudnia

Od jutra mieszkańcy Kraśnika będą mogli korzystać z nowoczesnej krytej pływalni. Jej rewitalizacja była największą inwestycją zrealizowaną przez samorząd Miasta Kraśnik w ostatnim 30-leciu. Wartość prac sięgnęła blisko 25 mln złotych. Obiekt pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale także sportową, bowiem jest przystosowany do rozgrywania zawodów pływackich. Inwestycja została zrealizowana przy współfinansowaniu unijnym.
Obiekt jest otwarty od godz. 7:00 do godz. 21:00. W tych godzinach będzie można korzystać z pływalni od poniedziałku do piątku, a w weekendy od godz. 10:00 do 18:00.
- Bardzo się cieszę, że w tych trudnych czasach, udało nam się przeprowadzić i zakończyć inwestycję. Nowoczesna i przyjazna w użytkowaniu kryta pływalnia jest obiektem długo wyczekiwanym przez społeczność lokalną i jestem przekonany, że stanie się wizytówką miasta. Przede wszystkim będzie to atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców w każdym wieku – mówi burmistrz miasta Wojciech Wilk
Nowa pływalnia powstała dzięki zaangażowaniu środków z budżetu miasta, ale także niezwykle istotne było wsparcie unijne i środki z budżetu państwa. Projekt pn. „Modernizacja zdegradowanego obiektu krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kraśniku” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura Społeczna, Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich. Dofinansowanie przekazało też Ministerstwu Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej. 

Dofinansowanie z UE:  11 965 505,15 zł
Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki:  3 000 000,00 zł
Wartość inwestycji:  25 000 000,00 zł


Kryta pływalnia MOSiR powstała na miejscu zdegradowanej pływalni, przy ul Żwirki i Wigury. Główna część obiektu składa się z dwóch niecek: basenu sportowego o wymiarach 25 m x 12,60 m (głębokość od 1,80 do 1,20 m) oraz brodzika o wymiarach 12,60 x 6,10 m (głębokość od 0,6 do 0,9 m). Obok usytuowana jest część rekreacyjna, a w niej 3 baseny z hydromasażami (jacuzzi), brodzik z urządzeniami wodnymi dla dzieci takimi jak: zjeżdżalnia, pulsujące wodą żabki i armatki wodne. Jest także sauna sucha i mokra dla 6-8 osób. Pływalnia posiada też nowoczesne zaplecze szatniowo-sanitarne i administracyjne. 
Hala basenowa została wyposażona w elektroniczny system pomiaru czasu, dzięki czemu będzie można organizować zawody sportowe. To bardzo dobra wiadomość, gdyż w Kraśniku od wielu lat działa Uczniowski Klub Sportowy „Fala”, który należy do najbardziej utytułowanych w kraju. To tutaj swoje pierwsze sukcesy odnosiła kraśniczanka Zuzanna Mazurek, reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, mistrzyni świata juniorów i mistrzyni Polski seniorów.    
Pływalnia przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnością ruchową. Dla nich przewidziane jest odrębne wejście na halę basenową, z oddzielną szatnią, przebieralnią i toaletą. Na hali basenowej znajduje się również podnośnik umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchową korzystanie zarówno z basenu sportowego, jak również basenów rekreacyjnych. 
Na pływalni zamontowano także Elektroniczny System Obsługi Klienta, który obsługiwał będzie dwie strefy: basenu i sauny. System ma umożliwić klientom zakup i doładowanie karnetów poprzez samoobsługowy sklep www. System pracował będzie w formie aplikacji serwerowej.
W czasie inwestycji nie zapomniano o oszczędności energii. Na obiekcie został zastosowany innowacyjny układ uzdatniania wód popłucznych do wykorzystania w instalacjach obiektów basenowych. Jest to ekonomiczny i ekologiczny system, który pozwala na odzyskanie 96% wód wykorzystywanych do płukania filtrów basenowych i przywrócenie ich do obiegu jako świeżej wody. Na dachu hali basenowej znajduje się instalacja fotowoltaiczna.

Daniel Niedziałek