Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Prace przy rekonstrukcji średniowiecznego pieca idą pełną para

15.07.2021 Print
Zdjęcie - Prace przy rekonstrukcji średniowiecznego pieca id...

Kilka lat spędził pod prowizorycznym zadaszeniem, ale teraz jest rekonstruowany i wkrótce będzie jedną z atrakcji turystycznych i historycznych Kraśnika. W połowie czerwca rozpoczęły się prace związane z odbudową i ekspozycja zabytkowego, średniowiecznego pieca do wypału ceramiki znajdującego się przy Zalewie Kraśnickim.

 

- Inwestycja zakłada najpierw oczyszczenie pieca, zbadanie jego konstrukcji i zabezpieczenie, a następnie jego rekonstrukcję oraz wykonanie trwałej, wzniesionej ponad grunt, konstrukcji o funkcji ekspozycyjnej – mówi burmistrz Wojciech Wilk.

 

Często przy takich pracach następują kolejne, ciekawe odkrycia. Jak informuje dr. Dominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, podczas oczyszczania miejsca prac zespół pracujący pod okiem archeologa Marcina Piotrowskiego odkrył nieznane wcześniej schody służące prawdopodobnie do znoszenia urobku oraz wynoszenia gotowych produktów. Później natrafiono jeszcze na fragment kamiennego muru, prawdopodobnie drugiego pieca.

 

Przy odbudowie pieca wykorzystywane będą zachowane elementy oraz nowe, ale wzorowane na historycznych. Kilkaset ręcznie formowanych cegieł „palcówek” już wypalanych jest w tym celu w podkraśnickiej Cegielnia Hoffmanowska - Handmade brick - Cegła ręcznie formowana.

 

Inwestycje tę realizujemy między innymi dzięki pozyskaniu unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej nad zalewem wraz z rekonstrukcją i ekspozycją zabytkowego pieca.


Paweł Bieleń