Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

28.02.2023 Print

Profilaktyka pozwala do minimum zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, dlatego tak ważne są badania przesiewowe. Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

W woj. lubelskim można bezpłatnie wykonać kolonoskopię w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w 17-tu pracowniach
endoskopowych. Celem programu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór.

Do udziału w programie uprawnione są osoby w wieku 50-65 lat lub w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat.

Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Do udziału w nim nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy zgłosić się do jednej z pracowni endoskopii realizującej omawiany program.

W Kraśniku badanie takie można wykonać w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Chopina 13.
Rejestracja pod numerem telefonu: 81 825 13 81 oraz 81 769 09 18.
Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Więcej informacji: https://www.nfz-lublin.pl/komunikat/6308


Dagmara Okulus