Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Przez Kraśnik przebiegnie nowa droga powiatowa Urzędów – Olbięcin

02.12.2020 Print
Przez Kraśnik przebiegnie nowa droga powiatowa Urzędów – Olbięcin

Droga skróci dystans między naszym miastem a ościennymi gminami, między innymi z sąsiadującym Urzędowem. Zostanie przy niej wybudowana również ścieżka rowerowa: - To ważna inwestycja dla Kraśnika i jego mieszkańców, ponieważ ułatwi komunikację z okolicznymi miejscowościami i będzie kolejnym impulsem rozwojowym dla naszego miasta i powiatu - mówi burmistrz Kraśnika.  


Takie plany ma samorząd Powiatu Kraśnickiego, który inwestycję chce realizować przy wsparciu samorządu wojewódzkiego i gmin, przez które trasa będzie wiodła. Dziś w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim zostało podpisane porozumienie w tej sprawie wspólnie z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, starostą Andrzejem Rollą, burmistrzem Wojciechem Wilkiem i innymi samorządowcami: wójtami Marcinem Gąsiorowskim (Dzierzkowice) i Krzysztofem Serafinem (Trzydnik Duży) oraz burmistrzem Pawłem Dąbrowskim (Urzędów), a także Piotrem Mrozem, zastępcą dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Wsparcie dla inwestycji zadeklarował dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Czech. Sygnatariusze porozumienia będą starać się o dofinansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.


Wspomniana trasa ma być poprowadzoną od ulicy Wodnej w Urzędowie, w okolicy cmentarza parafialnego przez pola i las w kierunku Kraśnika (obecnie biegnie tamtędy droga polna) i dalej w Kraśniku ulicami Północną i Krasińskiego do miejscowości Wyżnianka w gminie Dzierzkowice. Tam przetnie obecną drogę powiatową Kraśnik – Dzierzkowice i poprowadzona zostanie na południe przez las i pola w kierunku Olbięcina, do skrzyżowania drogi krajowej nr 74 i drogi wojewódzkiej 855. W tej chwili na dużej części tej trasy są drogi gruntowe, a na części drogę trzeba będzie wytyczyć.


- Wydaje nam się, że ten nowy przebieg drogi powiatowej, która jest jak gdyby przedłużeniem drogi wojewódzkiej, będzie ze wszech miar korzystny dla wszystkich mieszkańców powiatu kraśnickiego, a także dla wszystkich jeżdżących drogą nr 74 i mających do zdobycia tzw. „Górę Olbięcką”. Tam jest szereg niebezpiecznych zakrętów, które często są świadkiem różnego rodzaju wypadków samochodowych, a nierzadko i katastrof – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Jarosław Stawiarski.


Jak podkreślał z kolei starosta kraśnicki Andrzej Rolla, nowa droga z jednej strony skróci trasę między Olbięcinem i Kraśnikiem (dzielnicą fabryczną) z 15 do 5 km, a z drugiej strony między Kraśnikiem a Urzędowem otworzy tereny pod nowe inwestycje: - Są to tereny w centrum powiatu, na dzień dzisiejszy pola, które nie zawsze służą rolnictwu. Będzie można więc przekształcić je na przemysłowo – inwestycyjne. To stworzy warunki dla rozwoju naszego powiatu – przekonywał starosta Rolla.
PB

Daniel Niedziałek