Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Spacer śladami kraśnickich Żydów w ramach projektu "Akademia Opiekunów Pamięci"

25.11.2021 Print

25 listopada 2021 roku o godzinie 12:00 z samego serca rynku swój spacer śladami historii kraśnickich Żydów rozpoczęła grupa ponad 40 osób. Wśród nich – uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku oraz kilku pasjonatów historii a nawet pasjonat, który specjalnie na to wydarzenie przyjechał rowerem aż z Bełżyc. Spacer ten przygotowany został w ramach projektu "Akademia Opiekunów Pamięci" realizowanego od października br. przez. ILO w Kraśniku. Inicjatorem tego programu jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.
Prowadzącym całe wydarzenie był Mariusz Bieniek - nauczyciel historii we wspomnianym liceum i jednocześnie koordynator programu w województwie lubelskim oraz dr Dominik Szulc, historyk PAN i Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.
Trasa przygotowana została w taki sposób aby jak najdokładniej przybliżyć żydowskie dziedzictwo miasta. Poszczególne punkty trasy ujęte były w specjalnie opracowanym na tą okazję mini-przewodniku pt. "Śladami kraśnickich Żydów. Spacerownik".
Przedsięwzięcie pozwoliło na zapoznanie się z miejscami takimi jak trzy cmentarze żydowskie, duża i mała synagoga oraz żydowska łaźnia czyli mykwa.

Kolejna edycja historycznych spacerów planowana jest już na wiosnę.


Dagmara Okulus
Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji