Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Trzeba gospodarować nią racjonalnie, ale mamy spore zasoby czystej wody

18.05.2021 Print
Zdjęcie - Trzeba gospodarować nią racjonalnie, ale mamy spor...

Wykorzystujemy ją na co dzień do picia, mycia się, sprzątania, do celów gospodarczych itd. Ile tak naprawdę jej zużywamy? Jakie mamy jej zapasy? Jaka jest jej czystość? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma ciekawymi informacjami na temat wody w Kraśniku.
 

W ubiegłym roku KPWiK ze swoich studni wyprodukował 1 mln 557 tys. 866 metrów sześciennych wody. Trafiła ona przede wszystkim na teren Kraśnika, ale także do okolicznych miejscowości. Nasza spółka korzysta z 13 ujęć wód podziemnych zlokalizowanych na terenach leśnych w dzielnicy fabrycznej oraz na terenach polnych w gminie Kraśnik. Woda wydobywana jest z głębokość ok. 50 m pod powierzchnią terenu.


Co ważne jest ona czysta i nadaje się do picia bezpośrednio z ujęcia. Spełnia wymogi jakościowe, nie wymaga dodatkowego filtrowania czy uzdatniania. Poddawana jest jedynie dezynfekcji w terenowych zbiornikach wody za pomocą podchlorynu sodu. Jakość naszej wody jest stale kontrolowana przez Sanepid oraz wewnętrzne laboratorium KPWiK Sp. z o.o., a ujęcia przez nasze przedsiębiorstwo i akredytowane zewnętrzne laboratorium.


Ilość posiadanych ujęć wody w odległych od siebie lokalizacjach, w sytuacji wykrycia ewentualnego zanieczyszczenia, daje możliwość przełączenia i wykorzystania innych ujęć, bez stosowania ograniczeń w dostawie wody do odbiorców.


Wodę należy oczywiście wykorzystywać w racjonalny sposób, ale kraśniczanie są w o tyle dobrej sytuacji, że u nas jej zasoby wciąż są duże. Występujące w poprzednich latach susze nie spowodowały braków wody w ujęciach. Na razie wykorzystujemy 40% dostępnych rocznych zasobów wodnych, a możliwości produkcyjne dla naszych ujęć to niemal 4 mln m sześciennych wody.

Paweł Bieleń