Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Tworzymy bibliotekę na miarę XXI wieku

26.03.2021 Print
Tworzymy bibliotekę na miarę XXI wieku
Tworzymy bibliotekę na miarę XXI wieku. Trwa gruntowna modernizacja głównego budynku MBP przy ul. Koszarowej 10A. Powstał on w 1977 r. i od tego czasu nie był poważnie remontowany.


Po zakończonym remoncie stworzone zostaną m.in. Kącik Kominkowy w czytelni dla dorosłych, wyspa zieleni ze sztucznym drzewkiem otoczona regałami na książki dla najmłodszych w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym, sala multimedialna dla dzieci wraz z centrum Małych Odkryć Geograficznych oraz Eko-Pracownią z Laboratorium Małej Botaniki. Wygospodarowane zostanie także miejsce na Kącik Prasowy, Retro-Kącik do odsłuchu winyli, salę wielofunkcyjną na potrzeby Centrum Aktywizacji Seniora i fanów gier komp, salę konferencyjnej wraz aneksem kuchennym i szatnią.
 

- Za nami już I etap inwestycji związany z termomodernizacją. Docieplone zostały ściany zewnętrzne budynku, wykonana została jego izolacja od wewnątrz, częściowo wymienione zostały okna i drzwi, wykonano modernizacje posadzki oraz wiatrołapu. O zmniejszenie wydatków na energię zadbaliśmy także poprzez modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz montaż ogniw fotowoltaicznych i energooszczędnych opraw oświetleniowych. Wartość projektu dot. termomodernizacji to nieco ponad 1,2 mln zł. Ponad połowa tych środków pochodzi z unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 - informuje burmistrz Wojciech Wilk.
 W drugim etapie bibliotecznej inwestycji, który zrealizowany ma być do końca przyszłego roku, zajmiemy się przede wszystkim wnętrzem budynku. Przebudowane zostaną pomieszczenia i klatki schodowe, wykonany zostanie szyb windowy i zamontowana winda. Prace dotycz będą także instalacji elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, klimatyzacji, wentylacji mechanicznej itd. Budynek zostanie przystosowany dla niepełnosprawnych, pojawi się pochylnia, przebudowane zostaną schody zewnętrzne. Na nowo zaaranżowane zostaną wnętrza, trafią do nich nowe meble. Zagospodarujemy też teren wokół budynku.
 

Na tę część inwestycji samorząd również uzyskał dofinansowanie w ramach RPO. Całkowita wartość projektu wynosi nieco ponad 2 mln 780 tys. zł, a dofinansowanie 1 mln 709 tys. zł.

 

#przyjaznyKraśnik #Kraśnikbudujemy


Paweł Bieleń