Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Umowa na przebudowę Kościuszki 26 podpisana

08.11.2019 Print
Zdjęcie - Umowa na przebudowę Kościuszki 26 podpisana

7 listopada br. burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk podpisał umowę z firmą "DACH-MUR", której przedmiotem jest przebudowa zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26. To pierwsza z trzech dużych inwestycji, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach w ramach unijnego projektu „Rewitalizacja Miasta Kraśnik”.
 
18 stycznia br. burmistrz i marszałek województwa Jarosław Stawiarski podpisali umowę na dofinansowanie tego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wynosi 11 mln zł. Dzięki środkom unijnym oraz pieniądzom z budżetu miasta samorząd planuje nie tylko rewitalizację zabytkowej kamienicy na ul. Kościuszki, ale także przebudowę rynku i Ronda Żołnierzy Wyklętych (okolice ul. Mostowej i pomnika partyzanta).
 
Pierwszym etapem jest właśnie kompleksowa przebudowa budynków na ul. Kościuszki 26. Wartość tej inwestycji wynosi 7 831 997,90 zł brutto. Termin wykonania prac budowlanych to 30.09.2021 r. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie robót rozbiórkowych i remontowych wewnątrz istniejącego głównego budynku, wykonanie robót rozbiórkowych istniejących budynków w oficynie i budowę nowego budynku, wykonanie instalacji i przyłączy niezbędnych do funkcjonowania obiektu, wykonanie wszystkich prac wykończeniowych, ukształtowanie terenu wokół poprzez wykonanie opaski i nowego chodnika, budowę schodów do amfiteatru, nasadzenia drzew i krzewów.
 
Zgodnie z projektem, opracowanym jeszcze w poprzedniej kadencji, w nowym budynku w oficynie ma znaleźć się sala wielofunkcyjna wraz z zapleczem – kawiarnią, sanitariatami, magazynem. W głównym budynku od ul. Kościuszki planowana jest izba pamięci, klub seniora, pomieszczenia edukacyjne, gabinety lekarskie i sale dydaktyczne. Inwestycja potrwa dwa lata, więc funkcjonalność obiektu może jeszcze ulec częściowej zmianie.
 
- To początek dużych zmian urbanistycznych w starej części miasta – mówi burmistrz Wojciech Wilk. - Dotyczy to zwłaszcza ronda przy ul. Mostowej, które stanie się centrum przesiadkowym komunikacji publicznej oraz rynku. Miejsca te zmienią swe oblicze, a z przebudową kamienicy na ul. Kościuszki wiążemy nadzieję na aktywizację społeczną tej części miasta.   


Daniel Niedziałek