Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

W FŁT Kraśnik S.A. powstało Centrum Badań i Rozwoju

03.09.2021 Print
Zdjęcie - W FŁT Kraśnik S.A. powstało Centrum Badań i Rozwoj...

Innowacyjność to najlepszy sposób na to, by prowadząc działalność gospodarczą rozwijać się i osiągnąć sukces. W piątek 3 września w kraśnickiej Fabryce Łożysk Tocznych S.A. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Badań i Rozwoju.
 

- Fabryka Łożysk Tocznych SA jest strategicznym przedsiębiorstwem dla Kraśnika, dlatego tak ważne jest aby się rozwijała, aby miała coraz ważniejszą pozycję na rynku krajowym, aby zdobywała rynki europejskie i światowe. Jestem przekonany, że utworzone w FŁT Centrum Badań i Rozwoju będzie się do tego przyczyniało – mówi burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. - Aby się rozwijać nie można stać w miejscu, trzeba podnosić jakość swoich produktów, trzeba wprowadzać innowacyjne rozwiązania i cieszę się, że dzieje się to w kraśnickiej fabryce. Bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję całemu zarządowi FŁT na czele z prezesem Grzegorzem Jasińskim za podejmowane w tym kierunku działania. Wielkie ukłony kieruję także w stronę inwestora strategicznego, chińskiej grupy Tri Ring oraz Politechniki Świętokrzyskiej, która jest partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia – dodaje burmistrz.
 

Zadaniem CBiR jest praca na podniesieniem standardu już wytwarzanych w kraśnickiej FŁT łożysk, poprzez chociażby zmniejszenie oporów toczenia, zastosowanie elementów łożyska o wyższej niezawodności, obniżenie poziomu drgań, wyższą szczelność, czy osiągnięcie niższej temperatury pracy, ale także nad nowymi konstrukcjami. Centrum Badań i Rozwoju i zgromadzone w jego ramach zaplecze, daje możliwość przeprowadzania symulacji komputerowych, wykonania prototypów oraz ich weryfikacji materiałowo-wymiarowa, a następnie ich badania na specjalistycznych stanowiskach badawczych.
 

Całkowity koszt realizacji projektu Centrum B+R to kwota nieco ponad 27 mln 101 tys. zł. FŁT zrealizowała go we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Unijne dofinansowanie jakie pozyskano na ten cel to ponad 8 mln 255 tys. zł.
 

Obecnie zdolności produkcyjne kraśnickiej fabryki to około 14 mln łożysk rocznie. Produkowanych jest tutaj około 400 różnych rodzajów łożysk. Wyroby sygnowane znakiem PBF (Polish Bearing Factory) wykorzystywane są praktycznie na całym świecie, przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, ale także w silnikach elektrycznych, maszynach rolniczych, hutnictwie, górnictwie, energetyce itd.
 

Główne kierunki rozwoju jakie FŁT stawia przed sobą na najbliższe lata to: łożyska niskoemisyjne do silników elektrycznych i motoryzacji, łożyska cichobieżne, łożyska szybkoobrotowe do samochodów hybrydowych i elektrycznych, łożyska kompaktowe – piasty osi kół samochodowych oraz do maszyn rolniczych, uszczelnienia łożysk uszczelkami z cieczami magnetycznymi oraz nowe kompozycje mieszanek gumowych, łożyska hybrydowe z ceramicznym elementami tocznymi, a także łożyska do przemysłu spożywczego (smarowanie nalewowe).

Paweł Bieleń