Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Wernisaż wystawy malarstwa abstrakcyjnego

21.06.2021 Print

W sobotę, 19 czerwca 2021 roku, o godzinie 17:00 odbył się piękny, artystyczny wieczór otwierający wystawę malarstwa abstrakcyjnego Marzeny Kaspieruk.
 

Niemalże dwadzieścia obrazów wielkiego i małego formatu zawisło w Galerii "Odnowa" w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Artystka pokazała swoje najlepsze prace tworzone w różnych technikach między innymi olej, akryl, akwarela oraz technika mieszana. Wystawę można odwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 do 5 lipca 2021 roku.
Malarstwo abstrakcyjne to nurt w sztuce współczesnej, który na początku XX wieku stał się w Europie bardzo modny. Śmiało można powiedzieć, że fascynacja tym kierunkiem w sztuce trwa do dziś. Zapoczątkowane zostało już na początku XX wieku przez rosyjskiego malarza Wasilija Kandinskiego, którego uważa się za twórcę abstrakcjonizmu. Malarstwo abstrakcyjne może jest nierozumiane przez wiele osób, ale zapewne w większości przypadków wynika to z nieznajomości tego pojęcia. Obraz abstrakcyjny ma nie być rozumiany - jego zadaniem jest wywołanie tzw. wrażenia artystycznego. Obraz ma wzbudzić emocje pozytywne lub negatywne, ma intrygować. Sztuka nowoczesna to przede wszystkim inspirujące kształty, nieoczywiste połączenia kolorów i nowatorskie kompozycje. To też oryginalność, różnorodność i asymetryczność.
Marzena Kasperiuk pochodzi ze Stalowej Woli, ukończyła UMCS w Lublinie na Wydziale Artystycznym w pracowni prof. Walentego Wróblewskiego, gdzie obroniła dyplom w 2019 roku. Jest autorką 8 indywidualnych wystaw, brała udział w kilku wystawach zbiorowych ogólnopolskich, W 2019 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Aleksandra Rak