Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Wkrótce ruszą prace przy zabytkowym piecu do wypału cegieł na Zalewem Kraśnickim

16.06.2021 Print
Wkrótce ruszą prace przy zabytkowym piecu do wypału cegieł na Zalewem Kraśnickim
Rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej nad Zalewem Kraśnickim powoli dobiega końca, ale tak jak zapowiadałem, to nie jedyna rzecz, która będzie się działa w tym roku na tym terenie. Drugim elementem realizowanego projektu jest zabezpieczenie i ekspozycja zabytkowego pieca do wypału cegieł, zlokalizowanego przy parkingu.

- Pochodzący z końca XV wieku obiekt odkryty został w 2007 r. przez śp. Zbigniewa Wichrowskiego w czasie badań archeologicznych prowadzonych w związku z zagospodarowaniem ośrodka wypoczynkowego nad zalewem. Przeprowadzona w 2019 roku inwentaryzacja zabytku pokazała, że, choć jest on w złym stanie, jest możliwa jego odbudowa i ekspozycja, tak by stał się atrakcją turystyczną - mówi burmistrz Wojciech Wilk.

 

Inwentaryzację przeprowadzili archeolodzy Patrycja i Marcin Piotrowscy oraz historyk dr Dominik Szulc, a projekt odbudowy pieca na jej podstawie wykonał inż. Marek Podolak.


 

Zakres prac obejmuje uporządkowanie zabytku i jego bezpośredniego otoczenia, wykonanie niezbędnych czynności konserwatorskich (oczyszczenie pieca, zbadanie konstrukcji, zabezpieczenie), jego rekonstrukcję oraz wykonanie trwałej, wzniesionej ponad grunt, konstrukcji o funkcji ekspozycyjnej.
 

Piec zostanie odbudowany z wykorzystaniem zachowanych elementów oraz nowych, ale wzorowanych na historycznych.


 

W pobliżu pieca staną ławki, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci. Na tablicach prezentowane będą historia pieca, wypału cegły oraz terenu obecnego zalewu od czasów średniowiecza. Tutaj w XIV w. istniała pierwsza siedziba właścicieli Kraśnika, rodziny Gorajskich.
 

Miasto Kraśnik na rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej nad zalewem wraz z rekonstrukcją i ekspozycją zabytkowego pieca otrzymało unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
 

Zaplanowane prace zrealizuje wyłonione w ramach przetargu Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych inż. Michalina Pietrzyk z Kraśnika.


foto daga Okulus/CKiP, fb/Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego

Paweł Bieleń