Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

​XII Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” za nami!

18.07.2022 Print

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się piątkowym wieczorem w Synagodze, gdzie widzowie obejrzeli dwa filmy: dokumentalny „Gimpel the Fool returns to Poland” (Gimpel Głupek wraca do Polski) oraz skróconą wersję programu publicystycznego „W powiększeniu – Isaac Bashevis Singer”. Dzięki bohaterom programu mogliśmy poznać ważne fakty dotyczące życia i twórczości Noblisty.
Sobotnią odsłoną Festiwalu był monodram "Ostatni Demon" w wykonaniu Witka Dąbrowskiego z towarzyszeniem Mateusz Roger Strzempa (akordeon).
Dziękujemy także dwustu najbardziej zapalonym fanom za przybycie do amfiteatru, który w sobotni wieczór był sceną wielkiego widowiska tradycyjnie wieńczącego wydarzenie. „Przyjaciele Sztukmistrza 2022” na dany przez opatrzność znak – nad Kraśnikiem pojawiła się przepiękna, ogromna tęcza – rozpoczęli swój równie zjawiskowy spektakl. Artyści z Polski, Czech, Chile, Izraela i Argentyny pod artystycznym kierownictwem Arkadiusza Ziętka przywołali kilka wątków z najsłynniejszej powieści Izaaka Singera „Sztukmistrz z Lublina”. Narracją, śpiewem, tańcem, akrobacjami, żonglerką, beat boxem i teatrem ognia opowiedzieli o Jaszy Mazurze, jego włóczędze, kochanych i porzucanych przez niego kobietach oraz o mistycznym zakończeniu jego życia. Imponujące, zachwycające przedstawienie miało jak co roku liryczną puentę – artyści i publiczność odśpiewali wspólnie utwór rabbiego Nachmana z Bracławia stanowiący budujące przesłanie Festiwalu: "Cały cały świat, jeden wąski most (...) ale ważne ważne jest to, by się nie bać, by się nie bać wcale”.
Sztukmistrzowie – do zobaczenia za rok!
 


Dagmara Okulus