Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Zapraszamy na spacer śladami kraśnickich Żydów

22.11.2021 Print

Od października 2021 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku realizowany jest projekt „Akademia Opiekunów Pamięci”, którego inicjatorem jest  Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. W dniach 11-12 października nauczyciel historii w I LO – Mariusz Bieniek uczestniczył w seminarium w Krakowie, które przygotowywało koordynatorów z czterech województw do realizacji programu. Projekt „Akademia Opiekunów Pamięci” to cykl zajęć kulturowo-edukacyjnych skierowanych do lokalnych aktywistów, przedstawicieli grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, pasjonatów historii interesujących się dziedzictwem żydowskim swojej miejscowości i regionu. Celem projektu jest zwiększanie aktywności obywatelskiej w szczególności wśród osób młodych w zakresie poznawania wielokulturowej historii swojej miejscowości oraz podejmowania działań na rzecz upamiętnienia dziedzictwa żydowskiego. Efektem projektu, poza wzbogaceniem kompetencji uczestników, są wypracowane mini – projekty, które uczestnicy  Akademii realizują  pod okiem i ze wsparciem mentorów.
 

Projekt sfinansowany został przez Narodowy Instytut Wolności -Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 - 2030. Partnerami  kraśnickiego projektu  są: Urząd Miasta Kraśnik oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.
 

Efektem pracy grupy projektowej I LO w Kraśniku jest powstanie mini – przewodnika „Śladami kraśnickich Żydów. Spacerownik”. Znajduje się w nim mapa z zaznaczonymi miejscami związanymi z dziedzictwem żydowskim Kraśnika oraz ich krótki opis. W dniu 24 listopada o godz.12.00 grupa projektowa z Górki wraz z p. Mariuszem Bieńkiem oraz p. Dominikiem Szulcem odbędą spacer, podczas którego zostaną zapoznani z dziejami osadnictwa żydowskiego w mieście oraz historią miejsc związanych z kraśnickimi Żydami. 


KS