Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Proces inwestycyjny

Print

W ramach przygotowania inwestycji niezbędne są podstawowe informacje dot. nieruchomości gruntowej, na której będzie ona realizowana, tj: stan prawny, lokalizacja, dostęp do drogi publicznej i uzbrojenia terenu oraz warunki zabudowy i przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

 

W przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dot. wybranej lokalizacji, Inwestor powinien zwrócić się o określenie warunków zabudowy, wydawanych w drodze decyzji.

 

Uwaga: Zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80 poz. 717 z późniejszymi zmianami), wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

  • co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;

  • teren ma dostęp do drogi publicznej;

  • istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego – warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem;

  • teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym;

  • decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.


Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń i decyzji oraz realizacji inwestycji

 

Po przejściu wstępnego etapu procesu inwestycyjnego oraz posiadając prawo do dysponowania nieruchomością, Inwestor powinien uzyskać niezbędne pozwolenia lub dokonać zgłoszeń planowanych prac. Tryb postępowania na tym etapie uzależniony jest od rodzaju i zakresu planowanego przedsięwzięcia budowlanego.

 

Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (lub decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę).

 

Rodzaj przedsięwzięcia budowlanego może decydować o konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Ma to miejsce w przypadku, gdy planowana inwestycja może znacząco oddziaływać na środowisko naturalne. Uzyskanie decyzji środowiskowej dla takich przedsięwzięć jest wymagane przed przystąpieniem o udzielenie pozwolenia na budowę.

 

Rozpoczynając budowę Inwestor jest obowiązany zawiadomić o terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Proces budowy musi być prowadzony i nadzorowany przez upoważnione osoby.

 

Zakończenie prac - dokonanie odbioru obiektu

 

Po realizacji budowy pozostaje ostatni etap, polegający na dokonaniu odbioru obiektu przez odpowiednie instytucje i ewentualne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Wniosek o pozwolenie na użytkowanie oraz zawiadomienie o zakończeniu budowy składane są do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB). Jest to organ administracji rządowej.

 

W Kraśniku siedziba Inspektora znajduje się przy ulicy Lubelskiej 115, tel. (+48) 81 825 31 07.