Zapraszamy na kolejny spektakl w ramach projektu "Scena Reduta" już 2 grudnia

27.11.2023 Print

Serdecznie zapraszamy na kolejną teatralną odsłonę projektu Scena Reduta. Od dzisiaj rusza sprzedaż biletów na spektakl "Jeanne", które można nabyć w sekretariacie CKiP od poniedziałku do piątku godz. 8-16 oraz internetowo:
Bilety "Jeanne"
Wszystkie bilety w cenie 40zł.
 
Autor: Jean Robert Charrier
Przekład: Bogusława Frosztęga
Reżyseria: Redbad Klynstra-Komarnicki
Przestrzeń i kostiumy: Aleksandra Reda
Muzyka: Tomasz Sroczyński
Wizualizacje: Kamila Siwińska
Choreografia: Ryszard Kalinowski
Reżyseria światła: Jędrzej Skajster
Inspicjent: Małgorzata Bigelmajer
Produkcja: Mateusz Nowak
Zdjęcie plakatowe: Krzysztof Werema
Zdjęcia: Aleksander Wolak
Projekt graficzny: Julia Górka
Obsada:
Jeanne Renaud - Jadwiga Jankowska-Cieślak (gościnnie)
Marin - Wojciech Rusin / Marek Szkoda
Anne Legal - Marta Ledwoń
Jean - Marek Szkoda / Wojciech Rusin
Jeanne, emerytowana sekretarka, osierocona przez rodzinę i opuszczona przez przyjaciół, żyje w samotności, pielęgnując nagromadzone przez lata urazy. Przekształciła swoje mieszkanie w fortecę, w której spędza dni na przeglądaniu czasopism i szpiegowaniu sąsiadów. Dziwaczeje otaczając się kolejnymi absurdami, które swym komizmem zaskoczą Publiczność.
Kiedy lokalna polityk w trakcie kampanii wyborczej ogłasza akcję międzypokoleniowej pomocy, niechętnie zgadza się wziąć w niej udział. I tak każdego dnia Marin, małomówny i prostolinijny młody człowiek, przynosi jej tacę z posiłkiem.
Między dwojgiem ludzi, których pozornie wszystko dzieli, zawiązuje się skomplikowana relacja. Jean Robert Charrier, autor tej niezwykłej sztuki, z czułością i melancholią przypatruje się spotkaniu kobiety i mężczyzny poszukujących wspólnego języka.
W tej tragikomedii ludzkiej to co, ważne przeplata się zwinnie z tym, co trywialne. Banalność droczy się z patosem, a przaśność przekomarza się ze smutkiem. To historia o wszystkim, co stanowi istotę życia, o ludzkich pragnieniach, tęsknotach i głupotach. I o sile teatru, w którym spotkanie z widzem rodzi wspólnotę poszukującą sensu i wypatrując nadziei o słodko-gorzkim smaku.
Odtwórczyni tytułowej roli, Jadwiga Jankowska-Cieślak, dedykuje ten spektakl pamięci Wojciecha Pszoniaka, który przed swoją śmiercią zapoznał ją z tekstem tej sztuki.
 
Spektakl jest realizowany w ramach Sceny Reduta im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki. 

Dagmara Okulus