Stara_Dlaczego Kraśnik?

Print

Atrakcyjna lokalizacja

Kraśnik jest stolicą powiatu kraśnickiego leżącego w południowo-zachodniej części województwa lubelskiego. Pod względem fizjograficznym miasto Kraśnik leży w obrębie Wzniesień Urzędowskich należących do makroregionu Wyżyny Lubelskiej. Tuż pod Kraśnikiem ma początek Roztocze Zachodnie.

 

Kraśnik zajmuje powierzchnię ok. 26,1 km2 i rozciąga się na długości niespełna 10 km.

 

Miasto zawsze było ważnym węzłem komunikacyjnym Polski. Kiedyś leżało na skrzyżowaniu szlaków łączących Kraków z Wilnem oraz Śląsk i Góry Świętokrzyskie z Kijowem i Włodzimierzem. Obecnie jest to kluczowy węzeł komunikacyjny południowo-wschodniej części kraju. Krzyżują się tutaj dwie drogi krajowe: Nr 19 łącząca Kuźnicę Białostocką z Lublinem, Rzeszowem i Barwinkiem ( wkrótce droga ekspresowa S19) i Nr 74 pomiędzy Sulejowem-Kielcami-Zamościem a Zosinem nieopodal przejścia granicznego z Ukrainą. Bardzo istotnym elementem infrastruktury drogowej jest droga wojewódzka Nr 833, która łączy miasto z mostem na Wiśle w miejscowości Kamień.

 

 

Kraśnik oddalony jest o ok. 60 km od lotniska w podlubelskim Świdniku (Port Lotniczy Lublin).

 

Przez Kraśnik przebiega również linia kolejowa Lublin – Rzeszów.

 

W przyszłości mamy szansę stać się ważnym węzłem na skalę europejską, ponieważ krzyżować się tu będą dwie drogi transeuropejskie. Jedna z nich będzie łączyła północną Europę z południową (Sankt Petersburg – kraje nadbałtyckie – Polska – Słowacja – Węgry – Rumunia – Chorwacja – Macedonia – Grecja). Drugi szlak połączy Ukrainę z Europą Zachodnią (Kijów – Polska – Czechy – Niemcy – Francja – Hiszpania).

 

Struktura gospodarki

Struktura gospodarki Miasta Kraśnik opiera się przede wszystkim na sektorze przetwórstwa przemysłowego. Znaczącą rolę odgrywają również sektory gospodarki przemysłu metalowego, poligraficznego, rolnego, usług oraz handlu. Największe zakłady pracy na terenie Kraśnika to Fabryka Łożysk Tocznych S.A. i Tsubaki Nakashima Polska. W mieście działają także zakłady remontowo-budowlane, zakłady produkcyjno-naprawcze, przedsiębiorstwa transportowe i inne. Na uwagę zasługuje również działalność kilkunastu cegielni stanowiących tradycyjny element krajobrazu gospodarczego Kraśnika i jego okolic. Cegielnie produkują cegłę czerwoną ręcznie formowaną w oparciu o istniejące złoża glinki lessowej.
 

W okolicach Kraśnika przeważa produkcja roślinna. Jest to związane z występowaniem wysokiej klasy gleb i nieskażonym środowiskiem naturalnym. Region słynie z doskonałej jakości owoców i warzyw. Kraśnik i jego okolice to zagłębie uprawy malin, porzeczek i truskawek.
 

Struktura demograficzna Kraśnika (stan na 2018 r.)

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
JednostkaOsoba%Osoba%Osoba%
Populacja 33 444 100,00% 17 838 53,34% 15 606 46,66%
Wiek przedprodukcyjny (0-17 lat) 5 104 15,26% 2 509 7,50% 2 595 7,76%
Wiek produkcyjny
kobiety (18-59 lat)
mężczyźni (18-64 lata)
19 566 58,50% 9 298 27,80% 10 268 30,70%
Wiek poprodukcyjny
kobiety (od 60 lat)
mężczyźni (od 65 lat)
8 774 26,23% 6 031 18,03% 2 743 8,20%

 

Profesjonalne wsparcie inwestorów

Miasto Kraśnik leży w odległości 50 km od Lublina – największego ośrodka akademickiego wschodniej i południowo-wschodniej Polski. Każdego roku mury lubelskich uczelni opuszcza ponad 20 tysięcy absolwentów gotowych zasilić rynek pracy.
 

Ośrodki naukowo-badawcze działające na terenie województwa wraz z wykształconą kadrą naukową stanowią znaczący kapitał i zaplecze dla rozwoju regionalnej gospodarki.
 

Kontakty samorządu z inwestorem nie kończą się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu działalności w mieście. Inwestor może liczyć na profesjonalne i wielowymiarowe wsparcie podczas realizacji inwestycji, jak również po jej zakończeniu.
 

W pierwszej kolejności inwestorowi oferujemy pomoc bezpośrednią, związaną z działaniami niezbędnymi do uruchomienia inwestycji. A są to w szczególności:

  • wspieranie inwestora w uzyskaniu koniecznych zezwoleń i dokumentów,

  • zainicjowanie kontaktu z instytucjami otoczenia biznesu,

  • uczestniczenie w negocjacjach z dostawcami mediów oraz urzędami państwowymi i samorządami wyższych szczebli,

  • prowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami, a także podjęcie się ewentualnych mediacji w przypadku pojawienia się konfliktów związanych z mową inwestycją,

  • przeprowadzanie analiz stopnia realizacji założeń inwestycyjnych i stopnia wywiązywania się inwestora ze zobowiązań wobec miasta podjętych w trakcie procesu negocjacji.


Poza pomocą bezpośrednią, władze miasta posługują się narzędziami wsparcia pośredniego. Do tych należą przede wszystkim:

  • inwestycje w miejską infrastrukturę techniczną ( drogi, kanalizacja, wodociągi ),

  • inwestycje w lokalną infrastrukturę społeczną ( szkoły, przedszkola, zakłady opieki zdrowotnej, obiekty sportowe ),

  • wsparcie w zakresie pozyskiwania i szkolenia wykwalifikowanej kadry,

  • wsparcie w zakresie nawiązywania kontaktów z potencjalnymi lokalnymi kooperantami.