Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Kraśnickie MPK to nie tylko kierowcy, ale też mechanicy przygotowujący autobusy do jazdy

05.06.2021 Print
Zdjęcie - Kraśnickie MPK to nie tylko kierowcy, ale też mech...
To, że codziennie możemy autobusami kraśnickiego MPK dotrzeć na czas do pracy czy szkoły to zasługa nie tylko kierowców, ale w dużej mierze też działu technicznego spółki, który przygotowuje pojazdy do użytku. Dzisiaj chciałbym przybliżyć Państwu tę część działalności naszego przewoźnika.

Staramy się o odmłodzenie taboru i zakup nowych autobusów, ale na razie większość z nich jest wiekowa, dlatego nasi mechanicy mają sporo pracy. Na stacji obsługi MPK pracuje 5 osób, a dowodzi nimi kierownik ds. technicznych.


 

Warsztat, który mają do dyspozycji, wyposażony jest w podstawowe narzędzia, ale umożliwiające wykonanie wielu różnego rodzaju napraw, m.in. elementów zawieszenia, silnika czy układu elektrycznego. Znajduje się w nim spawarka, dźwig do wyciągania skrzyń biegów i silników z autobusów oraz podnośniki.
 

Stacja Obsługi na terenie zajezdni MPK składa się z 5 kanałów przeglądowych, z czego 2 są „przelotowe”. Na jednym z nich mieści się myjnia autobusowa, gdzie autobusy są myte i dezynfekowane, a kolejny przeznaczony jest do pełnienia funkcji lakierni.

Nasi mechanicy sami lakierują pojazdy, uzbrajają je w niezbędną elektronikę oraz wykonują remonty kapitalne wnętrz, silników oraz manualnych skrzyń biegów.


 

Usługi zlecane na zewnątrz to m.in. wulkanizacja czy naprawy elektryczne (komputerowe) oraz regeneracja podzespołów. W specjalistycznych, zewnętrznych warsztatach serwisowane są także skrzynie automatyczne.
 

W ubiegłym roku w autobusach MPK wystąpiło ok. 90 awarii, z czego połowa zdiagnozowana była bez ruchu z pasażerami, podczas przeglądów codziennych na zajezdni. W większości były to jednak niegroźne usterki, naprawiane na trasie, bądź na miejscu w naszej firmie.


 

Najczęściej psują się elementy układu sterowania drzwiami oraz oprogramowanie sterowania silnikiem (różne błędy), ale awarii ulegają także chociażby poduszki zawieszenia, wycieki oleju czy przebite opony. Poważniejsze problemy które występowały to m.in. awarie wałów pędnych, hamowników, sprzęgieł oraz zawieszenia.
 

Co najważniejsze autobusy opuszczające zajezdnię MPK. by przewozić pasażerów są zawsze sprawne i można nimi bezpiecznie podróżować.

Foto M. Bratko, F. Zając/MPK Kraśnik

Paweł Bieleń