Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Pszczelarze po raz 40. spotkali się w Kraśniku

03.10.2021 Print
Zdjęcie - Pszczelarze po raz 40. spotkali się w Kraśniku
Spotkania pszczelarzy w Kraśniku mają bardzo długą tradycję. Wszystko zaczęło się od potrzeby wymiany doświadczeń i współpracy między właścicielami pasiek z terenu Ziemi Kraśnickiej, ale z czasem dołączali do nich pszczelarze z innych regionów Lubelszczyzny i od dłuższego czasu mają one już rangę wojewódzką. Teraz na Wojewódzkie Kraśnickie Spotkania Pszczelarzy, których dzisiaj była jubileuszowa 40. edycja, przyjeżdżają do nas hodowcy pszczół z całej Lubelszczyzny, ale nie tylko, bo także m.in. z Podkarpacia czy województwa świętokrzyskiego.


- Serdecznie dziękuję Wojewódzkiemu Związkowi Pszczelarzy, a także Kołu Pszczelarzy w Kraśniku na czele z panami Piotrem Różyńskim i Stanisławem Różyńskim za wieloletnią, owocną współpracę w organizacji spotkań. Co warto podkreślić, co roku gościmy pszczelarzy, ale tym razem jako Miasto sami dołączyliśmy do pszczelej braci. Na dachu budynku, w którym spotkania się odbywają, czyli Centrum Kultury i Promocji, od kilkunastu dni funkcjonuje mała pasieka - mówi burmistrz Wojciech Wilk.

Główny cel imprezy od lat pozostaje niezmienny. Chodzi o to, by hodowcy pszczół mogli się spotkać, wymienić doświadczeniami między sobą, ale i porozmawiać ze specjalistami, naukowcami. To także okazja do wyróżnienia zasłużonych pszczelarzy oraz podziękowań dla tych, którzy pszczelarzy wspomagają. Dzisiaj Złote Odznaki "Za zasługi dla pszczelarstwa: otrzymali m.in. burmistrz Wojciech Wilk, kierownik wydziału edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych UM Kraśnik Krzysztof Babisz oraz Grzegorz Marcinkowski, dyrektor kraśnickiego Centrum Kultury i Promocji.

 

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszył kiermasz sprzętu pszczelarskiego oraz produktów pszczelich, z czego zawsze chętnie korzystają kraśniczanie.
 

Kraśnickie spotkania mają również nieocenione walory edukacyjne. To dzięki nim przypominamy, jak ważnym organizmem jest pszczoła. Temu służy między innymi konkurs plastyczny „Pszczoła to skarb”. Tak jak w poprzednich latach tak i w tym roku cieszył się on olbrzymim zainteresowaniem.

 

 foto Grzegorz Żak/CKiP
Paweł Bieleń