Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Śladami Singera w Kraśniku

14.07.2025 Print
Zdjęcie - Śladami Singera w Kraśniku

Letni Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” został zapoczątkowany w 2011 roku. Jego organizatorem jest od samego początku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na festiwalowym szlaku znajdzie się także Kraśnik. Artyści zawitają do naszego miasta 17 lipca.

„Uczestniczący w Festiwalu artyści przyjeżdżają do nas z różnych stron świata, różnych krajów, różnych kultur. Na czas trwania naszej wędrówki Lubelszczyzna staje się międzynarodowym centrum opowieści o unicestwionym świecie. Wszystkie biorące udział w festiwalu miejscowości występują w opowiadaniach Isaaca Bashevis Singera. Wybrał je jako miejsce życia bohaterów swoich opowiadań, a my podążamy tym szlakiem” – piszą o idei Festiwalu jego organizatorzy.

Isaac Bashevis Singer to żydowski pisarz urodzony na początku XX w. w Leoncinie pod Warszawą. Przez pewien czas był związany z Lubelszczyzną. Wspomnienia z pobytu w Biłgoraju, z życia w shtetlu oraz chasydzkim otoczeniu miały przemożny wpływ na jego twórczość (ojciec Singera był rabinem). Singer utrwalał w swojej wyobraźni i na kartach powieści oraz opowiadań nieistniejący już świat chasydzkiej kultury małych polskich miast i shtetli, który bezpowrotnie został utracony w wyniku Holocaustu. W 1935 r. wyemigrował do USA. Pisał wyłącznie w yiddish. W 1978 r. otrzymał literacką nagrodę Nobla. Jego najbardziej znana powieść to „Sztukmistrz z Lublina”.  

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kraśnik, który także pojawia się w twórczości Singera, dołączył do festiwalowego szlaku w 2013 r.

W załączeniu program kraśnickiej odsłony Festiwalu (kliknij na obraz).

Daniel Niedziałek