Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

"Sztetl Kraśnik" teatru NOTOCO Senior - niezwykłe spotkanie w Wielkiej Synagodze

21.05.2022 Print

20 maja 2022 roku Teatr NOTOCO Senior cofnął czas o sto lat. Do Dużej Synagogi w symboliczny sposób powrócili nasi starsi bracia w wierze i sąsiedzi, którzy przed II wojną światową stanowili połowę społeczności miasta. Spektakl "Sztetl Kraśnik" reżyserka Monika Nitkiewicz-Mitrut poświęciła pamięci tych, których pochłonął Holocaust i tych, którzy wyjechali z Polski w 1968 roku.
Uczucia, emocje, doświadczenia ludzi, których już nie ma, w prosty i piękny sposób pokazały niezrównane aktorki NOTOCO Senior, panie dojrzałe, mądre, wrażliwe, pełne ciepła i humoru, jakże bliskie żydowskim bohaterkom spektaklu. Przedstawienie przywołało radość szabasowego wieczoru, ale też ból narodu skazanego na zagładę, a poorane okrucieństwem wojny i czasu mury Synagogi spotęgowały jego przekaz, stając się jednym z bohaterów opowieści.
"Sztetl Kraśnik" z uwagi na ogromne zainteresowanie publiczności grany był dwa razy, dwukrotnie także nagrodzono go owacjami na stojąco. Reżyserkę, aktorki i konsultantkę spektaklu Magdalenę Pulikowską, która o godzinie 16.00 poprowadziła na rynku warsztaty tańca izraelskiego, kwiatami i upominkami uhonorowali Krzysztof Babisz - szef Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Sportu Urzędu Miasta Kraśnik, Grażyna Lejwoda-Ćwik - Sekretarz Miasta Kraśnik, radny Krzysztof Ślusarz oraz kierowniczka Działu Kultury CKiP Aneta Sapuła-Kołodziejczyk. 

Takiego wydarzenia w murach Synagogi i miasta dawno nie było... NOTOCO - gratulujemy i dziękujemy!

Opracowanie testu: Edyta Bodys

DO