Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Ukazał się I tom Słownika Biograficznego Ziemi Kraśnickiej

05.01.2021 Print
Ukazał się I tom Słownika Biograficznego Ziemi Kraśnickiej

Prawie 160 biogramów, prawie 400 stron objętości i 31 autorów – właśnie ukazał się I tom Słownika Biograficznego Ziemi Kraśnickiej. Wydawnictwo jest efektem pracy lokalnych historyków i regionalistów skupionych w i wokół Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego.
 

- To książka którą moim zdaniem na półkach w swoich domach powinna mieć większość kraśniczan. Warto bowiem poznać bliżej osoby, które swoim życiem pisały historię naszego miasta. Serdecznie gratuluje pomysłodawcom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania Słownika. Znając zaangażowanie naszych regionalistów można być pewnym, że na kolejne tomy wydawnictwa nie każą nam długo czekać – mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.  
 

Inicjatorem powstania Słownika i jego redaktorem naczelnym jest Stanisław Kamyk Kamieński. Redaktorem naukowym wydawnictwa jest natomiast prof. dr hab. Marian Surdacki, kierownik Katedry Historii Opieki Społecznej KUL. W Słowniku odnaleźć można biogramy nieżyjących już osób związanych z miastem lub regionem kraśnickim poprzez urodzenie, kształcenie, pracę zawodową, działalność literacką, społeczną, sportową lub polityczną.
 

- Do większości, w większości zwięzłych życiorysów danych osób, dołączone są zdjęcia oraz przypisy, dzięki czemu można rozszerzyć swoją wiedzę o poszczególnych bohaterach Słownika. Jest także skorowidz nazwisk, który daje nie tylko możliwość szybkiego dostępu do fragmentu o danej osobie, ale i pokazuje jak wiele osób ma swój związek z historią naszego powiatu. 
 

Książka została wydana z "jedynką" na okładce. Oznacza to, że jest to pierwszy tom Słownika, który wydawany będzie w tzw. systemie holenderskim. Lokalni historycy zdają sobie bowiem sprawę, że osób, które warte są upamiętnienia w Słowniku jest więcej i już pracują nad kolejnymi biogramami do kolejnych tomów. Otwarci są także na nowych autorów i nowe propozycje. Każdy kto uważa, że dana osoba powinna w Słowniku się znaleźć, może ją zgłosić np. e-mailowo redaktorowi naczelnemu pisząc na adres: weclub@wp.pl lub stworzyć jej biogram - zachęcają przedstawiciele KTR.
 

Wydanie Słownika wsparły między innymi lokalne samorządy, a wśród nich Miasto Kraśnik.

Książkę w cenie 30 zł kupić można w księgarniach Avalon, księgarni LEX, Centrum Kultury i Promocji oraz za pośrednictwem KTR. PB

 

Tekst z wykorzystaniem informacji KTR, foto KTR

 
PB