Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

W sprawie spalarni będziemy kontynuować konsultacje z mieszkańcami – mówi burmistrz Wojciech Wilk

07.01.2022 Print
W sprawie spalarni będziemy kontynuować konsultacje z mieszkańcami – mówi burmistrz Wojciech Wilk

W sprawie spalarni będziemy kontynuować konsultacje z mieszkańcami – mówi burmistrz Wojciech Wilk w wywiadzie dla serwisu internetowego krasnik24.

Miasto prowadzi od kilku miesięcy postępowanie administracyjne dotyczące Zakładu Odzysku Energii. Celem postępowania jest wydanie decyzji środowiskowej, która jest niezbędna, jeśli działalność takiego zakładu ma mieć wpływ na ludzi i środowisko. Inwestorem jest prywatna firma. W ZOE spalane byłyby sztuczne odpady (plastik , tekstylia). Veolia powstałą w ten sposób energię wykorzystałaby m.in. do ogrzewania domów i mieszkań (zamiast węgla). 

Sprawa budzi spore emocje, ale do wydania decyzji przez magistrat jeszcze daleka droga - informuje krasnik24. Procedura jest czasochłonna i skomplikowana, stroną postępowania jest inwestor, zgłosiła się także jedna z organizacji ekologicznych, a miasto jako organ prowadzący uwzględni także wnioski i opinie mieszkańców. 

K24: W ostatnich dniach jest głośno w związku z planami budowy Zakładu Odzysku Energii, czyli spalarni tzw. pre-RDF-ów, sztucznych odpadów, które nie mogą być składowane na wysypiskach. Mają być wykorzystywane do produkcji energii cieplnej przez Veolię. Czy miasto jest udziałowcem w tym projekcie?

Wojciech Wilk: Nie. To plany inwestora prywatnego.  Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach złożyła firma EKO ENERGIA KRAŚNIK. Przedsiębiorca zakłada produkcję ciepła na potrzeby elektrociepłowni VEOLIA WSCHÓD poprzez termiczne przetwarzanie frakcji energetycznej odpadów komunalnych. Zakład Odzysku Energii, po uzyskaniu wymaganych prawem pozwoleń i decyzji, miałby powstać na terenach przemysłowych przy FŁT, gdzie działalność prowadzi firma Veolia, która dostarcza ciepło mieszkańcom Kraśnika. 

Więcej na krasnik24


Daniel Niedziałek
Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji