Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Miasta partnerskie

Print

Hajdúböszörmény leży we wschodniej części Węgier, w kraju Hajduków - około 20 km od Debreczyna, drugiego co do wielkości miasta węgierskiego. W maju 2004 r. oba miasta podpisały umowę partnerską, chociaż współpraca między nimi sięga drugiej połowy lat 90. 

 

Hajdúböszörmény zostało zbudowane w średniowieczu na oryginalnym planie kolistym (podobnie jak Paryż) umożliwiającym łatwiejszą obronę przed najeźdźcami. Pierwsze kronikarskie zapisy na temat miasta pochodzą z XIII wieku. W późniejszym czasie stało się siedzibą Hajduków – koczowniczych pasterzy, którzy zostali przekształceni w oddziały najemnych żołnierzy i brali udział m.in. w powstaniach antyhabsburskich i obronie przed Turkami.

 

Od kilku lat miasto intensywnie rozwija infrastrukturę rekreacyjno-turystyczną. Decydującym walorem są znajdujące się tam źródła leczniczej wody mineralnej Bocskai Gyógyvíz. Umożliwiło to stworzenie kompleksu terapeutyczno-rekreacyjnego (m.in. baseny termalne, hotele) w zielonej strefie miasta. Woda termalna ma w swoim składzie wiele cennych minerałów, dlatego znakomicie nadaje się do leczenia bólów reumatycznych i chorób stawowych, problemów ginekologicznych i tarczycowych.
 


 

Nogent-sur-Oise - Miasto położone 55 km na północ od Paryża w regionie Pikardia. Zamieszkuje je ponad 20 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się ok. 300 przedsiębiorstw, ok. 200 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Współpraca Kraśnika z Nogent sur Oise rozpoczęła się w roku 2004.  Przy kolejnej okazji burmistrzowie obu miejscowości w październiku podpisali akt partnerstwa między miastami.

 

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to warto wspomnieć o kościele p.w. św. Maure i św. Brygidy z XII w. zbudowanym w stylu romańskim, fasadzie zamku de Sarcus położonego w parku Hébert, zamku Des Rochers, a także o dużej posiadłości mieszczańskiej wybudowanej pod koniec XX wieku.

 

W lipcu 2005 roku w Kraśniku powstało Stowarzyszenie Miłośników Nogent sur Oise, zaś w lutym 2006 r. w Nogent rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Nogent-Kraśnik.
 


 

Ruiselede jest miastem położonym w Belgii w prowincji Zachodnia Flandria w odległości ok. 50 km od Brukseli. zamieszkuje je ponad 5 tys. osób. Tereny wokół miasta mają charakter nizinny, znajdują się tam gospodarstwa rolne. Większość z nich należy od wieków do tych samych rodzin. Umowa partnerska między Ruiselede a Kraśnikiem została podpisana 3 maja 2004 r.

 

W czasie II wojny światowej miasto zostało wyzwolone spod hitlerowskiej okupacji przez dywizję gen. Stanisława Maczka, w której walczyli żołnierze 24. Pułku Ułanów stacjonującego przed wojną w Kraśniku. Pamiątkowe tablice ku pamięci Polaków zostały odsłonięte 12 września 2004 r. w 60. rocznicę wyzwolenia miasta. Na tabliczkach widnieją nazwiska 5 polskich żołnierzy, którzy zginęli w Ruiselede w 1944 roku.

 

Współpraca między miastami polega przede wszystkim na:

 

- pielęgnowaniu tradycji historycznych i patriotycznych Ułanów z 24. Pułku, edukacji dzieci i młodzieży, wzbogacaniu oferty Muzeum 24. Pułku o nowe eksponaty, które ciągle przekazywane są przez rodziny ułańskie mieszkające w obu krajach;

 

- wspólnych przedsięwzięciach w sektorze gospodarczym, handlowym, kulturalnym, edukacyjnym i turystycznym.
 



Silale (pol. Szyłele) - miasto położone w zachodniej Litwie, w obwodzie tauroskim, 30 km od Taurogów. Znajduje się w okolicy ważnych szlaków komunikacyjnych i historycznych (dawna kupiecka trasa hanzeatycka). Miasto zamieszkuje ponad 6 tys. mieszkańców. Umowa o partnerstwie miast Silale i Kraśnik została podpisana w dniu 25 sierpnia 2007 r. w Kraśniku.

 

Ziemie te należały do Żmudzi, a następnie zostały podbite przez Krzyżaków i weszły  w skład Zakonu Krzyżackiego. Kroniki wspominają o podbojach Krzyżaków na tych terenach od roku 1370. Miasto jest wzmiankowane w dokumentach od początku XVI wieku. W 1533 r. postawiono pierwszy kościół (spłonął w 1769). W 1660 otrzymało przywileje handlowe. Przez część XVIII i XIX w. majątek szyłelski należał do rodziny Piłsudskich oraz Billewiczów.

 

Okolice Silale to tereny dzikiej przyrody, rwących strumieni, borów, wzgórz i dolin. Wokół miasta znajduje się 28 wzgórz, które są zarazem dawnymi fortami, 4 ścieżki wiodące wśród obszarów bagiennych oraz 59 kurhanów. W okolicy przepływa rzeka Jura (dopływ Niemna), wokół której znajdują się rezerwaty przyrody oraz 20 wielkich głazów narzutowych. Sama nazwa miasta pochodzi od żmudzkiego słowa "silas", które oznacza "bory".
 



Korosteń - Miasto na Ukrainie (obwód żytomierski), nad rzeką Uszą, dopływem Prypeci, 87 kilometrów od Żytomierza. Liczy około 66 tys. mieszkańców. Miasta Korosteń i Kraśnik podpisały w dniu 20 stycznia 2007 r. umowę o partnerstwie, która ma na celu utrzymanie więzów przyjaźni oraz współpracę w dziedzinach: kulturalnej, społecznej, gospodarczej, informacji i turystyki, przynoszącej korzyści obu miastom i ułatwiającej poznanie się obu narodów.

 

To jeden z najstarszych grodów Rusi kijowskiej istniejący już w IX wieku. Pierwsze wzmianki kronikarskie pochodzą z X wieku. W 1589 r. król Zygmunt III Waza nadał miejscowości (wówczas pod nazwą Iskorosteń) prawa miejskie.

 


 

Turijsk - miasto położone jest w północno-zachodniej części Ukrainy w obwodzie wołyńskim nad rzeką Turiją. Liczy ok. 6 tys. mieszkańców. W dniu 16 maja 2007 r. w Turijsku podpisano umowę o partnerstwie z Kraśnikiem.

 

W XI-XII w. miasto wchodziło w skład Rusi Kijowskiej. W czasach średniowiecznych było ważnym ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym na ziemi wołyńskiej. W 1795 r. miasto jako część Ukrainy Zachodniej został dołączone do imperium rosyjskiego. W czasie I i II wojny światowej Turijsk został prawie całkowicie zniszczony. 

 

Miasto Kraśnik wspólnie z Turijskiem i Fundacją Młoda Demokracja realizowało od lipca 2005 r. do lipca 2006 r. projekt "Wykorzystanie tradycji lokalnych jako płaszczyzny współpracy transgranicznej. Wspólne budowanie kompleksowej oferty kulturalnej Kraśnika i Turijska". Głównym założeniem projektu było zwiększenie szeroko pojętej wymiany kulturalnej pomiędzy regionami turijskim i kraśnickim oraz wspieranie rozwoju gospodarczego i turystycznego regionów. W lipcu 2011 r. zorganizowano rajd rowerowy Kraśnik – Turijsk z udziałem 50 cyklistów.
 



Trogir to chorwackie portowe miasto na wybrzeżu Morza Adriatyckiego znajdujące się w środkowej Dalmacji. Liczba mieszkańców wynosi ok. 13 tys., Główne obszary zatrudnienia to  branża turystyczna, agroturystyczna, budowa łodzi oraz  rybołówstwo. Miasto jest połączone mostem z wyspą Ciovo. Umowa partnerska z Trogirem została podpisana w kwietniu 2011 r.

 

Trogir to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Adriatykiem. Piękne piaszczyste i żwirowe plaże, bujna śródziemnomorska roślinność na okalających Riwierę wzgórzach, liczne wyspy i wysepki, znakomita baza noclegowa i wypoczynkowa, restauracje i kawiarnie, średniowieczna starówka, piękna marina, chłodny wiatr maestral łagodzący letnie upały - to atrakcje przyciągające turystów z całej Europy.   

 

Pierwsze ślady bytności ludzkiej na tych terenach datują się na 2000 lat p.n.e. Miasto zostało założone przez greckich kolonistów w IV - III w p.n.e. W I w. n.e. stało się częścią rzymskiej prowincji Dalmacja. W średniowieczu Trogir walczył o zachowanie niezależności w licznych wojnach z Wenecją, pod której panowanie dostał się w 1420 r. na kilkaset lat. W XIX wieku rejony te stanowiły część monarchii austro - węgierskiej. Starówka Trogiru wpisana została w 1997 r. na listę dziedzictwa UNESCO.