Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Edukacja ekologiczna

Print

22 kwietnia przypada największe międzynarodowe święto ekologii – Dzień Ziemi. W tym roku postawiono na kontynuację zeszłorocznego hasła z 2022 roku: „Invest in our planet”, czyli „Zainwestuj w naszą planetę”, które zwraca uwagę na konieczność współpracy i wprowadzania zmian na różnych płaszczyznach: od rządów przez przedsiębiorstwa po zwykłych obywateli. Jedną z często poruszanych kwestii jest konieczność ograniczenia roli plastiku w życiu codziennym.
Według aktualnych statystyk, przeciętny Polak produkuje aż 358 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo.
Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) sięga do założeń gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci nie powinny zalegać na wysypisku, lecz w miarę możliwości stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.
Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?
Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste, wcale nie musisz wywracać swojej codzienności do góry nogami. Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Spróbuj na nowo odkryć sprawdzone sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reparowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.
Więcej praktycznych sposobów na zmniejszenie produkcji plastikowych śmieci o kilka kilogramów rocznie można znaleźć w artykule
Zero waste na co dzień”.
 











Zachęcamy do pobrania grafiki w większej rozdzielczości. Odnośnik poniżej: