Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Print

 

OPIS PROJEKTU

„Gospodarka niskoemisyjna” (ang. low emission economy)

 

charakteryzuje się przede wszystkim oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego, głównie poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych,

 

Koncepcja tworzenia i realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej wynika z polityki klimatycznej Unii Europejskiej i międzynarodowych zobowiązań Polski do redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych przez ratyfikowany Protokół z Kioto ustalony na forum Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu.

 

Miasto Kraśnik przystąpiło do opracowania PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ (pdf pobierz) - dokumentu, który opisuje kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego:

  • redukcja emisji gazów cieplarnianych,

  • zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,

  • zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza,

  • zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.

 

Działania prowadzone w ramach PGN umożliwią poprawę stanu środowiska i jakości życia mieszkańców miasta.

 

Plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument, który wyznaczy kierunki działań w zakresie zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych np. poprzez termomodernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizację i rozbudowę sieci drogowej czy zmniejszenie energochłonności oświetlenia ulicznego.

 

Dobrze opracowany PGN pozwoli podnieść szansę miasta i jego mieszkańców na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w tym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

 

Efektem końcowym PGN będzie zestaw działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą wszystkich uczestników realizacji Programu w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.

 

Dokument obejmie swoim zakresem stworzenie bazy danych o stanie gospodarki energią w poszczególnych sektorach oraz inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych na terenie Miasta, co pozwoli zaplanować zadania inwestycyjne i nieinwestycyjnie w podziale na okresy długoterminowy i krótkoterminowy. 

 

Historia powstawania PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ Miasta Kraśnik

  • Miasto Kraśnik mając na uwadze konieczność stałego polepszania warunków życia mieszkańców przystąpiło do opracowania dokumentu: „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta Kraśnik”. Ten strategiczny dokument pozwoli na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych oraz Unii Europejskiej na zadania związane z ograniczeniem niskiej emisji, poprawą efektywności energetycznej oraz zwiększeniem ilości energii ze źródeł odnawialnych.

  • 07 listopada 2014 r. została podpisana umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Miastem Kraśnik na dofinansowanie Projektu „Opracowanie gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik” POIS.09.03.00-00.336/13 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna.

  • Wykonawcą „Planu gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik” została Pomorska Grupa Konsultingowa Spółka Akcyjna; ul. Gdańska 76; 85-021 Bydgoszcz;

  • Inwentaryzacja źródeł emisji na terenie Miasta Kraśnik.

  • 06.03.2015 r, odbyło się spotkanie mieszkańców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z Dyrektorem Pomorskiej Grupy Konsultingowej w sprawie omówienia celów, założeń i korzyści wynikających z opracowania Planu gospodarki niskoemisyjnej.

 

 

Konsultacje w sprawie projektu Planu gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik

 


24 września 2015 r. uchwalą Nr XVI/85/2015 Rady Miasta Kraśnik został przyjęty do realizacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik” 


ŹRÓDŁA FINANSOWANIA

Na realizację projektu Miasto Kraśnik otrzymało, w ramach przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu, dotację w wysokości 85% kosztów projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej, zatem dofinansowanie stanowi 85%, a wkład własny z budżetu miasta 15% kosztów kwalifikowanych realizacji projektu.

 

 

BeneficjentWartość projektuKwota dofinansowania (NFOŚiGW)Kwota wkładu własnego (budżet miasta)
Miasto Kraśnik 66 420,00 PLN  56 457,00 PLN 9 963,00 PLN

 

 

Więcej informacji na stronach internetowych: