Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Mój pies

Print

Pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia nie można zapominać o kilku, bardzo istotnych obowiązkach. Jakich?

 

Odpowiednie warunki

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt każdy właściciel psa ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Należy pamiętać również iż, zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

 

Zabronione jest również tzw. kopiowanie, czyli przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych.

 

Zwierzęta bezdomne

Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

 

Hodowla zwierząt

Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta Kraśnik właściwego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.

 

Zezwolenia, o którym mowa powyżej, nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

 

Obrót zwierzętami

Zabrania się:

  • wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach,

  • prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych,

  • wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

  • Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Zakaz, o którym mowa nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.

 

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. 

 

 

Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

 

Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, należy:

 

W odniesieniu do psów:

  • prowadzenie psa na uwięzi, a psa rasy uznawanej za agresywną dodatkowo w nałożonym kagańcu.

 

W odniesieniu do wszystkich zwierząt domowych:

  • stały i skuteczny dozór;

  • zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach do tego celu wyznaczonych pod warunkiem założenia kagańca i w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem. Niedopuszczalne jest zwolnienie z uwięzi psów ras uznawanych za agresywne.

  • natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na terenach przeznaczonych do użytku publicznego. Nieczystości, mogą być usuwane do komunalnych pojemników przeznaczonych na odchody zwierzęce.

 

Do sprawowania należytej kontroli nad naszym pupilem zobowiązuje także Kodeks wykroczeń. Wskazuje on, w art. 77, że: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

 

Oczywiście, nie w każdej sytuacji, tylko my odpowiemy za niebezpieczne zachowanie naszego psa. Warto pamiętać również o treści art. 78, zgodnie z którym: „Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze naganny”.

 

Głośne szczekanie

Psy lubią sobie poszczekać o każdej porze czy to w dzień czy w nocy. O ile okazjonalne szczekanie psa nie przysporzy właścicielowi żadnych problemów – o tyle nagminne „koncerty” czworonoga mogą już stanowić problem.

 

Problemy te mogą wynikać zarówno z prawa wykroczeń jak i prawa cywilnego. Jeśli pies upodobał sobie „koncertowanie nocą” – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

W przypadku braku reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów może uzasadniać odpowiedzialność właściciela na podstawie art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń.

 

Długotrwałe szczekanie w dzień również może stanowić kłopot w postaci zainteresowania się losem psa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 

Sprzątanie po psie

Częste organizowanie akcji mających na celu przekonanie właścicieli czteronożnych pupili,do sprzątania po nich ma coraz więcej zwolenników. Pojawiają się specjalne kosze, w kioskach możemy otrzymać odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam to zadanie. Czemu warto? Powodem jest nie tylko fakt, że nasza okolica będzie czysta… Unikniemy również mandatu, który może wynieść od 20 do nawet 500 zł!

 

Kary za znęcanie się nad zwierzętami

Obecnie ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że za zabicie lub znęcanie się nad zwierzęciem grozi do dwóch lat więzienia, a przypadku czynów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem - do trzech lat.
 

W razie skazania sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem. Może także orzec zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10, a jeśli był to czyn popełniony ze szczególnym okrucieństwem - orzeka obligatoryjnie. Może też orzec nawiązkę.
 

Sąd może również orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.

 

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!

 


Podstawa prawna:

  • Uchwała Nr XXVII/192/2016 Rady Miasta Kraśnik z dnia 14 lipca 2016 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Kraśnik

  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 856 z późn. zm.)

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1539 z późn. zm.)

  • Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)