Bądź eko!

27.05.2020 Print
Bądź eko!


 

Woda jest najcenniejszym surowcem, powszechnie wykorzystywanym we wszystkich gałęziach przemysłu, a także w naszym życiu codziennym. Dlatego zachęcamy mieszkańców do podejmowania działań mających na celu jej oszczędzanie.

Poniżej znajdują się przykładowe pomysły, których wdrożenie w nasze codzienne, domowe życie, przyczyni się do oszczędzenia wody:

 1. Zamień kąpiel na krótki prysznic. Pełna wanna to nawet 180 litrów wody! Pięciominutowy prysznic to tylko 50 litrów.
 2. Zainstaluj perlator do kranu. Warto zainstalować przy baterii perlator lub inne urządzenie napowietrzające wodę, co powoduje jej zmniejszone zużycie oraz pozwoli zredukować rachunki za wodę, od 30 do nawet 60%. Ponadto dzięki temu zmniejszy się znacząco ilość wody trafiającej do ścieków.
 3. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Do płukania ust używaj na przykład napełnionego kubka. Zamiast kilkunastu, zużyjesz tylko pół litra wody.
 4. Zakręcaj wodę podczas mydlenia dłoni lub nakładania szamponu na włosy. W ciągu 1 minuty zaoszczędzimy około 15 litrów.
 5. Nie marnuj żywności. Do jej produkcji używana jest oczywiście woda – im mniej żywności jest marnowane oraz im mniejsze ilości są kupowane – tym mniej wody jest potrzebne do jej wyprodukowania.
 6. Owoce i warzywa płucz nad miską a następnie zebraną wodę wykorzystaj do podlania kwiatów. Tak pozyskana woda jest odpowiednia  do podlania kwiatów domowych, ale także trawnika czy ogrodu.
 7. Zmywarkę lub pralkę uruchom dopiero po jej zapełnieniu. Dzięki temu urządzenie będziesz włączać rzadziej, a co za tym idzie – zaoszczędzisz ilość pobranej wody.
 8. Używając pralki lub zmywarki wybieraj tryb eko - zużywający wodę w ilości odpowiadającej wielkości załadunku.
 9. Zbieraj deszczówkę. Tak zebraną wodę można wykorzystać do podlania roślin, trawników, mycia samochodów lub kostki, ponadto woda taka nie jest odprowadzania do ścieków.
 10. Podlewaj rośliny wczesnym rankiem. Kiedy kwiaty podlewane są rano – zdążysz nawodnić glebę zanim około godziny 10 do 16 rozpocznie się proces transpiracji czyli parowania  gleby.
 11. Używaj mniej energii elektrycznej – mniej energii to mniej wody potrzebnej do chłodzenia elektrowni.
 12. Zadbaj o edukację ekologiczną dzieci. Ekologiczne zachowania i nauka już od najmłodszych lat przyniosą efekty w postaci dobrych nawyków.


Żródła:
https://www.woda.edu.pl/artykuly/energetyka/?fbclid=IwAR1hVWeUojpF6lUe_FENXFGg4CJAHqKNurCa7nVDTP3H2Yqk8OVREVe9faE
https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/szanuj-wode-ministerstwo-gospodarski-morskiej-i-eglugi-rodladowej-zacheca-do-oszczedzania-wody?fbclid=IwAR0HQ0BV6UzgjaT6HfGBxxvowfTj3W6E7-8wpj2VK6y9WRpvwRk7Bcd4wxI

Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji