Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Biblioteka Nowy Horyzont - nowe piękne miejsce w Kraśniku już otwarte

08.03.2023 Print

Od dawna biblioteki nie pełnią wyłącznie funkcji związanych z udostępnianiem księgozbiorów i prasy. I od wielu lat Miejska Biblioteka Publiczna oraz kraśnickie bibliotekarki starają się wychodzić naprzeciw tym nowym wyzwaniom. Jednak dopiero niedawno udało się pozyskać środki finansowe, dzięki którym będzie to o wiele łatwiejsze. A jeśli dodamy do tego piękne wnętrza, to główna siedziba MBP staje się miejscem wręcz magicznym. Dokładnie takim, jakiego oczekują zarówno młodzi mieszkańcy, jak i seniorzy. Warto bowiem pamiętać, że biblioteki łączą ludzi ponad wszelkimi podziałami. Nasza jest, również od kilku dekad, miejscem zabawy i nauki dla dzieci, które chętnie spędzają w niej wakacje i ferie zimowe. Bibliotekarki i bibliotekarze organizują wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i społecznych: prelekcje, wykłady, wystawy. Zapraszają na spotkania edukacyjne i zajęcia artystyczne. Jeszcze większe możliwości w tym zakresie niż dotychczas da budynek, który właśnie oddajemy do użytku.
Tak więc w ramach inwestycji, za blisko 4 mln zł, powstała jedna z najnowocześniejszych bibliotek Województwa Lubelskiego, w skład której wchodzą wypożyczalnie, kąciki czytelnicze, sala zabaw ze ścianką wspinaczkową, sala komputerowa, sala gier planszowych, kącik do odtwarzania płyt winylowych, czy sala wielofunkcyjna. Termomodernizacja, przebudowa i rozbudowa budynku przy ul. Koszarowej 10A była możliwa dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Siedziba jest klimatyzowana i oczywiście przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt aranżacji tych pięknych wnętrz opracował Grzegorz Kłoda, architekt i założyciel pracowni GK-Atelier.
W oficjalnym otwarciu dnia 3 marca 2023 roku wzięli udział m.in. marszałek WL Jarosław Stawiarski, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej dr Grzegorz Figiel, prezes Polskiego Związku Bibliotek Jan Krajewski oraz wielu zaprzyjaźnionych bibliotekarzy z okolicznych miejscowości. Serdecznie gratulujemy dyrektorowi Michałowi Zimowskiemu oraz pracownikom MBP. Dziękujemy także prezesowi SM „Pomoc” Piotrowi Szumnemu oraz kierownikowi Osiedlowego Domu Kultury Pawłowi Bieleniowi za gościnę, bowiem na czas inwestycji to właśnie tam MBP i jej czytelnicy znaleźli bezpieczną przystań.
Mamy nadzieję, że w przyszłej kadencji samorządu zapoczątkowany w ostatnich latach kierunek będzie kontynuowany i uda się pozyskać środki, które pozwolą na tak efektowną modernizację obu filii biblioteki – na os. Piaski i w dzielnicy fabrycznej.

Więcej zdjęć nowego obiektu: https://www.facebook.com/wojciech.wilk.strona


Dagmara Okulus